zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2014 OŚWIATA I KULTURA
Dwa języki obce w naszym przedszkolu

Dzisiejszy świat narzuca nam znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie komunikatywnym. Taki warunek stawia nam coraz bardziej wymagający rynek pracy, ale także wzrastająca w nas potrzeba komunikacji nie tylko w ojczystym języku i nie tylko tu - w kraju.

Polskie statystyki jednak wciąż biją na alarm z powodu sporych niedociągnięć językowych Polaków, zwłaszcza w wieku powyżej 40 r. ż. Jednak stare przysłowie mówi: "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał", co może oznaczać, że wielu osobom w tzw. wielu średnim brakuje czasu, determinacji, a przede wszystkim takiej łatwości w przyswajaniu wiedzy, jaką posiadają dzieci.

Badania zajmujące się przyswajaniem języka obcego wykazały istnienie zależności między wiekiem rozpoczęcia nauki języka obcego, a opanowaniem bezbłędnej wymowy w tym języku. Według najnowszych badań dzieci w wieku od 4-8 lat posiadają zadziwiającą zdolność wykorzystywania tych partii mózgu, które są odpowiedzialne za przyswojenie języka obcego.

To stało się argumentem dla nauczycielek oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkół w Chmielniku do zorganizowania zajęć dla swoich podopiecznych z dwóch języków obcych.

Zajęcia z języka angielskiego są prowadzone w ramach innowacji pt. „Easy English – z angielskim od najmłodszych lat” i przeznaczone są dla 3- i 4-latków. Innowacja opracowana przez panią Katarzynę Ogrodnik oparta jest m.in. na metodzie naturalnej nauki, tj. poprzez codzienne używanie języka obcego przy prostych czynnościach wykonywanych w przedszkolu. Na etapie przeszkolonym rozwijane są dwie sprawności: rozumienie ze słuchu i mówienie, co przychodzi dzieciom w sposób naturalny.

W podobny sposób w bieżącym roku szkolnym przedszkolaki uczą się języka niemieckiego, który jest drugim z popularnych języków w Polsce. Pani Joanna Damm autorka innowacji "Wir lieben Deutsch! Niemiecki w zabawie", przewidziała naukę tego języka wśród dzieci 3-, 4- i 5-letnich. Celem innowacji jest nauka poprzez zabawę. Poprzez gry i zabawy dzieci uczą się języka na zasadzie zapamiętywania słów i zwrotów utożsamianych z ruchem oraz z odpowiednimi obrazkami. Dodatkowymi umiejętnościami jakie posiądą dzieci będzie umiejętność recytacji w j. niemieckim okazjonalnych wierszyków i piosenek, które opanowują pamięciowo z okazji różnych występów.

Podjęcie pracy z uczniem już na pierwszym szczeblu edukacyjnym, na którym to dziecko rozbudza swoje zainteresowanie językiem obcym powoduje, iż na dalszym etapie chce je nadal rozwijać - twierdzą autorki innowacji.

Uczniowie Zespołu Szkół w Chmielniku na kolejnych etapach edukacyjnych mogą kontynuować przygodę zarówno z językami obcymi, jak i innymi dziedzinami wiedzy korzystając z proponowanych w tym roku szkolnym równie ciekawych innowacji opracowanych przez ich nauczycieli, jak: "Spotkajmy się w Europie"- budząca w dzieciach ciekawość świata, "Teatrzyk szkolny po angielsku" - dla młodych aktorów, "Czarodziejski świat origami" - rozwijająca umiejętności artystyczne, "Szkolny fotoplastykon" - dla młodzieży zainteresowanej sztuka filmową, "Różne aspekty kultury brytyjskiej" - dla gimnazjalistów szlifujących swój język angielski. W tej różnorodności zajęć rozwijających zainteresowania uczniów niezbędna jest jedna rzecz - motywacja. Obserwuje się bowiem wraz z wiekiem spadek motywacji uczniów do poszukiwania odpowiedzi na różne pytania, do zgłębiania tajników nauki.

Właśnie dlatego to etap przedszkolny odgrywa bardzo ważną rolę i to właśnie tam rola nauczyciela jest szczególnie istotna, ponieważ polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale również na rozbudzaniu motywacji do dalszej nauki.

Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 6 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART