zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2017 OŚWIATA I KULTURA
Trójkowy maraton po zdrowie

Podsumowując mijający rok szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, biorąc pod uwagę różnorodność działań wychowawczo-edukacyjnych, można pokusić się o stwierdzenie, że był to edukacyjny maraton czytelniczy i zdrowotny. Temat kampanii czytelniczej został już zrelacjonowany, w poprzednim numerze Wieści Gminnej, gdyż był to jeden ze szkolnych priorytetów. Drugim równie ważnym zagadnieniem było zdrowie, rozumiane w kontekście profilaktyki prozdrowotnej.

Braliśmy udział w kampaniach i akcjach społecznych: "Owoce i warzywa w szkole", "Szklanka mleka", "Śniadanie daje moc", ale oprócz tego szkoła zrealizowała cykl zajęć edukacyjnych p.n. "Tydzień wiosny i zdrowia" na temat różnych aspektów zdrowia: zdrowie odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie używek. Kampania ta miała na celu pokazanie uczniom, jak codziennie, krok po kroku dbać o swoje zdrowie.

Tydzień ten zapoczątkował występ uczniów klasy II z inscenizacją wiersza "Pan kotek był chory", mały test z wiedzy na temat witamin, spotkanie z panią higienistką Ewą Sroką. W kolejne dni uczniowie pozyskali wiedzę na temat 10 zasad zdrowego odżywiania (pogadanka i film zaprezentowany przez panią Edytę Domin), wypraktykowali jak skomponować zdrowy posiłek, dowiedzieli się, że do zdrowia prowadzi nie tylko właściwe odżywianie, ale i codzienna aktywność fizyczna, potwierdzili to, uczestnicząc w nietypowych zajęciach sportowych, jak: gimnastyka, zumba i pokaz karate. W ostatnim dniu, wszyscy uczniowie naszej szkoły, po obejrzeniu inscenizacji, wystawionej przez Trójkowy Teatrzyk, pt. "Sąd nad papierosem", przekonali się, że używki naprawdę szkodzą zdrowiu.

Jednym z ważnych zadań, które w tym roku szkolnym zostało szczególnie zaakcentowane, jest profilaktyka palenia tytoniu.

Część uczniów SP nr3 wzięła udział w kampanii "Bieg po zdrowie".

Jest to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Akcja skierowana była w tym roku do uczniów klasy czwartej. Główne cele programu to: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Program był skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów. Jako wychowawca klasy IV oraz, uprzednio przeszkolony, koordynator programu, przeprowadziłam
6 lekcji w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Podstawą całego cyklu były przygotowane przez uczniów cztery zadania, które dotyczyły różnych aspektów problemu uzależnienia od tytoniu oraz prewencji w tym zakresie. Uczniowie poznali skład dymu tytoniowego i skutki zdrowotne, dowiedzieli się dlaczego palenie się nie opłaca w sensie finansowym, przećwiczyli zachowania asertywne również w obronie swoich praw.

W programie wykorzystane były atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały m. in. podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia: plakaty i ulotki.

Edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży jest istotnym elementem ogólnych oddziaływań edukacyjno-wychowawczych. Odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych spoczywa na osobach dorosłych, tworzących najbliższe środowisko społeczne dzieci. Stąd tak wielka rola w tym zakresie zarówno szkoły, jak i rodziców, a współpraca tych obu środowisk, jest bezcenna. Pragnę skierować podziękowania do rodziców za dotychczasowe wsparcie i okazaną pomoc, w realizacji tych wszystkich zadań.

Monika Wójcik SP 3 w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART