zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
WYBORY 2011
GOPS W CHMIELNIKU
OSTATNIA STRONA
012345

Wieść Gminna 3/2011 OŚWIATA I KULTURA
Alternatywy twórczego spędzania wolnego czasu

Zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim rozpoczynają się zajęcia taneczne zespołu Chmielnickie Kłosy. Przedstawiając krótką historię zespołu, pragnę zachęcić rodziców, którzy chcą rozwijać u swoich dzieci dodatkowe umiejętności i zainteresowania, aby zapisali swoje pociechy w poczet jego uczestników.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Chmielnickie Kłosy” działa od marca 2005 roku przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku. Inicjatorką była ówczesna kierownik GBP pani Kazimiera Kędzior. W chwili obecnej kierownikiem jest pani Beata Wojnarowicz-Hondz, a choreogafem pani Ewa Rembisz.


W skład zespołu wchodziło początkowo 38 dzieci, najmłodszy uczestnik miał 6, najstarszy 10 lat, zespół podzielony był na dwie grupy wiekowe. W ciągu 6 lat działalności skład zespołu ulegał zmianie, przybyło uczestników, dlatego powstały 4 grupy, a zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. Na chwilę obecną jest dwie grupy, wiek dzieci waha się od lat 6 do 17. Repertuar zespołu to polskie tańce narodowe: krakowiak, polonez, kujawiak, mazur, oberek, wiązanki tańców ludowych: rzeszowskich, lubelskich, góralskich, a z tańców innych narodów rosyjskie. Zespół bierze udział w wojewódzkich przeglądach zespołów tanecznych w Głogowie Małopolskim „Pierwsze Kroki”, w Mielcu „Pasikonik”, w Łańcucie „Garniec”. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy choreografa i dzieci zespół może się pochwalić małymi sukcesami.

Osiągnięcia:

W 2007 roku II miejsce w I Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Młodzieżowych Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” w Głogowie Małopolskim

W 2009 roku III miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Młodzieżowych Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” w Głogowie Małopolskim

W roku 2011 II miejsce V Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Młodzieżowych Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” w Głogowie Małopolskim

Występy zespołu uświetniają imprezy kulturalne na terenie gminy Chmielnik i gmin sąsiadujących. Grupa starsza na chwilę obecną ma szansę zasilić szeregi Resovii Saltans, zespołu, który już od wielu lat działa przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Oczywiście działalność zespołu i te drobne sukcesy byłyby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie rodziców, którzy swoją postawą umieją dzieci i młodzież wciąż na nowo przekonywać, że robią coś wartościowego nie tylko dla siebie, ale też dla innych i coś co w przyszłości zaprocentuje.


Ideą powstania zespołu była chęć szerzenia kultury i podtrzymania tradycji pięknego polskiego folkloru wśród młodego pokolenia mieszkańców wsi. Taki rodzaj aktywności kulturalnej ma wpływ na zachowanie i rozwój tożsamości. Kształtuje też właściwe postawy wobec swojej małej ojczyzny. Istnienie zespołu jest alternatywną dla twórczego spędzania wolnego czasu, bo sprzyja poznaniu różnych form tanecznych i ukazuje różnorodność i bogactwo polskich strojów ludowych i narodowych. Uczestnicy dojrzewają wraz z zespołem, ucząc się i bawiąc w grupie rówieśników, wpływają na kształt polskiej wsi widzianej ich oczyma, ale na bazie bogactwa kulturalnego swoich przodków. Ponadto uczestnictwo w grupie mobilizuje do pracy nad sobą, obowiązkowości, odpowiedzialności, lepszej organizacji czasu, ćwiczy charakter. Młody człowiek potrzebuje przynależności do jakiejś grupy i często poszukiwanie takich grup źle się dla niego kończy. Zespół taneczny daje możliwość pozytywnego zaistnienia, rozwija fizycznie i duchowo. Pozwala dostrzec wartości w tym co nasze, co polskie, aby nie miało już racji bytu powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Starszą młodzież, która chce rozwijać się w innym kierunku, zachęcam do korzystania z siłowni działającej w Domu Ludowym w Zabratówce. Siłownia działa od lutego tego roku i jest obiektem dostępnym nieodpłatnie dla wszystkich powyżej 15-go roku życia.

Inicjatorem jej powstania był sołtys Zabratówki Piotr Szczepański. Dzięki jego zaangażowaniu i owocnej współpracy z władzami i społecznością wiejską pomysł udało się zrealizować, a co za tym idzie wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom szczególnie ludzi młodych, którym w tak małych środowiskach jak nasze, brakuje miejsc gdzie mogą się spotkać i rozwijać swoje zainteresowania. Teraz już takie miejsce istnieje, a dodatkowo cieszy fakt, że sama młodzież wykazała duże zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu.

Siłownia jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, który pozwala wypracować mięśnie, ale jest też doskonałym miejscem by skutecznie schudnąć. Mimo iż istnieje dopiero kilka miesięcy ma już swoich zagorzałych zwolenników, którzy korzystają z niej codziennie i mają się czym pochwalić. Otwarta jest codziennie w godzinach pracy Biblioteki Publicznej, dzięki czemu młodzi ludzie mają pewien nadzór, a dorośli szansę systematycznych wizyt. Bardziej zapracowani mogą korzystać wieczorami i w soboty. Dla chętnych, którzy nie wiedzą jak we właściwy sposób rozpocząć ćwiczenia, starsi stażem koledzy robią krótki wykład połączony z pokazem.

Wbrew potocznym opiniom, małe miejscowości też mogą wiele zaoferować swoim mieszkańcom i tylko od nich samych zależy, czy z oferty skorzystają.


Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 25 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART