zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
W piątek, na Grzywackiej, po sezonie czyli... kilka słów o integracyjnej wyprawie w góry

  

Wprawdzie tegoroczny sezon turystycznych wypraw w góry już się kończy, nie straszne nam jednak przeciwności przyrody dlatego też 10 października w piątek, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej z Albigowej młodzież klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 2 w Chmielniku wyruszyła na wycieczkę w przepiękne okolice Beskidu Niskiego. Po kilku godzinach podróży uczestnicy dotarli do celu, a ich wędrówka rozpoczęła się u podnóża Góry Grzywackiej. Wejście na szczyt pochłonęło sporo energii, czas upływał im jednak bardzo przyjemnie, gdyż nikt nie zapomniał o zapakowaniu do podróżnego plecaka dobrego nastroju. Wędrując zielonym szlakiem uczniowie przeżyli żywą lekcję przyrody. Dzięki ciekawym opowieściom pana Piotra, naszego wspaniałego przewodnika, oraz pana Marcina Gwizdaka uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek przyrodniczy o różnych gatunkach zwierząt, drzew i krzewów. Na szczycie Grzywackiej był czas na odpoczynek, drugie śniadanie i wspólne zdjęcia. Kolejnym punktem wycieczki był dawny dom państwa Basistów w Desznicy, z którym wiąże się pewna historia związana z patronem naszej szkoły Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Następnie młodzież zwiedziła Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Eksponaty przedstawiały faunę i florę Beskidu Niskiego. Szczególnie interesująca była prezentacja multimedialna ukazująca zmiany jakie zachodzą w świecie roślin i zwierząt w różnych porach roku. Zaopatrzeni w nowe doświadczenia młodzi odkrywcy niedocenionego turystycznie, lecz bardzo urokliwego zakątka naszego kraju ruszyli do pobliskiej, świeżo odrestaurowanej cerkwi w Świątkowej Wielkiej, której historię przybliżył im energiczny i zawsze uśmiechnięty ks. Józef. Górskie powietrze sprawiło, iż młodzi uczestnicy wyprawy nabrali apetytu, dlatego też obiad zjedli tuż po spacerze w terenach, które należały do nieistniejącej już miejscowości łemkowskiej - Świerzowej Ruskiej, której ówcześni mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach Akcji Wisła, natomiast tereny częściowo wchłonięte przez Świątkową. Młodzi piechurzy szybko zregenerowali swoją energię i w drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewał głośny śpiew i wesołe zabawy. Zadowolenie uczniów jest nagrodą dla organizatorów i bodźcem do organizowania kolejnych, ciekawych, pouczających wypraw.


A. Korbecka


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART