zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
Pyszności z chmielnickiego stołu na Międzynarodowej Konferencji

Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, jako jedna z nielicznych szkół, zostało zaproszone przez Kuratorium Oświaty do zorganizowania wystawy, podczas „Międzynarodowej Konferencji Poświęconej Działalności Innowacyjnej w Szkołach i Placówkach”. Spotkanie
z udziałem zaproszonych gości z zagranicy Niemiec-Bawaria, Rumunii – Suczawa, Węgier, Hiszpanii, Portugalii i Turcji odbyło się w dniach 21-22 października w Czudcu.

Konferencja była podsumowaniem 2009 r. w oświacie, który został ogłoszony przez Radę Europy, Rokiem Kreatywności i Innowacji. W związku z tym, iż Gimnazjum w Chmielniku może poszczycić się realizacją wielu programów innowacyjnych, zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym spotkaniu, a także do zorganizowania reprezentacyjnej wystawy pod hasłem „Edukacja z wyobraźnią”.

Konferencja stała się więc okazją do promocji naszego Gimnazjum i regionu. Na przygotowanej przez nas wystawie znalazły się dawniej używane naczynia, piękne wieńce dożynkowe, cudne malwy z bibuły, a na manekinach prezentowały się stroje ludowe. Duży model ptaka klepaka, wykonany specjalnie na tę okazję, symbolizował Podkarpacie i przypominał o tym, iż to właśnie w podkarpackich szkołach realizowanych jest najwięcej innowacji pedagogicznych. Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się „swojskie jadło” przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Otóż, chmielnickie gospodynie przyrządziły potrawy i przekąski wg regionalnych przepisów. Goście zajadali się więc proziakami, oponkami, chrustem i drożdżowymi kapuśniaczkami. Próbowali też pysznego wiejskiego chleba ze smalcem, kwaszonymi ogórkami, swojskim powidłem lub miodem od naszych bartników. Ogromną popularnością cieszyły się też „wiejskie łakocie”: słodkie bułki drożdżowe i najpyszniejsze placki z jabłkami tzw. „jabłeczniki”. Smak tych wszystkich potraw wprowadzał gości w dobry nastrój, kiedy przeglądali foldery Gimnazjum, zdjęcia z działalności naszej szkoły oraz fotki przepięknych okolic naszego regionu.

Podczas konferencji Gimnazjum w Chmielniku reprezentowała Pani Dyrektor - Barbara Mucha. Spotkanie to było przeglądem dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań w zakresie wprowadzania innowacji w wielu szkołach i placówkach oświatowych.

Cóż to jest innowacja w szkole ? Zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dnia 9 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki „innowacja pedagogiczna to nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu, poprawę jakości pracy szkoły.”

W szkołach innowacyjność wiąże się przeważnie z organizacją przez nauczycieli dodatkowych zajęć dla uczniów, na bazie specjalnie opracowanego programu tych zajęć, z opisem celów i metod jego realizacji. Program taki musi odpowiadać na potrzeby uczniów i koniecznie musi go zatwierdzić Rada Pedagogiczna i Kuratorium Oświaty. Opisywałam już wcześniej 8 innowacji realizowanych w chmielnickim Gimnazjum, w tym roku szkolnym realizujemy dwie kolejne innowacje: „Szachy dla każdego myślącego” - tu w ramach klubu szachisty uczniowie rozwijają umiejętność gry w szachy, co korzystnie wpływa na rozwój intelektualny młodzieży oraz organizację ich wolnego czasu. Uczestnicy tych zajęć mieli już okazję wziąć udział w II Wojewódzkim Turnieju Szachowym „Szukamy Talentów”. Drugi realizowany program innowacyjny to „Klub Młodego Przedsiębiorcy”, który przygotowuje gimnazjalistów do dorosłego życia, podejmując ważne tematy: jak szukać pracy, jak założyć własną firmę oraz ucząc podstawowych pojęć ekonomicznych. W ramach przedsiębiorczości nasze Gimnazjum podczas trwania konferencji, nawiązało kontakty z innymi szkołami, ale o tym już przy innej okazji.


Jednym słowem pomysłów na doskonalenie jakości pracy szkoły nigdy dość.

Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART