zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2018 OŚWIATA I KULTURA
Niech żyje bal!

  Jeszcze w nas muzyka gra po inauguracyjnym Balu Niepodległościowym, który odbył się 13 października w Chmielniku. To taneczne wydarzenie miało podwójny wydźwięk: uroczyście otwierało oddany po generalnym remoncie budynek domu ludowego w Chmielniku i jednocześnie było podsumowaniem projektu „Jak się Tobie pokłonić Polsko?” realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bal w Chmielniku był nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji organizowania wyjątkowych bali z okazji ważnych świąt państwowych, która sięga okresu międzywojennego.


Przybyłych gości powitali organizatorzy balu: Wójt Gminy Chmielnik pan Krzysztof Grad i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. Kolejnym ważnym punktem tego wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi i oddanie do użytku dla społeczności lokalnej budynku domu ludowego, w który będzie się mieścić Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego. W akcie przekazania udział wzięli: Wójt Gminy pan Krzysztof Grad, wicedyrektor Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego pan Damian Kosiarski, przewodnicząca Rady Gminy Chmielnik pani Grażyna Małgorzata Drążek i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. I to był moment przełomowy, od którego rozpoczęło się właściwe świętowanie i oddanie hołdu Niepodległej. Ale cóż to byłby za bal bez tańca narodowego jakim jest Polonez. Na naszym balu również go nie zabrakło. Na dźwięk poloneza autorstwa Wojciecha Kilara goście utworzyli długi korowód, w którym byli także przedstawiciele młodzieży, prezentujący się tego wieczoru w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego. Po takim wstępie nieodzowny był szampan i toast wzniesiony przez gości za Polskę, za jej wolność, za jej bezpieczeństwo i za jej przyszłość. Podniosły charakter tego spotkania podkreśliło również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które w naszej tradycji stanowią muzyczny pomnik dla bohaterstwa polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Ostatnim elementem nawiązującym do świętowania niepodległości był okolicznościowy, biało-czerwony tort. Po tych uroczystych i podniosłych momentach uczestnicy balu mogli dać wyraz swojej radości na parkiecie, na którym rozbrzmiewała muzyka taneczna w wykonaniu zespołu Kwarta Czyste’y z Brzozowa. Repertuar grupy wpisywał się doskonale w to wydarzenie, ponieważ muzycy zaproponowali utwory grane na parkietach świata w ostatnim stuleciu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na tę uroczystość, ale szczególne podziękowania składamy za pomoc w organizacji balu dla pani Małgorzaty Drążek i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielniku. Dziękujemy również wszystkim osobom zrzeszonym w Kołach Gospodyń Wiejskich z Borówek, Błędowej Tyczyńskiej, Chmielnika i Zabratówki oraz Stowarzyszeniu „Nasza Wola” z Woli Rafałowskiej, a także dyrektorom szkół z terenu gminy za przygotowanie potraw na ten świąteczny stół. To dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy wspólnie, uroczyście i z radością świętować.

Wybiegając myślą w przyszłość, mamy nadzieję, że pierwszy Bal Niepodległościowy w Chmielniku będzie miał kolejne edycje i społeczność naszej gminy będzie kontynuować zapoczątkowaną tradycję uroczystego świętowania Dnia Niepodległości w taki właśnie sposób.

 

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART