zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2016 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Dożynki wiejskie w Woli Rafałowskiej
Wycieczka dla mieszkańców
Działaj lokalnie
Dożynki wiejskie w Woli Rafałowskiej

CO w STOWARZYSZENIU „NASZA WOLA” ????????


 

Dożynki wiejskie w Woli Rafałowskiej 

28 sierpnia 2016 na Plac ARENA w Woli Rafałowskiej odbyły się DOŻYNKI WIEJSKIE przygotowane przez Stowarzyszenie ”Nasza Wola”, Radę Sołecką i Bibliotekę. Wcześniej, bo 15 sierpnia zgodnie ze zwyczajem młodzież i dzieci pod kierunkiem pani Agnieszki Kołodziej poświęcili w kościele podczas mszy św. własnoręcznie przygotowany wieniec, piękny krzyż. Pracowali 10 dni po 6 godzin, siedmiu chłopców, dziesięć dziewcząt w wieku od 8 do 18 lat - trzy Patrycje, Kasia, Asia, Weronika, Dominika, dwie Amelki, Wiktoria, Patryk, Marcin, Bartek, Mateusz, dwóch Wiktorów i Kamil. Zazwyczaj dopisywał im dobry humor, optymizm i radość. Zdarzali się również pomocnicy z miasta. To oni, razem z panią Agnieszką Kołodziej, włożyli serce i swój czas w to, aby powstał wieniec dożynkowy, który zaprezentowano na Dożynkach. Niestety nie mogli wziąć udział w tej uroczystości, dlatego też inna grupa zdolnej wolańskiej młodzieży przedstawiła część obrzędową, a przygrywał im pan Seweryn Ciura. Młodzi przekazali chleb Gospodarzom Dożynek, Państwu Kazimierze i Tadeuszowi Witowskim, następnie chleb został poświecony przez naszego proboszcza ks. Jerzego Rusina i rozdany zgromadzonym na placu ludziom. Po przemówieniach Gospodarza Dożynek, Księdza Proboszcz, Wójta Gminy Chmielnik p. Krzysztofa Grada oraz p. Sołtysa Jana Kasiaka odbyła się część artystyczna na którą składały się występy:

  • Zespołu „Pogórzanki” z Zabratówki. Panie zaprezentowały wesołe piosenki ludowe.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnym. Hyżniacy są zespołem wielopokoleniowym gwarantującym przekazywanie tradycji i tworzenie rodzinnej atmosfery wewnątrz zespołu. Powstał w 1973 r. W swojej 30-letniej działalności zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, występował w różnych krajach Europy.
  • Zespół Piosenki i Ruchu „PYZA” z Albigowej, którego instruktorem jest pani Małgorzata Dacewicz. Zespół pod kierownictwem pani Dacewicz zdobył wiele nagród, m.in. 3 krotnie Srebrną Jodłę na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, wielokrotnie główne nagrody na wojewódzkich przeglądach zespołów tanecznych „Mikołajki”, I miejsce na XXX Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów tanecznych w Przemyślu. W 2014 r. wystąpił na Inauguracji Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, na największym obiekcie sportowym w Polsce – Stadionie Narodowym w Warszawie oraz na otwarciu Mundialu. W 2015r. zdobyli Grand Prix Polski w Akrobatyce Łańcut 2015. Zajęcia zespołu odbywają się w Ośrodku Kultury w Albigowej.

W przerwach między występami odbywał się konkurs dla rodzin: wiedzowy oraz sprawnościowy (sadzenie i zbieranie ziemniaków). Nagrodami były za I miejsce blender, II – suszarka, III – komplet pucharków. Było dużo śmiechu. Po części artystycznej odbyła się zabawa dla dzieci, a następnie dorosłych. Przygrywał Zespół ALIS.

Podczas imprezy prowadzona była zbiórka publiczna: Nr 2016/1608/OR "Urządzamy plac ARENA", na którą zgodę wyraziło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W ramach zbiórki odbywał się „Cegiełkowy zawrót głowy”. Wrzucając do puszki 5 zł ofiarodawcy otrzymywali fajne upominki oraz brali udział w losowani nagród głównych: robota kuchennego, zegarka, zestawu kosmetyków oraz stacji pogody.

Sponsorami Dożynek w Woli Rafałowskiej byli: Firma REWA, Firma SZIK – części samochodowe, Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna – Tyczyn, Bank Spółdzielczy – Tyczyn, Państwo Rumanowie – Wola Rafałowska, Państwo Kazimiera i Tadeusz Witowscy – Gospodarze Dożynek, Port Lotniczy Jasionka, Piekarnia „MAGMA” – Błędowa Tyczyńska, Chmielnik Zdrój S.A. oraz Krzysztof Szajna, który społecznie poprowadził całą imprezę.

Dożynki współfinansowane były również z dotacji Urzędu Gminy w Chmielniku na realizacje Zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Chmielnik”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu i przeprowadzeniu Dożynek Wiejskich w Woli Rafałowskiej.

Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 5 Lutego 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART