zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2014 OŚWIATA I KULTURA
Wygraliśmy po raz trzeci – realizujemy projekt "Co z tego, że dobre nasze – chcemy poznać zylc, kwaśnice, kołduny i kasze"

Dzięki dobrej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku panie z Kół Gospodyń Wiejskich, ale nie tylko zrzeszone w kołach, uczestniczą w projekcie ogłoszonym przez Fundację ,,Działaj Lokalnie” z siedzibą w Futomie.

W tym roku (ponieważ jest to już III edycja projektu) w ramach projektu każde z Kół z terenu Gminy Chmielnik organizuje w swojej miejscowości warsztaty. Dotyczą one różnych regionów naszej Ojczyzny, następnie przygotowywane są prezentacje, prelekcje, ale też i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Pierwsze spotkanie odbyło się w świetlicy w Chmielniku. Zaprezentowano region Kaszub - powstała piękna prezentacja multimedialna dotycząca mowy, języka oraz obrzędów Kaszubów. Mieliśmy okazję posmakować potraw przygotowanych na tę okoliczność, tj: wątróbki drobiowej z jabłkiem oraz gulaszu z podrobów.

Drugi warsztat miał miejsce w Borówkach. Pani Halina Borowska przygotowała informacje związane z rejonem Podhala, a do skosztowania mieliśmy wspaniałą góralską kwaśnicę, no i oczywiście nie obyło się bez tak charakterystycznego oscypka.

Kolejny trzeci warsztat odbył się w Błędowej Tyczyńskiej. Gościliśmy Panią, która długi czas była związana ze Śląskiem. Była to świetna okazja, aby posłuchać gwary oraz piosenek z tych okolic. Daniem głównym była wyśmienita zupa z młodej kalarepki z klopsikami, a także "śląski szałot" – czyli sałatka ziemniaczana po śląsku oraz inne pyszne przysmaki.

Do następnego spotkania warsztatowego zaprosiły nas panie z Zabratówki w miesiącu sierpniu. Pani Bożena Gwizdała przygotowała ciekawą i barwną prezentację o Podlasiu – malowniczym regionie naszego kraju. Była też okazja do spotkania, do tego, aby spróbować aromatycznego chłodnika, kołdunów i cebularzy.

Dzięki tym warsztatom rozszerzamy wiadomości o regionach Polski zarówno kulinarnych, jak też poznajemy obrzędowość, tradycje i ciekawostki dotyczące życia z tych okolic.

Mamy jeszcze w planie wycieczkę oraz podsumowanie całego projektu – czyli cykliczną już biesiadę, ale o tym w następnym wydaniu "Wieści Gminnych".


Małgorzata Drążek
Koordynator projektu


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 28 Marca 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART