zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
WYBORY 2011
GOPS W CHMIELNIKU
OSTATNIA STRONA
012345

Wieść Gminna 3/2011 OŚWIATA I KULTURA
"Matka Boża Zielna, plonów złotych pełna"

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada co roku w dniu 15 sierpnia. Obchodzone jest w Kościele Katolickim od V wieku. Wcześniej Kościoły wschodnie obchodziły w tym dniu tzw. zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Wywodzi się ono z przeświadczenia iż Maryja nie umarła tak jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba wraz z ciałem i duszą.

W krajach Europy jak również w Polsce czci się Matkę Bożą Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W niektórych rejonach Polski podczas obrzędów religijnych związanych z tym świętem, błogosławi się kwiaty zioła i owoce, jako plony tej ziemi, dlatego święto to nazywane jest popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej.

Wiadomo , że poświęcone kwiaty i zioła mają cudowne właściwości lecznicze. Poświęcone bukiety kwiatów i ziół, zostawiano na polach wśród upraw, zabierano do domów i okadzano nimi pomieszczenia, stawiano na widocznym miejscu, po to by pamiętać ,że mają one cudowną moc.

W Polsce często łączone jest to święto z uroczystością dożynek. Dożynki to tak zwane Święto Plonów od wieków łączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Dawniej Dożynki obchodzono 23 września, w pierwszy dzień jesieni i były one odrębną tradycją. Dzisiaj jednak bywa to różnie i często te dwa święta łączą się ze sobą.

Tradycja wieńców dożynkowych wiąże się nieodzownie z dziękczynieniem składanym Bogu za plony zebrane przez ludzi pracujących na roli. Każdego roku z okazji zakończenia żniw Polska wieś dziękuje Bogu za plony, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo dla swojej pracy.

Nieodzownym elementem dziękczynnym za plony jest przygotowywany z wielką starannością wieniec dożynkowy.

Już od 5 lat przygotowuję wraz z dziećmi i młodzieżą co roku 2 wieńce dożynkowe. Poświęcamy temu zajęciu wiele czasu, pracy i serca. Robię to po to, by ocalić od zapomnienia tę ginącą tradycję ludową.

Przygotowując wieniec dzieci i młodzież są zaangażowani w prace związane z wykonaniem wieńca. Przebierają zboże, wiążą je w kępki, pomagają przy wiciu. Przy okazji zapoznają się z obrzędami związanymi z tym świętem, uczą się pieśni ludowych, przyśpiewek, zakładają stroje ludowe związane z naszym regionem. Mam taką cichą nadzieję ,że te spotkania z tą kulturą ludową zostaną w ich pamięci i w przyszłości to oni będą kultywować te piękne zwyczaje.

W tym roku młodzież, która pracowała przy wiciu wieńca, reprezentując naszą Parafię, wraz z opiekunami wzięła udział w Dożynkach Diecezjalnych w Katedrze Rzeszowskiej.

Przy okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego by ten zwyczaj został podtrzymany i niezapomniany przez młode pokolenia.

Pragnę zachować tę tradycję ludową, by nie została zaniechana i zapomniana, lecz by dawała świadectwo naszej narodowej tożsamości i kultury.

A oto kilka pamiątkowych zdjęć.

  

Małgorzata Nawojska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 19 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART