zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Ratujemy i uczymy ratować
Wyścig Skandia Maraton Lang Team
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Chmielniku
VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Chmielniku

 

 

 

 

Zawody sportowo-pożarnicze to „sól” sportowego współzawodnictwa strażackiego. Zawsze są najliczniej obsadzone i wywołują najwięcej emocji. Kolejny etap sportowych zmagań odbył się w niedziele 28 czerwca na stadionie w Chmielniku.

W szranki o czołowe lokaty stanęło 6 drużyn męskich „grupy A”, 1 drużyna kobieca „grupa C” oraz 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze (2 chłopców, 1 dziewcząt).

Zawody rozpoczął uroczysty przemarsz wszystkich uczestniczących w imprezie jednostek OSP, który prowadził Komendant Gminny OSP Gminy Chmielnik druh Marek Czarnota. Meldunek o gotowości drużyn do zawodów przyjął Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP
w Chmielniku druh Bogdan Krużel. Strażackim przedsięwzięciem kierował druh Artur Ciura, natomiast nad poprawnością wykonywanych zadań czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie, na czele której stanął brygadier Tomasz Korniewicz.

Do współzawodnictwa pierwsze przystąpiły młodzieżowe drużyny pożarnicze, które startowały według Międzynarodowego Regulaminu Zawodów CTiF. Drużyny te składają się z chłopców i dziewcząt w wieku 10 -16 lat. Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami 400 metrów i ćwiczeniu bojowym. Druga konkurencja polega na rozwijaniu odcinków węży, pokonaniu przeszkód, wykonaniu węzłów, napełnieniu wodą nalewaków za pomocą hydronetek oraz ustawieniu armatury na podeście. Podczas ćwiczenia bojowego liczy się nie tylko czas, ale również poprawność wykonywanych czynności oraz zdyscyplinowanie zawodników. Po ukończeniu zawodów przez młodszych druhów rozpoczęły się zmagania drużyny starszych w „grupie A i C”, które rywalizowały w dwóch konkurencjach tj.: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m i ćwiczeniu bojowym. Podczas sztafety druhowie w jak najlepszym czasie mieli za zadanie nie tylko pokonać wyznaczony dystans, ale również m.in. podpiąć wąż tłoczny do rozdzielacza, przebiec równoważnię, przeskoczyć płotek i rów czy pokonać slalom i ścianę. Natomiast ćwiczenie bojowe polega na rozwinięciu i zasileniu wodą linii gaśniczych dla dwóch rot mających za zadanie strumieniem wody przewrócić pachołki i obrócić tarczę. Aby tego dokonać, drużyny musiały uruchomić i zasilić wodą motopompę oraz rozwinąć i połączyć sześć odcinków węży.

Zawody miały emocjonujący przebieg, a poszczególne drużyny w trakcie startów wykorzystywały swoje maksymalne umiejętności i sprawność fizyczną. Szczególnie zacięta rywalizacja była w konkurencjach z udziałem drużyn męskich. Przebieg poszczególnych ćwiczeń był niejednokrotnie dramatyczny i zaskakujący. Komisja sędziowska nie tylko dokonywała pomiaru czasu, ale również skrupulatnie doliczała karne sekundy za błędy popełniane podczas wykonywania zadań. Zawody przebiegły bez zakłóceń. Do komisji nie wpłynęły żadne protesty, nie doszło też do żadnego wypadku, a największymi problemami były potknięcia, drobne błędy czy kłopoty z podaniem wody.

Przebieg zawodów po raz kolejny okazał się pomyślny dla drużyn z Zabratówki, które wygrały wszystkie możliwe konkurencje.

Klasyfikacja końcowa w „grupie A” przedstawia się następująco:

1. miejsce OSP Zabratówka I - z wynikiem 107,32 pkt.

2. miejsce OSP Zabratówka II - z wynikiem 122,47 pkt.

3. miejsce OSP Wola Rafałowska - z wynikiem 124,28 pkt.

4. miejsce OSP Błędowa. Tyczyńska - Krzywa - z wynikiem 131,87 pkt.

5. miejsce Błędowa. Tyczyńska - Krzywa - z wynikiem 145,30 pkt.

6. miejsce OSP Borówki - z wynikiem 217,07 pkt.

W skład zwycięskiej drużyny z Zabratówki I weszli druhowie: Sławomir Krzywonos, Przemysław Kusz, Łukasz Magryś, Krystian Olszowy, Eryk Rajzer, Patryk Rajzer, Mateusz Szczepański, Piotr Szczepański i Tomasz Szczepański.

Klasyfikacja końcowa w „grupie C” przedstawia się następująco:

1. miejsce OSP Zabratówka - z wynikiem 128,40 pkt.

W skład żeńskiej drużyny weszły druhny: Katarzyna Ciura, Angelika Hawro, Patrycja Lekka, Jolanta Litwin, Edyta Madera, Joanna Madera, Edyta Olszowy, Paulina Rajzer i Natalia Szczepańska.

W kategorii młodzieżowych drużyn pożarniczych bezkonkurencyjna była młodzież z OSP Zabratówka.

Klasyfikacja końcowa MDP chłopców przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP OSP Zabratówka - z wynikiem 1048,25 pkt.

2. miejsce MDP OSP Chmielnik - z wynikiem 1031,83 pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP dziewcząt przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP OSP Zabratówka - z wynikiem 977,55 pkt

W drużynie młodzieżowej dziewcząt z Zabratówki startowały: Kinga Chmiel, Alicja Krzywonos, Marzena Litwin, Paulina Pieńczak, Julia Rokita, Anna Rydzewska, Nikola Sebzda, Julia Szczepańska i Weronika Wriskhe. W skład drużyny chłopców weszli: Marcin Chmiel, Paweł Ciura, Przemysław Czarnota, Damian Jarosz, Dawid Jarosz, Arkadiusz Krzywonos, Samuel Lasota, Daniel Rajzer, Jacek Sieńko i Mirosław Wała.

Walczące zespoły obserwowała licznie zgromadzona publiczność, która dopingowała swoich faworytów. Po zakończeni startów drużyny zostały uhonorowane pucharami i dyplomami. Wręczenia nagród dla najlepszych drużyn dokonali Wójt Gminy Chmielnik Pan Krzysztof Grad i Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rzeszowie druh Jan Kucaj. Zaproszeni goście podziękowali strażakom za pracę włożoną w organizacje zawodów oraz podkreślili wysoki poziom sportowy startujących drużyn. Następnie strażacy zaprosili wszystkich uczestników zawodów na skromny poczęstunek – strażacką grochówkę przygotowany przez druhów z Chmielnika.

Organizatorami tegorocznych zawodów był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chmielniku przy wsparciu Urzędu Gminy w Chmielniku. Na koniec należy podkreślić znakomitą organizację zawodów, za którą szczególne słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak sprawnego ich przebiegu, a w szczególności gospodarzom, strażakom z jednostki OSP Chmielnik. Podziękowania należą się również sponsorom, którzy wspomogli organizację przedsięwzięcia: Delikatesom Centrum w Chmielniku i firmie Chmielnik Zdrój S.A.

 

Marek Czarnota


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 10 Czerwca 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART