zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
ZEAS INFORMUJE
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
Plakat str. 22
012345

Wieść Gminna 2/2016 OŚWIATA I KULTURA
Warsztaty kulinarne dla najmłodszych

Każde dziecko od zawsze chce kimś zostać. Najczęściej strażakiem, policjantem, piosenkarką, modelką albo piłkarzem, jak Robert Lewandowski. Każde chce pomagać mamie w kuchni. Wszyscy chętnie kroją, mieszają, próbują – może kiedyś będą zawodowymi kucharzami? Ludzie gotują dania różne, ale nie zawsze wiedzą skąd potrawa się wywodzi i dlaczego tak się nazywa.


W maju, uczniowie klas I a i I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, w gościnnej pizzerii Gusto Dominium w Rzeszowie. Warsztaty odbywały się w ramach innowacji pedagogicznej. Dzieci poznawały historię pizzy, która początkowo była prosta i uboga w składniki. Zawsze była daniem przypominającym cienki placek chlebowy, który sprzedawano na rogu ulicy w Neapolu. Mijały lata, ów placek zmieniał swój wygląd. Stał się popularny, a jego tajemnicą były składniki, z których powstawał.


Uwielbianą przez wszystkich pizzę rozpowszechniła królowa Małgorzata, dla której neapolitański piekarz przygotował pizzę z pomidorami, serem mozzarella i bazylią. Składniki te symbolizowały włoskie barwy narodowe. Piekarz, chcąc uczcić tak znamienitego gościa, jakim była królowa, nazwał danie jej imieniem. Od tej pory mamy pizzę o nazwie Margherita. Całą historię ulubionego przez dzieci dania opowiedziała uczestnikom warsztatów pani Ewa, pracownica restauracji. Potem dzieci poznawały poszczególne składniki ciasta i dodatki, które dziś są bardzo różne, a sami klienci mogą sobie je wybrać. Ślinki ciekły, ogromne placki przyjmowały okrągłe kształty, na których układane były: ser, pomidory, kukurydza, bazylia. Udekorowane placki powędrowały do pieca.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na końcowy efekt, a ten był całkiem smakowity.

Po degustacji nastąpił najważniejszy moment – ukończenia kursu „Małego Pizzera”. Nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów i zrobienie wspólnego zdjęcia w strojach kucharza. Wrażeń było wiele, wspomnień będzie jeszcze więcej.


Halina Biestek, Bernadetta Gąska
wychowawczynie klas I a i I b


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 1 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART