zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2021 OŚWIATA I KULTURA
Dzieje się...

Przed nami kolejny rok szkolny... W mury szkoły wróciliśmy wypoczęci, wyrośnięci, radośni. Dobrze jest spotkać się z kolegami i koleżankami, wspólnie zdobywać wiedzę, rozwijać pasje. Przecież w szkole tyle się dzieje...

Już we wrześniu uczniowie kl. 4 - 6 Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego wzięli udział w zajęciach edukacyjnych IT for SHE Kids. Zajęcia te odbywają się w ramach programu wolontariatu realizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Program PROJEKTOR. Są one adresowane do uczniów szkół podstawowych ze wsi i z małych miejscowości do 20 tys. mieszkańców, a ich celem jest zwiększenie zainteresowania uczniów obszarem nauk technicznych i ścisłych. Warsztaty prowadzą studentki kierunków technicznych i ścisłych.

Z projektem edukacyjnym PROJEKTOR. Wolontariat Studencki nasi uczniowie spotkali się już w poprzednim roku szkolnym, kiedy to uczestniczyliśmy w Warsztatach z Wyzwaniem. Zagadnieniami, którymi się wówczas zajmowaliśmy były: Świadomy Ja – żyję i działam w cyfrowym świecie oraz Aktywny Ja – mam wpływ na swoje otoczenie.

Tym razem w kręgu naszych zainteresowań znalazły się nowe technologie.

Ze względu na reżim sanitarny, zajęcia odbywały się w formie zdalnej. Zaplanowane zostały 3 spotkania. Każde z nich trwało ok. 90 minut.

Podczas pierwszych zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak działają sieci komórkowe. O ich tajnikach opowiadała zebranym ekspertka Pani Sylwia Kos, przedstawiciel firmy Ericsson. Uczniowie poznali również historię "komórki" oraz rozszyfrowali, co kryje się za oznaczeniami 2G, 3G, 4G, 5G.

Tematem kolejnego spotkania były podstawy programowania. Tajemniczo brzmiące określenia pętla, warunek i zmienna przestały być dla uczniów tajemnicą. Niekwestionowaną atrakcją zajęć był robot Dash, który chętnie wykonywał różnorodne polecenia.

Programowanie robota było zagadnieniem, któremu poświęcone zostały ostatnie warsztaty. Za pomocą odpowiedniego programu, zainstalowanego w telefonach komórkowych, uczniowie opracowywali konkretne zadania do wykonania dla robota. Trzeba przyznać, że radzili sobie świetnie, prześcigując się w generowaniu kodów.

 

Zajęcia IT for SHE Kids cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Kto wie, może dzięki tym warsztatom rozbudzą się ich pasje. Może kiedyś to one prowadzić będą takie zajęcia dla kolejnych pokoleń uczniów. Może swoją przyszłość zawodową zwiążą właśnie z branżą IT.

Inną ciekawą inicjatywą były warsztaty zielarskie, w których uczestniczyli uczniowie kl. 5-6. Zorganizowane zostały one przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi „Nasza Wola” w Woli Rafałowskiej w ramach realizowanego projektu.

Przez całe wakacje zadaniem uczniów było zbieranie i suszenie ziół, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu.

We wrześniowe przedpołudnie uczniowie zebrali się w świetlicy Domu Ludowego. Spotkanie rozpoczęły Panie ze Stowarzyszenia opowiadając o różnorodnych ziołach oraz ich właściwościach. To były niezwykle cenne wiadomości, które wykorzystać możemy w codziennym życiu. Mieliśmy również możliwość spróbowania pysznej ziołowej herbatki. Kolejnym etapem naszego spotkania było wykonanie pracy plastycznej ze zgromadzonych ususzonych roślin. Powstały niezwykłe obrazy, które wyeksponowaliśmy na korytarzu naszej szkoły.

Dziękujemy Stowarzyszeniu „Nasza Wola” za pasjonujące warsztaty.

Od października uczniowie kl. „0”, 3 oraz 6 rozpoczną realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego wczesnej orientacji zawodowej dzieci „Ja w świecie zawodów”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności uczniów w poznawaniu różnych źródeł informacji, możliwości korzystania z nich, w tym umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji, stwarzanie dzieciom możliwości do odkrywania swoich predyspozycji i zainteresowań oraz wspomaganie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji społecznych. W ramach trwającego 8 miesięcy projektu uczniowie realizować będą różnorodne zadania związane z orientacją zawodową. O efektach pracy już wkrótce...

  

 SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 3 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART