zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
URZĄD GMINY INFORMUJE - CD
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 3/2013 OŚWIATA I KULTURA
Kreatywnie w bibliotece, czyli "Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki"

Biblioteka każdemu z nas kojarzy się z czym innym. Może być wypożyczalnią, miejscem, gdzie uzyskamy potrzebne informacje, skserujemy dokument, skorzystamy z Internetu. Jej podstawowe funkcje to: gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów, które nie ograniczają się tylko do tradycyjnej postaci książki. Jednak to książką biblioteka stoi i to poprzez nią wpływa bezpośrednio lub pośrednio na kształt kultury. Biblioteka to również pewnego rodzaju przestrzeń, miejsce spotkań, miejsce aktywności. Ta przestrzeń może być modyfikowana i dostosowywana do potrzeb użytkowników przez nich samych. Inaczej z niej korzystają dorośli, inaczej młodzież. Szczególną opieką w niej są zawsze otaczani najmłodsi.

Tak samo jest w chmielnickiej bibliotece. Kilka lat temu powstał tutaj Kącik Malucha, w którym spędzały czas dzieci z rodzicami przy okazji wizyt w bibliotece. Od stycznia 2013 roku dzięki realizacji projektu „Trochę tańca deko baśni i się dziecka świat rozjaśni” z programu „Na dobry początek” Fundacji im. J. K. Steczkowskiego były to regularne, popołudniowe spotkanie. Taka forma aktywności pośród książek zyskała uznanie dzieci i ich opiekunów. Dlatego wraz z grupą rodziców postanowiliśmy kontynuować nasze działania. Dzięki aplikacji w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie”, zyskaliśmy środki na dofinansowanie naszych spotkań i ich uatrakcyjnienie. W każdy wtorek od sierpnia do grudnia, biblioteka zamienia się w Akademię Malucha, przyjazną, bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń, w której najmłodsi mogą rozpoznawać i rozwijać swoje zainteresowania oraz ciekawie spędzać czas. Projekt „Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki” gromadzi w bibliotece 12-osobową grupę dzieci z terenu gminy Chmielnik. W czasie spotkań najmłodsi obcują z magią literatury, teatru, tańca i sztuki. W grupie rówieśniczej, która zaspokaja naturalną potrzebę każdego dziecka i jest jednym z czynników socjalizujących, uczą się świata, który ich otacza i stawiają swoje pierwsze kroki ku samodzielności. Różnorakie, cykliczne zajęcia są prowadzone przez bibliotekarki, które wykorzystują w swojej pracy metody pedagogiki zabawy, elementy bajkoterapii i biblioterapii. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem rodziców i przy ich czynnym udziale, ponieważ projekt ma również na celu aktywne zaangażowanie rodziców w działania skierowane do dzieci i ich integrację. Raz w miesiącu biblioteka zamienia się w teatr dla Malucha, bowiem odwiedzają nas aktorzy z krakowskiego teatru ART-RE ze spektaklami granymi specjalnie dla najmłodszych. Na przedstawienia zapraszamy również najmłodszych, którzy ze względu na ograniczenia projektowe nie mogą brać udziału w cyklicznych zajęciach.

Więcej informacji o projekcie i bieżące relacje można znaleźć na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku i jej fan pagu na Facebooku.

Projekt współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundację Generator Inspiracji

 

 


Koordynator projektu Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 25 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART