zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Zwycięzcy tegorocznego konkursu grantowego w programie Działaj Lokalnie

Aktywność społeczników w gminie Chmielnik wciąż jest na wysokim poziomie. Stale upatrują możliwości pozyskania środków na ciekawe działania jakie można z powodzeniem realizować dla dobra wspólnego i poszukują partnerów do ich realizacji. Jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w tej grupie pojawiają się coraz liczniej bardzo młodzi ludzie, którzy chcą robić coś bezinteresownie dla lokalnej społeczności. W tym roku o wsparcie do naszej instytucji zwróciły się dwie takie młodzieżowe, nieformalne grupy: Głodni Języka z projektem Expand! i grupa reprezentacyjna zespołu ludowego Chmielnickie Kłosy z projektem „Bo drzemią w nas ludowe dusze…”. Z kolei Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich w ubieganiu się o grant na realizację ich pomysłu na działania, w ramach programu Działaj Lokalnie wsparliśmy po raz czwarty. Po ubraniu tegoż pomysłu w słowa gotowy projekt został złożony w stosownym terminie i zaczęło się oczekiwanie na wyniki rekrutacji. Spośród 25 projektów jakie wpłynęły na konkurs, dotację otrzymało 12, między innymi projekt naszych gospodyń wiejskich, który nosi tytuł „Niewiele nam do zdrowia potrzeba trochę ruchu na świeżym powietrzu, poezji i chleba” oraz Expand! grupy Głodni Języka, który zyskał największe uznanie tegorocznej komisji. Jednak ze względów formalnych biblioteka nie może być w pełni partnerem w trakcie jego realizacji. Dlatego w niniejszym artykule przybliżymy czytelnikom kwartalnika jakie cele przyświecają i skąd wziął się pomysł na projekt jaki proponują panie z Kół Gospodyń. Otóż poprzednie projekty oscylowały wokół podstawowej działalności kół, czyli zachowaniu tradycyjnych potraw we współczesnym menu, dbaniu o zdrową kuchnię w najbliższym otoczeniu, kultywowaniu obrzędów, poznawaniu zwyczajów charakterystycznych dla innych regionów Polski. Zaistniała potrzeba zrobienia czegoś dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia w dojrzałym wieku i przyswojenia sobie na stałe pewnych nawyków wspomagających aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Wszystko to z wykorzystaniem zaplecza turystyczno-rekreacyjnego jakie w ciągu ostatniego roku powstało na terenie gminy. W harmonogramie projektu przewidziane są zajęcia dla licznej grupy z Nordic Walkingu, przejazdy trasą rowerową zgodnie z możliwościami uczestników, zajęcia z rehabilitantką, która podpowie jak wykorzystać sprzęt rekreacyjny na wolnym powietrzu zamontowany wiosną przy szkole w Błędowej Tyczyńskiej. Spotkania te przewidują również coś dla ducha, ponieważ będą okazją do czytania poezji lokalnych twórców, spotkań z gawędziarzami, wspólnego śpiewania przy ognisku. Uczestnicy włączą się również w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej. W projekcie weźmie udział minimum 25 osób z terenu gminy i będzie realizowany od 29 czerwca do 30 listopada. Zapraszamy do udziału, śledzenia poczynań grupy biorącej udział w projekcie i tego co się wydarzy poprzez fotorelacje na stronie biblioteki i fan page’u.

„Działaj Lokalnie IX" 2015 to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie - Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dynów oraz Gminy Tyczyn.

Irena Szczypek – koordynator projektu


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART