zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 2/2014 OŚWIATA I KULTURA
Marta Fox i jej książki

W słoneczny, czerwcowy poranek do drzwi biblioteki zapukała uśmiechnięta promiennie Marta Fox i zadała pytanie: czy ja dobrze trafiłam, czy to biblioteka w Chmielniku?

Tak, pani Marta dobrze trafiła, przyjechała do nas z Katowic i była oczekiwana przez liczną grupę młodzieży gimnazjalnej, która chciała posłuchać jej opowieści o tym, jak się pisze książki dla młodzieży, czy to trudne zadanie i co ją skłania do tego aby to robić.

Po krótkim wstępie, opowiedziała młodym ludziom jak to się stało, że porzuciła pracę w szkole jako nauczycielka na rzecz pisarstwa. Zwróciła również uwagę na to, że aby inni słuchali nas, najpierw my sami musimy nauczyć się tej trudnej sztuki słuchania i uważności w stosunku do drugiego człowieka. Bo najważniejszą rzeczą jaką możemy dać innym jest nasz czas i nasza uwaga. Słowem, które przewijało się często w czasie całego spotkania była empatia, bo jak stwierdziła autorka umiejętność zrozumienia innych ludzi, zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji oraz motywów jakie nimi kierują jest ogromnym darem dla każdego człowieka, a w szczególności dla pisarza. Z jej punktu widzenia jako pisarki ważne jest również, aby posługiwać się językiem zrozumiałym dla pokolenia dla którego pisze, czyli musi być stale na bieżąco z tym co dzieje się wokół niej i wiedzieć co to jest Facebook czy Minecraft. Adresatami jej książek są głównie ludzie młodzi, ale ma na swoim koncie książki dla dorosłych, powieści autobiograficzne, tomiki poezji, a ostatnio wydała książkę dla dzieci. Posiada również ogromny zbiór listów od swoich czytelników, które bywają inspiracją do pisania, ale w planach na przyszłość ma również ich publikację w postaci książki. Cześć z nich już została wpleciona w fabułę powieści dla młodzieży Sekret – nik.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają przy filii GBP w Zabratówce. Tym razem zostały w ten sposób nagrodzone comiesięczne spotkania dyskusyjne Młodzieżowego DKK Dołącz do Nas! Obecnie do klubu należy osiem osób. Uczestniczki przygotowując się do spotkania przeczytały powieści Cafe Plotka i Plotkarski SMS. Ponadto, współpracując z moderatorem klubu, zachęciły także swoich rówieśników do sięgnięcia po powieści Marty Fox, aby również inni mieli możliwość przygotowania się do jej wizyty.

To jak autorka została odebrana przez młodzież pokazuje opinia jednej z uczestniczek spotkania, klubowiczki DKK w Zabratówce Julii Czarnoty: „Spotkanie autorskie z panią Martą utwierdziło mnie w przekonaniu, że ludzie potrzebują przyjaźni i miłości. Bez tego życie nie ma większego sensu. Życie pani Marty płynie w bardzo szybkim tempie. Udowodniła ona nam, że warto poszukiwać swoich pasji do ostatnich chwil oraz, że człowiek bez względu na bariery może spełniać swoje marzenia. W książkach pani Marty Fox można znaleźć wiele wartościowych przesłań m.in. to, że powinniśmy cieszyć się każdą chwilą i czasami poddawać się szaleństwu. W końcu nie wiadomo co przyniesie nam los. Marta Fox jest na to żywym przykładem.”

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas I i II Gimnazjum Samorządowego im. Szarych Szeregów i Gimnazjum Społecznego w Chmielniku. Na uwagę zasługuje fakt, że jedna z klas sama wystąpiła z prośbą o możliwość uczestnictwa w nim. Jest to sygnał, że wśród młodych ludzi istnienie potrzeba spotkań na żywo z autorami książek do nich adresowanych. Biblioteka w miarę swych skromnych możliwości stara się chociaż w minimalnym stopniu odpowiadać na te potrzeby. Owocem tych starań jest zawiązanie się kolejnego młodzieżowego klubu tym razem w Chmielniku, w którym toczyć się będą poważne, ale też lekkie dyskusje o literaturze. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania dyskusyjne, które będą odbywać się raz w miesiącu. Więcej informacji o zasadach udziału w DKK i terminach znajdziecie na naszej stronie i fanpage’u biblioteki.

 

Moderator DKK
Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART