zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2017 OŚWIATA I KULTURA
Dyskusyjny Klub Książki w Błędowej Tyczyńskiej

Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) stają się coraz bardziej popularne i odważnie wkraczają do coraz to nowych bibliotek. Z założenia mają promować czytelnictwo, kreować modę na czytanie, a także integrować środowisko skupione wokół biblioteki. Członkowie DKK to osoby lubiące czytać i rozmawiać o danej lekturze. Podczas spotkań wymieniamy się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat danej książki. Każdy ma prawo do wyrażenia własnego zdania. Kluby te są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa. W ciągu kilku lat opanowały one całą Polskę. Początkowo DKK działały głównie przy dużych, miejskich bibliotekach. Obecnie są prowadzone również w bibliotekach gminnych oraz ich filiach. Pieczę nad nimi sprawuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Taki Klub powstał również w Bibliotece Publicznej w Błędowej Tyczyńskiej. W maju świętowaliśmy 1 rocznicę powstania DKK. A wszystko rozpoczęło się 13 maja 2016r. Data była nieprzypadkowa, ponieważ w tym właśnie czasie przypadał Tydzień Bibliotek. Wspólnie z kilkoma młodymi czytelniczkami postanowiłyśmy stworzyć coś specjalnego, czego jeszcze w bibliotece nie było. Tak właśnie powstał Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Błędowej Tyczyńskiej. Spotykamy się raz w miesiącu. Za każdym razem czytana jest inna książka. Do tej pory rozmawialiśmy już o 12 tytułach. Kolejna pozycja jest właśnie w trakcie czytania, ponieważ najbliższy DKK już pod koniec lipca. Głównym celem jest oczywiście dyskusja o książce. Czytamy książki różnych autorów i o różnej tematyce. Oczywiście zdarza się, że jakiś tytuł nie spodoba się, nie przypadnie komuś do gustu. Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, jednak w czasie naszych spotkań każdy może wyrazić swoją opinię. Tą pozytywną, a także (a może nawet przede wszystkim) tą negatywną. Rozmawiamy, staramy się zrozumieć siebie nawzajem. Każde spotkanie wygląda więc inaczej. W dużej mierze ma na to wpływ nasz odbiór przeczytanej właśnie książki. Jedne wywołują ogromne emocje a do innych podchodzimy spokojniej. Ważne jest, aby tak poprowadzić spotkanie, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Oczywiście dla urozmaicenia czasu są gry, zabawy integracyjne, plastyczne. Aby było przyjemnie i „domowo”, klubowiczki niejednokrotnie postarały się o coś pysznego, np. samodzielnie upieczone babeczki. W ten sposób mamy zarówno coś dla ducha – tu oczywiście książka, jak i dla ciała. W maju natomiast zajadaliśmy się tortem z okazji właśnie 1-szej rocznicy powstania DKK. Uważamy to za nasz wspólny sukces i mamy nadzieję na wiele kolejnych wspólnych lat.

Dzięki działalności DKK, jego członkowie mają możliwość dostępu do różnych książek. Zdarza się, że również tych, których akurat nie ma w zbiorach biblioteki. Poznajemy różne gatunki literackie. Będąc w grupie czytamy na dane spotkanie ten sam tytuł. Czasem trzeba iść na kompromis. Możliwe jest zatem, że na spotkanie DKK przeczytamy książkę, po którą w innych okolicznościach pewnie byśmy nie sięgnęli. Doświadczenie pokazuje jednak, że warto sięgać po coś nowego. W ten sposób nie tylko się uczymy i rozwijamy, ale może odkryjemy w sobie nową pasję, polubimy nieznanego autora, lub nowy gatunek literacki… Klubowicze mają również możliwość spotkań z pisarzami, którzy przyjeżdżają do bibliotek, w których działają DKK. Jest to swego rodzaju nagroda za czytanie i promowanie czytelnictwa. W tym roku czytelniczki brały udział w spotkaniu autorskim z panią Joanna Olech, a niewykluczone, że jesienią spotkamy się z jeszcze jednym pisarzem.

W tej chwili w bibliotece działa DKK dla dzieci, o czym wspomniałam już wcześniej. Należą do niego uczennice z klas – obecnie już – 6 i 7. Jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć serdecznie zapraszamy. Dla każdego znajdzie się miejsce.


Agnieszka Wąsacz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 25 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART