zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia

życzymy Wam Drodzy Czytelnicy, aby ta Święta Noc zajaśniała
blaskiem prawdziwej świętości Jezusa i aby opromieniała
ona Wasze życie codzienne.

Dzielmy się nawzajem chlebem, miłością i życzliwością.

Niech Bóg obdarzy nas pokojem, zdrowiem i zadowoleniem.

W Nowym Roku życzymy Wam mniej trosk,

więcej szczęścia i nieustannej Opatrzności Bożej.


Kierownik i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

 


Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Chmielniku w czterech językach
Wsparcie dla szkoły
Na dobry początek – dobry koniec roku
Edukacja Rozwojowa i Globalna w Szkole w Błędowej
Dziękujemy
Ostatnie wydarzenia w szkole w Błędowej Tyczyńskiej
Powiedz mi, co czujesz, a powiem Ci…
„Nie ma jak w szkole – ciepło, życzliwie, bezpiecznie.”
Każdy człowiek ma prawo …
Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego
Uczniowie z Chmielnika na uroczystości odsłonięcia pomnika „Wedety” w Rzeszowie
Witaj Święty Mikołaju
Chór Gaudete
Boże Narodzenie
Nowości w Bibliotece
Każdy człowiek ma prawo …

To już wiedzą uczniowie Gimnazjum w Chmielniku, którzy od 17 do 21 listopada b.r. obchodzili w szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Prawa człowieka dla każdego”. Dokładnie w tym samym czasie, taki tydzień obchodzony jest w wielu szkołach w Polsce, w tym w trzech szkołach naszej gminy. Jest to akcja „Tygodnika Edukacji Globalnej” i ma na celu szerzenie świadomości o problemach dotyczących całego świata jak globalne ocieplenie, nadwyżka śmieci, łamanie praw człowieka zwłaszcza w krajach najuboższych. Szkoły uczestniczące w tym programie opracowują specjalny plan działań w jednym zakresie i realizują go podczas całego tygodnia. W Gimnazjum w Chmielniku skupiliśmy się na prawach człowieka, których część składową stanowią również prawa ucznia i prawa dziecka.

Codziennie, przez cały TEG, uczniowie, przez szkolny radiowęzeł, podawali informacje o poszczególnych prawach człowieka, zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Poza tym chętnie wzięli udział w kampanii organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż „Stop malarii”, przeprowadzając zbiórkę pieniędzy na zakup specjalnych siatek przeciwko komarom. W ten sposób nasi gimnazjaliści, dziś można powiedzieć – wolontariusze, dokonali zakupu 9 takich siatek, ratujących życie dzieciom w Afryce dziesiątkowanym przez malarię. Czyn to niezwykle szlachetny, zważywszy, że jedna taka siatka to jedno uratowane życie. Wielu uczniów podjęło też inicjatywę noszenia w tym tygodniu białych bransoletek na znak solidarności z ofiarami łamania praw człowieka na świecie. Natomiast, korzystając z sieci internetowej w bibliotece szkolnej, uczniowie wysyłali e-kartki do przyjaciół, wspierając tym samym humanitarną akcję PCK. Na zakończenie Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się happening. Po szkolnych korytarzach i po drogach Chmielnika przemaszerowała grupa obrońców praw człowieka z transparentami, na których widniały poszczególne prawa. Wszystkim przechodniom rzucały się w oczy hasła: „Każdy człowiek ma prawo do życia”, „Prawo do wolności”, „Każdy rodzaj przemocy łamie prawa człowieka”, itd. Takim żywiołowym akcentem zakończył się tydzień edukacji o prawach człowieka w Gimnazjum w Chmielniku.

Istotne jest to, iż gimnazjaliści nie oczekują podziękowań i oklasków za aktywny udział w tej akcji – oni działali spontanicznie w duchu pozytywnych wartości i to jest postawa, której oczekujemy, organizując podobne działania w naszym Gimnazjum.

 

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART