zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
IV rajd Nordic Walking w Zabratówce

 

Domeną pracy bibliotekarek jest głównie edukacja czytelnicza i kulturowa społeczności lokalnej, ale zajmujemy się także edukacją prozdrowotną. Realizowany cztery lata temu projekt z wykorzystaniem Nordic Walkingu wchodził w zakres takiej edukacji i ma swój ciąg dalszy, który w tym roku objawił się 14 września IV Rajdem Nordic Walking w Zabratówce. Laikowi wydaje się, że marsz z kijkami jest prozaiczną czynnością, której nie trzeba się uczyć, jednak fachowcy twierdzą, że zła technika szkodzi aktywności na świeżym powietrzu zamiast ją wspomagać. Dlatego działaniem jakie poprzedziło rajd były warsztaty z instruktorem Marcinem Kisałą. Odbyły się one w ramach nawiązanej przez nas współpracy ze Stowarzyszeniem Seniorów Gminy Łańcut „Aktywny Senior”. Posiadając teoretyczną podbudowę uczestnicy wyruszyli na trasę integracyjnego rajdu, w którym oprócz osób z gminy Chmielnik brali udział goście, mieszkańcy Handzlówki i Soniny. Dla zaprawionych piechurów trasa od remizy OSP w Zabratówce do Kapliczki św. Huberta w Tarnawce licząca sobie około 11 km, nie była zbyt dużym wyzwaniem. Ale w grupie byli również zaczynający swoją przygodę z Nordic Walking. Dla nich instruktor kolejny raz przeprowadził szkolenie na leśnej łące, a następnie skrócony rajd który miał zweryfikować umiejętności. Obie grupy koiła leśna cisza, tylko czasami zakłócana warkotem silnika samochodu lub motocykla. Podczas wyprawy można było podziwiać cztery piękne łabędzie, które tarnawskie stawy uczyniły swoim domem. Po tym wysiłku i pełni wrażeń estetycznych, piechurzy odpoczywali przy ognisku. Meta rajdu znajdowała się na rozbudowanym miejscu postojowym zwanym Bieszczadami, które było w tym dniu wykorzystane po raz pierwszy. O modernizację tego miejsca i poprawienie jego funkcjonalności zadbali strażacy z OSP w Zabratówce. Zadbali także o uczestników rajdu przygotowując pięknie wysmażone kiełbaski. Integracji sprzyjał posiłek i gorące dyskusje, a na zakończenie dużo biesiadnego śpiewania, które niosło się daleko po lesie. Z tych długich rozmów wiemy, że niektórzy nasi goście mają pewne osiągnięcia w maratonach promujących zdrowy styl życia. Jednak zupełną nowością było dla nich to że Zabratówka ma tak urokliwą trasę do tego rodzaju sportu. W naszej gminie grupa zwolenników marszu z kijkami powoli, ale sukcesywnie rośnie, co niezmiernie nas cieszy. Najważniejsza jest systematyczność i do niej zachęcamy.

Dziękujemy uczestnikom rajdu z Gminy Łańcut i Gminy Chmielnik oraz strażakom z OSP w Zabratówce za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz dobrą zabawę i zapraszamy za rok, na V rajd Nordic Walking.


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART