zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2016 OŚWIATA I KULTURA
Działalność ekologiczna i prozdrowotna w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku


Głównym celem naszej działalności ekologicznej podejmowanej już od wielu lat jest kształtowanie oraz promowanie właściwej postawy wśród społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Przedsięwzięcia proekologiczne w głównej mierze opierają się na praktycznych działaniach uczniów i nauczycieli. Przygotowujemy i przeprowadzamy każdego roku szereg nowych działań, ale również kontynuujemy przedsięwzięcia prowadzone przez lata. Oto najważniejsze z nich:

  • Szkolne akcje zbiórki: makulatury „Zbierając makulaturę, chronisz naturę”. Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczną edukacją ekologiczną, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Priorytetem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na książki do biblioteki szkolnej. Akcja rozwija się z roku na rok. Włącza się coraz więcej osób, są to nie tylko uczniowie, ale i ich rodziny, wszyscy pracownicy szkoły.
  • We wrześniu z okazji akcji „Sprzątania Świata” uczniowie z Kołka Ekologicznego przygotowują akademię dla całej społeczności szkolnej o wpływie człowieka na świat przyrody, na życie roślin i zwierząt. Oczywiście porządkujemy teren przy szkole lub w najbliższej jej okolicy. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami także porządkują tereny wokół własnych domów.
  • W marcu z okazji „Dnia Wiosny” odbywają się apele, przedstawienia, zawody sportowe lub konkursy ekologiczne: np. konkurs na ekologiczną Miss Wiosny. Modelki prezentowały stroje wieczorowe, letnie i sportowe wykonane z materiałów wtórnych, surowców podlegających recyklingowi, konkurs na Wiosenny Ekologiczny Kapelusz- zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie kapelusza wyłącznie z materiałów podlegających recyklingowi. Uczniowie Kółka Ekologicznego przygotowują również akademię dla całej społeczności szkolnej. Angażując również uczniów z klas I-III.
  • Kwietniowe święto naszej planety, czyli „Dzień Ziemi”, podczas którego młodzi Ekolodzy uświadamiają kolegom i koleżankom konieczność ochrony przyrody. W często tematem przewodnim jest prawidłowa segregacja odpadów, zdrowe odżywianie i aktywny styl życia.

Potrzeba promowania i stosowania w praktyce zasad zdrowego żywienia jest szczególnie ważna wśród dzieci i młodzieży. Nawyki żywieniowe kształtuje się przede wszystkim w domu, ale szkoła jest miejscem, gdzie uczniowie spędzają większość dnia.

Konsekwencje spożywania na co dzień śmieciowego jedzenia ponoszą dzieci już teraz w postaci plagi otyłości, która niestety w życiu dorosłym procentuje chorobami żywieniowo zależnymi – nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą. Dlatego też w szkole realizowane są projekty i programy zewnętrzne, np. „Szklanka mleka”, „Mam kota na punkcie mleka”, „Śniadanie daje moc” – Dzień zdrowego śniadania, „5 porcji owoców, warzyw lub soku”, „Owoce i warzywa w szkole”, „Pora na pomidora”, „Dzień Sportu”, „Przerwa z Klanzą”, wyjazdy na basen połączone z nauką pływania i rekreacją.

Cyklicznie dla uczniów naszej szkoły organizujemy Forum Zdrowia dla dzieci, na które zapraszani są ciekawi ludzie, np. Pani Agata Ziaja – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia z Błędowej Tyczyńskiej, Pani Ewa Sroka higienistka szkolna, Pani Agata Kobos – lekarz weterynarii i specjalista dogoterapii, Pani Dorota Wojtowicz – instruktor jazdy konnej. Zaproszeni Gości w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazują dzieciom wiedzę związaną ze zdrowym żywieniem i aktywnym stylem życia.

Odbywają się również konkursy wiedzowe i maratony sprawnościowe. Wyłonieni z każdej z klas zwycięzcy zostają nagradzani.

Ponadto w szkole prowadzone i realizowane są innowacje przyrodnicze i prozdrowotne:

  1. „Z przyrodą za pan brat” – innowacja przyrodnicza dla klas IV-VI. Autorem innowacji była Pani. E. Domin, rok 2013/2016
  2. „Mali miłośnicy przyrody” innowacja ekologiczna klas I-III. Autorem innowacji była Pani M. Gryndys, rok 2011/2014
  3. "Twoje zdrowie w Twoich rękach"- innowacja zdrowotna klas I-III. Autorem innowacji są Panie. M. Gryndys, p. A. Ziaja, rok 2014/2017
  4. "Multimedialne spotkania z przyrodą" - innowacja przyrodnicza w klasie IV. Autor innowacji p. E. Domin, rok 2016/2019

Przez wiele lat prowadzone są również projekty i kampanie zewnętrzne:

„Wybieram Czyste Pogórze.pl” – cykl ekolekcji realizowanych przez Fundację TRADYCYJNA ZAGRODA.

„Ekonauci Małych Gmin”

„Pomórzmy zwierzakom”

„Nakręć się na pomaganie” – zbiórka plastikowych nakrętek

„Zbiórka zużytych baterii” – Reba,

„Oddaj zużyty telefon”.

W czasie wieloletnich działach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły nawiązano współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami, np.: Związek Komunalny Wisłok, Schronisko Kundelek, Koło Łowieckie „Sarenka” z Błażowej, Gospodarka Komunalna w Błażowej, Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe „Dolina Strugu”.


Nauczyciel SP nr 3


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 30 Stycznia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART