zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2021 OŚWIATA I KULTURA
Maker Space BLISKO Biblioteki

 

Jako jedyna, samorządowa instytucja kultury w Gminie Chmielnik, nieustannie szukamy sposobów na zaspokojenie potrzeb naszych mieszkańców, oraz możliwości realizacji ich pasji i pomysłów. Dlatego mamy nadzieję, że nasz nowy dwuletni projekt „Maker Space BLISKO Biblioteki” zachęci Państwa do współpracy z nami, odkrywania zalet z wspólnego przebywania oraz pozwoli Bibliotece pozyskać miano „trzeciego miejsca” – miejsca przyjaznego i otwartego dla wszystkich mieszkańców.

Głównym celem projektu jest stworzenie innowacyjnej przestrzeni Maker Space czyli ogólnodostępnego dla mieszkańców miejsca twórczych działań, rozwijania kreatywności, spotkań, dzielenia się wiedzą, wymieniania pomysłami, budowania więzi społecznej oraz dotarcia do nowych grup społecznych. Zależy nam również na zdiagnozowaniu struktury, potrzeb, możliwości i oczekiwań lokalnej społeczności, która pomoże nam opracować nową atrakcyjną ofertę działań Biblioteki. Naszym celem jest również nawiązanie długotrwałej współpracy z partnerami, podniesienie poziomu kompetencji oraz zachęcenie do udziału w życiu kulturalnym wszystkich mieszkańców nie zależnie od wieku oraz zainteresowań.

Realizacja zadania w I roku będzie polegała na przeprowadzeniu diagnozy potrzeb naszej społeczności. Aby wykonać to zadanie prawidłowo pomocne dla nas i naszych partnerów będzie szkolenie pt. „Diagnoza potrzeb lokalnej społeczności jako podstawa dobrego projektu” Źródła danych i techniki badawcze”.

Bogatsi o nową wiedzę i umiejętności zorganizujemy wraz z partnerami wydarzenia edukacyjno – animacyjne skierowane do naszej lokalnej społeczności (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów).

Podczas pierwszego wydarzenia pt. „Kreatywna stacja w Bibliotece”, na które już teraz serdecznie zapraszamy, opowiemy na czym dokładnie polega Formuła Maker Space i jak w pełni wykorzystać to kretywne miejsce do odkrywania własnych talentów czy poszukiwania nowych zainteresowań. Będzie to czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć, udziału w konkursie, a przede wszystkim integracji i zabaw animacyjnych. Kolejne wydarzenie pt. „Sztuka dla każdego” ma na celu pokazanie jaki potencjał i talent drzemie w uczestnikach nieformalnej grupy teatralnej działającej w Gminie Chmielnik oraz zachęcenie do spełniania marzeń nie zależnie od wieku.

Kolejne wydarzenie pt. ”Nie chowam talentu do szuflady” pozwoli odkryć nieznane dotąd talenty mieszkańców oraz umożliwi uczestnikom zorganizowanie własnej wystawy.

Jeżeli znają Państwo nieśmiałych pasjonatów sztuki, rękodzieła, tradycji, którzy chowają swoje oryginalne prace na dnie szuflady to serdecznie zapraszamy do kontaktu z Biblioteką. Pokażmy wspólnie światu jakich cudownych artystów mamy w naszej małej Ojczyźnie.

Ostatnim krokiem będzie przygotowanie regulaminu oraz procedury konkursowej na najlepsze projekty edukacyjno-animacyjne z inicjatywy społeczności lokalnej, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

O szczegółach konkursu będziemy Państwa na bieżąco informować, ale już teraz zachęcamy do zastanowienia się na tym: Jakich wydarzeń w naszej lokalnej społeczności brakuje? Jakie są potrzeby młodzieży, seniorów itd.? Co mógłbym/mogłabym oryginalnego zrobić w miejscowości w której mieszkam?

Wszystkie cenne uwagi z Państwa strony są mile widziane i na pewno pomogą nam w organizacji wydarzeń kulturalnych w oparciu o dialog ze społecznością lokalną.


PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025

Priorytet 4, Kierunek interwencji 4.1.

BLISKO – Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność

Sylwia Kozak


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 30 Stycznia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART