zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2014 OŚWIATA I KULTURA
Wesołe pogwarki o książce - spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

Po lekturze książek „A niech to czykolada” i „Co tam u Ciumków?” Pawła Beręsewicza dzieci z niecierpliwością czekały na spotkanie z ich autorem. Pojawił się w naszej bibliotece z szerokim uśmiechem i tajemniczą teczką. Od progu zadał dzieciom pytanie: Jak myślicie czym zajmowałem się zanim zacząłem pisać książki dla was, jaki zawód wykonywałem? Jako, że nasz gość to mężczyzna słusznego wzrostu pojawiały się różne odpowiedzi: koszykarzem, piłkarzem, ochroniarzem, kierowcą, na samym końcu padła właściwa odpowiedź - nauczycielem. I tu zaczęła się opowieść o latach pracy z dziećmi w szkole, ponieważ Paweł Beręsewicz zajmował się na początku swojej drogi zawodowej nauczaniem języka angielskiego, a dodatkowo tłumaczył książki z tego języka na język polski (przetłumaczył m. in.: „Anię z Zielonego Wzgórza” i „Przygody Tomka Sawyera”). Jest również twórcą słownika języka angielskiego dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej i dla dorosłych.

Po takim wstępie przyszedł czas na właściwą część spotkania. Wyposażony w odpowiednie rekwizyty - dodatkowe krzesło, miniaturowy serwis kawowy (który krył się w tajemniczej teczce), zapraszał gości spośród uczestników do rozmowy o swoich książkach. Wybór padł na jego książki z wątkiem sensacyjnym, historycznym i obyczajowym. Przy każdej z nich odczytywał dzieciom ciekawsze fragmenty i inicjował dyskusję. Największe zainteresowanie wzbudziła książka „Noskawery”, której towarzyszył oryginalnie wykonany, pachnący rekwizyt, z klimatyzacją i pilotem. Zainteresowanych tym tajemniczym przedmiotem odsyłam do książki. Natomiast dzieci obecne na spotkaniu dowiedziały się jak to się stało, że trafił on w ręce autora. Chętnych do dyskusji było wielu, co kolejny raz pokazuje jak ważny jest bezpośredni kontakt młodego czytelnika i pisarza. Ale podczas tego typu spotkaniach nie da się poruszyć wszystkich ważnych tematów i wysłuchać wszystkich ważnych dla autora opinii. W programie musiał znaleźć się również czas, który dzieci wykorzystały pytając gościa o marzenia, rodzinę, początki pisarstwa, współpracę z wydawnictwami, zainteresowania i skąd czerpie pomysły na tworzenie swoich książek. Na koniec były jeszcze pamiątkowe autografy z imienną dedykacją, zdjęcia, kwiaty i komplementy z ust uczestników dla autora.

Spotkanie miało miejsce w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabratówce, 16 września, i odbyło się w ramach spotkań autorskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Uczestniczyli w nim członkowie Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki i ich rówieśnicy z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce wraz z opiekunami. W ramach DKK dzieci od ubiegłego roku czytały lektury wybrane dla nich przez moderatora, następnie raz w miesiącu spotykały się, aby o nich dyskutować. Zwieńczeniem ich zaangażowania i czytelniczej wytrwałości było opisane wyżej spotkanie z autorem jednej z przeczytanych książek.

Jeśli ktoś poczuł się zainteresowany uczestnictwem w tego typu dyskusjach to zapraszamy do naszych bibliotek, w których takie grupy już funkcjonują, a jeśli ich nie ma, to chętnie zainicjujemy ich powstanie.

 

Irena Szczypek
moderatorka Dziecięcego DKK w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 4 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART