zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2021 OŚWIATA I KULTURA
Pół roku z seniorami

 

Wszystko co dobre szybko ma swój koniec, tak ma się rzecz również z projektem dla seniorów „Senior odNowa”, który realizowaliśmy przez pierwsze półrocze i ostatniego czerwca uroczyście go podsumujemy. Ale zanim powiemy naszym seniorom do widzenia opowiemy co nam się udało i jak to wpłynęło na uczestników.

Tak jak pisałam w poprzednim artykule projekt poprzez różnorodne działania miał wpływać pozytywnie na ciało i ducha osób starszych i podzielony był na 5 modułów.

Najwięcej namacalnych efektów powstało w bloku „Artystyczna dusza”. Na początku było to poznawanie pojęć i technik, a później praktyczne zastosowanie tych nowatorskich metod i wykorzystanie nietypowych materiałów. Nasi seniorzy w ramach tego modułu przygotowali oryginalne prace: ręcznie malowane torby na zakupy, przepiśniki – zindywidualizowane zeszyty na zapiski kuchenne, namalowali przepiękne obrazy na szkle, metodą string artu wykonali obrazy w formacie 3D, a na zakończenie projektu udali się w plener aby pierwszy raz zaistnieć w roli malarzy krajobrazu. Podsłuchując pierwsze wrażenia uczestnicy nie mieli wiary we własne siły było dużo w nich wątpliwości, że uda się im wykonać tak zawansowane prace, ale w trakcie kolejnych spotkań ta wiara rosła i rósł też zapał i pomysłowość początkujących artystów. Były w grupie również osoby, które uważały że jakaś dziedzina artystyczna nie jest dla nich, że mają dwie lewe ręce, tę opinię także udało się zmienić co jest niezaprzeczalnym sukcesem tych działań.

W ramach bloku poświęconego kulturze zaplanowaliśmy 3 wyjazdy, na szczęście mimo pandemicznych zawirowań udało się je zrealizować. W lutym obejrzeliśmy w Teatrze Muzycznym Olimpia spektakl muzyczny pt.: „Papa się żeni”, w czerwcu najpierw byliśmy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na szekspirowskiej komedii „Wesołe kumoszki z Windsoru”, a następnie na filmie pt.: „Madame”, który obejrzeliśmy w klimatycznym Kinie za Rogiem.

Skoro było o tym co dla ducha to czas na to co dla ciała. A w tej kategorii z pewnością prym wiódł pilastes. Trenerka Pani Iwona Dobrowolska tak przygotowała ćwiczenia aby każdy z uczestników, mimo różnych ograniczeń mógł je wykonywać i aby przynosiły wymierne efekty poprawiając samopoczucie, rozluźniając i przynosząc ulgę w cierpieniu.

W tej kategorii mieliśmy również zajęcia z tańca. Dzięki muzyce i tanecznym krokom udało nam się podróżować po świecie poznając tańce charakterystyczne da krajów Europy i nie tylko. Ulubionym, najprostszym według uczestników tańcem okazała się Tarantella. Jest to taniec posiadający wiele odmian i tańczony przez Włochów, a swoją nazwę zawdzięcza pająkowi, który potrafi boleśnie ukąsić.


Najświeższe wydarzenie jakie miało miejsce dotyczyło integracji, czyli tego bez czego żaden z projektów nie może zakończyć się sukcesem. Ale żeby trochę rozszerzyć te integracyjne kręgi zaprosiliśmy do nas seniorów z sąsiednich miejscowości: Tarnawki, Albigowej, Handzlówki i Soniny. Na miejsce spotkania wybraliśmy Zabratówkę. Najpierw seniorzy pomaszerowali z kijkami nornic walking do lasu, a później do późnych godzin wieczornych rozmawiali, śpiewali i jedli pyszną kiełbasę i inne smakołyki.

Przed nami wielki finał, przygotowywanie wystawy prac, zapraszanie gości, autoprezentacja uczestników i ewaluacja. To pozwoli nam zyskać wiedzę o tym, czy projekt satysfakcjonował seniorów czy nam się tylko wydaje. A jeśli się tego dowiemy to łatwiej będzie nam w przyszłości tworzyć ofertę działań dla grupy osób 60+. Uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za wytrwałość, zaangażowanie i za to, że mimo trudności uczestniczyli w spotkaniach i czerpali z nich radość.

 


 


 


 


Irena Szczypek – GBP w Chmielniku


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART