zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
URZĄD GMINY INFORMUJE - CD
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 3/2013 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Sukces w szkole jest możliwy
Gdy emocje już opadną...
Młodzież z Gminy Chmielnik na Kole Podbiegunowym
Drogie Panie
Kreatywnie w bibliotece, czyli "Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki"
Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Generator Inspiracji
Projekt "Idziemy po sukces" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Generator Inspiracji

Od 15 lipca do 13 grudnia 2013 r. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku przy wsparciu Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku realizuje projekt: „Zdrowe, piękne, radosne w każdym wieku”, którego głównym celem jest umożliwienie grupie 25 osób rozwijania własnych zainteresowań i umiejętności, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz uzyskanie porad dotyczących zdrowego odżywiania i dbania o swój wygląd. W ramach projektu zaplanowano warsztaty florystyczne, warsztaty wykonywania biżuterii z gotowych elementów, spotkania z dietetyczką, kosmetyczką i fryzjerką, wycieczkę, konkurs na dietetyczną potrawę i spotkanie integracyjne.

Projekt dofinansowany jest ze środków Działaj Lokalnie VIII Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Generator Inspiracji.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Działania projektowe rozpoczęły się od warsztatów florystycznych w dniu 20 lipca. Porad dotyczących układania kwiatów udzielała właścicielka rzeszowskiej kwiaciarni z długoletnim doświadczeniem, Małgorzata Wielgus. Powstałe w ten sposób kwiatowe kompozycje wzięły udział w XIV Festiwalu Kwiatów w Albigowej, w którym rokrocznie biorą udział panie z Kół Gospodyń z gminy Chmielnik.

JESTEŚ TYM CO JESZ – SPOTKANIE Z DIETETYCZKĄ.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze złe samopoczucie czy choroba bierze się ze złego odżywiania. Umiejętność właściwego doboru składników i łączenia produktów nie jest dla wszystkich znana i w pełni oczywista. Czasami w kuchni powtarzamy utarte schematy, które nie służą ku pożytkowi, a złe zestawienie składników niszczy ich naturalne bogactwo i zaburza trawienie. Dlatego kolejne spotkanie w ramach projektu „Zdrowe, piękne i radosne w każdym wieku” miało charakter pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Gościem w świetlicy Kół Gospodyń w Chmielniku była p. Elżbieta Ziobro. Zaprezentowała członkiniom Kół Gospodyń z gminy Chmielnik jak przygotowywać posiłki dla swoich rodzin i co należy jeść, aby to, co służy przyjemności podniebienia było też drogą ku zdrowiu. Nie obyło się również bez degustacji tego, co panie zebrały w swoich ogródkach warzywnych i przetworzyły, podając pachnącą latem zupę warzywną.

PODKARPACKIE SZLAKI

Projekt „Zdrowe, piękne i radosne w każdym wieku” zakłada oprócz edukacji i warsztatów, rozrywkę i integrację. Doskonałym sposobem na to jest wycieczka. Dlatego uczestniczki zdecydowały się na wyjazd, który pozwolił im na nowo odkryć uroki Podkarpacia. W sobotni, sierpniowy poranek grupa 54 osób udała się w Bieszczady. Dzień był słoneczny i ciepły jak na zakończenie lata przystało. Pierwszym punktem w programie było zwiedzanie skansenu w Sanoku, który z każdym miesiącem powiększa swój obszar i staje się bogatszy w eksponaty. Kolejny przystanek to Myczkowce i Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II. Tam można było podziwiać makiety drewnianych obiektów sakralnych Pogórza Karpackiego. Ponadto wycieczkowicze odwiedzili Ogród Biblijny, który jest specyficzną żywą księgą Biblii, bo dominują w nim rośliny charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu. Rozmieszczenie łączy się z teologią biblijną i jest doskonałą katechezą dla odwiedzających.
W godzinach popołudniowych zaplanowany został przejazd Bieszczadzką Kolejką Majdan zwanej też „bieszczadzką ciuchcią” na trasie Majdan – Balnica. Leśne powietrze, wiatr we włosach i piękno nieskażonej ludzką ręką bieszczadzkiej przyrody dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i refleksji, że nasza mała ojczyzna jest piękna. Podwieczorek w otoczeniu lasu i przy blasku ogniska był podsumowaniem dnia. Był również doskonałą okazją do zanucenia biesiadnych piosenek, których uczestnicy znają niezliczoną ilość, a które sprzyjają temu najważniejszemu celowi wycieczki – integracji.

Przed nami kolejne ciekawe warsztaty z wykonywania biżuterii z gotowych elementów oraz spotkanie z kosmetyczką i fryzjerką. Podsumowanie projektu nastąpi podczas ,,Andrzejek”, gdzie będziemy mogły pochwalić się tym wszystkim czego się nauczyłyśmy i dowiedziałyśmy podczas wspólnych spotkań.

Mamy nadzieję, że przebywanie z sobą, nowa wiedza, odbyta wycieczka zacieśnią więzy miedzy jej uczestnikami. Czego Wszystkim życzymy.

 

 

 

 

 

 


Koordynator projektu Małgorzata Drążek
Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART