Pod taką nazwa GBP w Chmielniku ogłosiła konkurs dla dzieci i młodzieży z Gminy Chmielnik z okazji Święta Niepodległości. Jak zwykle wpłynęło wiele prac, które obecnie można obejrzeć na wystawie w budynku Urzędu Gminy. Niestety nie wszystkich biorących udział można było nagrodzić.
Na łamach naszej Gazety postanowiłam umieścić jedną z konkursowych prac, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii praca literacka. Może ona być odpowiedzią dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad pojęciem Ojczyzny.
Oto ona:
Ja i Ojczyzna to jedno…
Któregoś dnia ja i mój brat zastanawialiśmy się, czym dla nas jest Ojczyzna. Wiedzieliśmy, że jest to poważny temat, dlatego poprosiliśmy o rozmowę pewną bardzo mądrą i doświadczoną życiowo osobę.
Posłuchaliśmy rady naszej mamy i udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku. Zapukaliśmy do pokoju, w którym mieszka Pani Adela Filip. Przywitała nas szerokim i szczerym uśmiechem. Od razu pomyśleliśmy, że ta Pani i reszta mieszkańców tego domu to przecież także część naszej Ojczyzny. Poprosiliśmy Panią Adelę, aby wytłumaczyła nam pojęcie Ojczyzny.
Wyznała nam, że dla niej Ojczyzna to kraj, w którym żyjemy i tworzy on dla nas dom i rodzinę. Tu są nasi najbliżsi, których kochamy.
Kraj otoczony jest granicami. Naszym symbolem narodowym jest godło, a na nim piękny biały orzeł z koroną, na czerwonym tle. Wśród innych państw wyróżnia nas też biało-czerwona flaga i hymn – „Mazurek Dąbrowskiego” Tymi znakami Polacy się chlubią, ponieważ jesteśmy narodem dumnym, kochającym Ojczyznę, wolność i niepodległość.
Polska to piękny kraj. Mamy urodzajne ziemie, złoża mineralne. Przez cały obszar naszego państwa rozciągają się lasy. Na północy są jeziora i morze, a na południu piękne szczyty górskie. Mamy również wiele zabytków o ogromnym znaczeniu historycznym Nasza Ojczyzna wychowała wielu wspaniałych malarzy, muzyków i księży, jednym słowem wspaniałych Polaków.
Pani Adela mocno wzruszyła się, gdy mówiła, że bardzo kocha nasza Ojczyznę i cieszy się , ze mogła przez całe życie mieszkać i pracować w ojczystym kraju. A wszyscy wiedzą, że ta Pani całe swe życie poświeciła dla rozwoju naszej wsi i kultury. Pracowała z wieloma ludźmi i dla całego społeczeństwa Swoją poezją i śpiewem rozbudzała ciepłe uczucia, również wobec naszej Ojczyzny.
Po tej rozmowie wiemy, ze Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale to cała nasza rodzina, szkoła, koledzy. Aby Ojczyzna była silna i dobrze się rozwijała, musimy dobrze się uczyć, bo to od nas zależy jej przyszłość. W Ojczystym kraju, tak jak w rodzinie, powinniśmy się kochać i wspierać.
Będziemy szanować nasz kraj, bo chcemy być dumni z naszej Ojczyzny. To my i nasze czyny tworzą Ojczyznę.
Autorzy: Paulina i Mateusz Bujak wiek 10 lat Szkoła Podstawowa nr 1
im. Por. Jana Bałdy w Chmielniku
Opiekun Alicja Bukała
Jedna z prac konkursowych
autor Patryk Majder
Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku