Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada co roku w dniu 15 sierpnia. Obchodzone jest w Kościele Katolickim od V wieku. Wcześniej Kościoły wschodnie obchodziły w tym dniu tzw. zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Wywodzi się ono z przeświadczenia iż Maryja nie umarła tak jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba wraz z ciałem i duszą.
W krajach Europy jak również w Polsce czci się Matkę Bożą Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.
W niektórych rejonach Polski podczas obrzędów religijnych związanych z tym świętem, błogosławi się kwiaty zioła i owoce, jako plony tej ziemi, dlatego święto to nazywane jest popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej.
Wiadomo , że poświęcone kwiaty i zioła mają cudowne właściwości lecznicze. Poświęcone bukiety kwiatów i ziół, zostawiano na polach wśród upraw, zabierano do domów i okadzano nimi pomieszczenia, stawiano na widocznym miejscu, po to by pamiętać ,że mają one cudowną moc.
W Polsce często łączone jest to święto z uroczystością dożynek. Dożynki to tak zwane Święto Plonów od wieków łączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Dawniej Dożynki obchodzono 23 września, w pierwszy dzień jesieni i były one odrębną tradycją. Dzisiaj jednak bywa to różnie i często te dwa święta łączą się ze sobą.
Tradycja wieńców dożynkowych wiąże się nieodzownie z dziękczynieniem składanym Bogu za plony zebrane przez ludzi pracujących na roli. Każdego roku z okazji zakończenia żniw Polska wieś dziękuje Bogu za plony, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo dla swojej pracy.
Nieodzownym elementem dziękczynnym za plony jest przygotowywany z wielką starannością wieniec dożynkowy.
Już od 5 lat przygotowuję wraz z dziećmi i młodzieżą co roku 2 wieńce dożynkowe. Poświęcamy temu zajęciu wiele czasu, pracy i serca. Robię to po to, by ocalić od zapomnienia tę ginącą tradycję ludową.
Przygotowując wieniec dzieci i młodzież są zaangażowani w prace związane z wykonaniem wieńca. Przebierają zboże, wiążą je w kępki, pomagają przy wiciu. Przy okazji zapoznają się z obrzędami związanymi z tym świętem, uczą się pieśni ludowych, przyśpiewek, zakładają stroje ludowe związane z naszym regionem. Mam taką cichą nadzieję ,że te spotkania z tą kulturą ludową zostaną w ich pamięci i w przyszłości to oni będą kultywować te piękne zwyczaje.
W tym roku młodzież, która pracowała przy wiciu wieńca, reprezentując naszą Parafię, wraz z opiekunami wzięła udział w Dożynkach Diecezjalnych w Katedrze Rzeszowskiej.
Przy okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego by ten zwyczaj został podtrzymany i niezapomniany przez młode pokolenia.
Pragnę zachować tę tradycję ludową, by nie została zaniechana i zapomniana, lecz by dawała świadectwo naszej narodowej tożsamości i kultury.
A oto kilka pamiątkowych zdjęć.

Małgorzata Nawojska