zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
„Ja i ojczyzna to jedno..”

Pod taką nazwa GBP w Chmielniku ogłosiła konkurs dla dzieci i młodzieży z Gminy Chmielnik z okazji Święta Niepodległości. Jak zwykle wpłynęło wiele prac, które obecnie można obejrzeć na wystawie w budynku Urzędu Gminy. Niestety nie wszystkich biorących udział można było nagrodzić.

Na łamach naszej Gazety postanowiłam umieścić jedną z konkursowych prac, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii praca literacka. Może ona być odpowiedzią dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad pojęciem Ojczyzny.

Oto ona:

Ja i Ojczyzna to jedno…

Któregoś dnia ja i mój brat zastanawialiśmy się, czym dla nas jest Ojczyzna. Wiedzieliśmy, że jest to poważny temat, dlatego poprosiliśmy o rozmowę pewną bardzo mądrą i doświadczoną życiowo osobę.

Posłuchaliśmy rady naszej mamy i udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku. Zapukaliśmy do pokoju, w którym mieszka Pani Adela Filip. Przywitała nas szerokim i szczerym uśmiechem. Od razu pomyśleliśmy, że ta Pani i reszta mieszkańców tego domu to przecież także część naszej Ojczyzny. Poprosiliśmy Panią Adelę, aby wytłumaczyła nam pojęcie Ojczyzny.

Wyznała nam, że dla niej Ojczyzna to kraj, w którym żyjemy i tworzy on dla nas dom i rodzinę. Tu są nasi najbliżsi, których kochamy.

Kraj otoczony jest granicami. Naszym symbolem narodowym jest godło, a na nim piękny biały orzeł z koroną, na czerwonym tle. Wśród innych państw wyróżnia nas też biało-czerwona flaga i hymn – „Mazurek Dąbrowskiego” Tymi znakami Polacy się chlubią, ponieważ jesteśmy narodem dumnym, kochającym Ojczyznę, wolność i niepodległość.

Polska to piękny kraj. Mamy urodzajne ziemie, złoża mineralne. Przez cały obszar naszego państwa rozciągają się lasy. Na północy są jeziora i morze, a na południu piękne szczyty górskie. Mamy również wiele zabytków o ogromnym znaczeniu historycznym Nasza Ojczyzna wychowała wielu wspaniałych malarzy, muzyków i księży, jednym słowem wspaniałych Polaków.

Pani Adela mocno wzruszyła się, gdy mówiła, że bardzo kocha nasza Ojczyznę i cieszy się , ze mogła przez całe życie mieszkać i pracować w ojczystym kraju. A wszyscy wiedzą, że ta Pani całe swe życie poświeciła dla rozwoju naszej wsi i kultury. Pracowała z wieloma ludźmi i dla całego społeczeństwa Swoją poezją i śpiewem rozbudzała ciepłe uczucia, również wobec naszej Ojczyzny.

Po tej rozmowie wiemy, ze Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale to cała nasza rodzina, szkoła, koledzy. Aby Ojczyzna była silna i dobrze się rozwijała, musimy dobrze się uczyć, bo to od nas zależy jej przyszłość. W Ojczystym kraju, tak jak w rodzinie, powinniśmy się kochać i wspierać.

Będziemy szanować nasz kraj, bo chcemy być dumni z naszej Ojczyzny. To my i nasze czyny tworzą Ojczyznę.

 

Autorzy: Paulina i Mateusz Bujak wiek 10 lat Szkoła Podstawowa nr 1
im. Por. Jana Bałdy w Chmielniku
Opiekun Alicja Bukała


autor Patryk Majder
Jedna z prac konkursowych
autor Patryk Majder
Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART