Po lekturze książek „A niech to czykolada” i „Co tam u Ciumków?” Pawła Beręsewicza dzieci z niecierpliwością czekały na spotkanie z ich autorem. Pojawił się w naszej bibliotece z szerokim uśmiechem i tajemniczą teczką. Od progu zadał dzieciom pytanie: Jak myślicie czym zajmowałem się zanim zacząłem pisać książki dla was, jaki zawód wykonywałem? Jako, że nasz gość to mężczyzna słusznego wzrostu pojawiały się różne odpowiedzi: koszykarzem, piłkarzem, ochroniarzem, kierowcą, na samym końcu padła właściwa odpowiedź - nauczycielem. I tu zaczęła się opowieść o latach pracy z dziećmi w szkole, ponieważ Paweł Beręsewicz zajmował się na początku swojej drogi zawodowej nauczaniem języka angielskiego, a dodatkowo tłumaczył książki z tego języka na język polski (przetłumaczył m. in.: „Anię z Zielonego Wzgórza” i „Przygody Tomka Sawyera”). Jest również twórcą słownika języka angielskiego dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej i dla dorosłych.
Po takim wstępie przyszedł czas na właściwą część spotkania. Wyposażony w odpowiednie rekwizyty - dodatkowe krzesło, miniaturowy serwis kawowy (który krył się w tajemniczej teczce), zapraszał gości spośród uczestników do rozmowy o swoich książkach. Wybór padł na jego książki z wątkiem sensacyjnym, historycznym i obyczajowym. Przy każdej z nich odczytywał dzieciom ciekawsze fragmenty i inicjował dyskusję. Największe zainteresowanie wzbudziła książka „Noskawery”, której towarzyszył oryginalnie wykonany, pachnący rekwizyt, z klimatyzacją i pilotem. Zainteresowanych tym tajemniczym przedmiotem odsyłam do książki. Natomiast dzieci obecne na spotkaniu dowiedziały się jak to się stało, że trafił on w ręce autora. Chętnych do dyskusji było wielu, co kolejny raz pokazuje jak ważny jest bezpośredni kontakt młodego czytelnika i pisarza. Ale podczas tego typu spotkaniach nie da się poruszyć wszystkich ważnych tematów i wysłuchać wszystkich ważnych dla autora opinii. W programie musiał znaleźć się również czas, który dzieci wykorzystały pytając gościa o marzenia, rodzinę, początki pisarstwa, współpracę z wydawnictwami, zainteresowania i skąd czerpie pomysły na tworzenie swoich książek. Na koniec były jeszcze pamiątkowe autografy z imienną dedykacją, zdjęcia, kwiaty i komplementy z ust uczestników dla autora.
Spotkanie miało miejsce w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabratówce, 16 września, i odbyło się w ramach spotkań autorskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Uczestniczyli w nim członkowie Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki i ich rówieśnicy z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce wraz z opiekunami. W ramach DKK dzieci od ubiegłego roku czytały lektury wybrane dla nich przez moderatora, następnie raz w miesiącu spotykały się, aby o nich dyskutować. Zwieńczeniem ich zaangażowania i czytelniczej wytrwałości było opisane wyżej spotkanie z autorem jednej z przeczytanych książek.
Jeśli ktoś poczuł się zainteresowany uczestnictwem w tego typu dyskusjach to zapraszamy do naszych bibliotek, w których takie grupy już funkcjonują, a jeśli ich nie ma, to chętnie zainicjujemy ich powstanie.

Irena Szczypek
moderatorka Dziecięcego DKK w Zabratówce