zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
ZEAS INFORMUJE
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
Plakat str. 22
012345

Wieść Gminna 2/2016 ZEAS INFORMUJE
ZEAS INFORMUJE

Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów z terenu Gminy Chmielnik
Wyprawka szkolna 2016
Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów z terenu Gminy Chmielnik

Wójt Gminy Chmielnik na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) informuje o możliwości skorzystania z pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów w roku szkolnym 2016/2017 r.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Chmielnik.

  • uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
  • uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
  • słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

  • stypendium szkolne;
  • zasiłek szkolny.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 514 zł – art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015, poz. 163, ze zm.)

Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

  • rodziców, opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia,
  • pełnoletniego ucznia,
  • dyrektora szkoły
  • stypendium szkolne może być przyznane z urzędu.

Stypendium szkolne może być udzielone w formie:
(może być udzielone w jednej lub kilku formach równocześnie)

  • całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, może dotyczyć zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w tym wyrównawczych o charakterze informatycznym, technicznym, przedmiotowym, artystycznym, sportowym, lub turystyczno-krajoznawczym organizowanych przez szkoły i placówki oświatowe oraz inne placówki, które prowadzą statutową działalność w tym zakresie,
  • pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym może dotyczyć w szczególności zakupu podręczników, stroju sportowego oraz innych przedmiotów ściśle związanych z procesem edukacyjnym w szkole do której uczęszcza uczeń,
  • całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania może dotyczyć kosztów zakwaterowania w internacie, bursie, lub stancji, kosztów zakupu posiłków, kosztów dojazdu do szkół środkami komunikacji zbiorowej,
  • świadczenia pieniężnego, jeżeli poprzednie formy są niecelowe lub niemożliwe.

Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawiera w szczególności:

  • imię i nazwisko ucznia i jego rodziców;
  • miejsce zamieszkania ucznia;
  • dane uzasadniające przyznanie świadczenia pomocy materialnej,
  • pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające uzyskanie dochodu w rodzinie w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku (zaświadczenia albo oświadczenia), jeśli nastąpiła utrata dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony.

W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Stypendium nie przysługuje:

  • dzieciom uczęszczających do klas „zerowych”,
  • uczniom, którzy nie mieszkają na terenie Gminy Chmielnik,
  • uczniom, którzy otrzymują inne stypendia ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń, otrzymuje stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Dokumentami potwierdzającymi poniesienie wydatków na cele edukacyjne są faktury, rachunki uproszczone, imienne wystawione na ucznia, któremu przyznano stypendium; wnioskodawcę: rodzica/prawnego opiekuna ucznia pobierającego stypendium lub pełnoletniego ucznia/słuchacza. Istotne jest także by np. buty, spodnie itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”.

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi (słuchaczowi lub wychowankowi) znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, z powodu zdarzenia losowego.

Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawnieni są wszyscy uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

  • mają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Chmielnik,
  • w rodzinie zaistniało zdarzenie losowe.

Miesięcznej wysokości dochodu przeliczonego na osobę w rodzinie ucznia w odniesieniu do przyznawania zasiłku szkolnego nie bierze się pod uwagę.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku. Zasiłek szkolny jest przyznawany jeden raz w stosunku do jednego zdarzenia losowego.

WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2016/2017 BĘDZIE MOŻNA SKŁADAĆ W ZESPOLE EKONOMICZNO-ADMINISTRACYJNYM SZKÓŁ W CHMIELNIKU (pok. 6) w terminie: od 16 sierpnia 2016 r. do 15 września 2016 r.

Formularze wniosku można będzie pobrać ze strony internetowej www.chmielnik.pl lub w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Chmielniku – pok. nr 6 w godzinach od 715 do 1515.

W przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych wnioski składa się w terminie od 16 sierpnia do dnia 15 października danego roku szkolnego.

W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie wyżej wymienionych terminów, musi jednak zawierać uzasadnienie niezachowania tych terminów.

Dorota Ziaja


do góry następna strona

drukuj


Środa, 18 Września 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART