W Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Błędowej Tyczyńskiej podejmujemy różne formy edukacji związanej z bezpieczeństwem, również z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dlatego kolejny raz włączyliśmy się do akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Droga i bezpieczeństwo”. W III edycji programu wzięły udział dzieci z klas V i VI. W ramach przygotowania do I części akcji, na lekcjach techniki, dzieci opracowały ankietę dotyczącą bezpiecznej drogi do szkoły w naszej miejscowości. Każde dziecko przekazało arkusz ankiety do wypełnienia swoim dorosłym bliskim (rodzicom, dziadkom, sąsiadom, itp.). Wyniki wspólnie opracowano. Najważniejsze wnioski, wynikające z analizy ankiet wskazują na potrzebę oznakowania pionowego i poziomego przejścia dla pieszych w okolicach szkoły, montaż barierki ochronnej przy bramie wejściowej do budynku szkoły oraz budowę chodników. Podsumowanie I części akcji miało miejsce w dniu 2 października – Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Kolejnym przedsięwzięciem, uczącym bezpieczeństwa, była wycieczka rowerowa zorganizowana w ramach lekcji wychowania fizycznego. Każdy uczestnik posiadał kartę rowerową oraz kamizelkę odblaskową (szkoła otrzymała je jako wyróżnienie w I edycji akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”). Przed wyjazdem przypomnieliśmy zasady bezpieczeństwa, a na trasie zwracaliśmy uwagę na oznakowanie drogi i zachowanie innych uczestników ruchu – czy sprzyja ono bezpieczeństwu na drodze. Widok grupy w kamizelkach wzbudzał pozytywne reakcje kierowców, większość zmniejszała prędkość. Wyjazd omówiliśmy zwracając uwagę na nasze zachowanie jako uczestnicy ruchu. Kolejne wycieczki na wiosnę. Może nie tylko my zaczniemy jeździć w kamizelkach odblaskowych…
II część akcji w naszej szkole związana była z Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych odbyła się 19 listopada w czasie zebrania z rodzicami. Przedstawiono multimedialna prezentację przygotowaną na podstawie materiałów dostępnych na stronie akcji. Temat przewodni – nadmierna prędkość - wywołał gorąca dyskusję zebranych rodziców.
Bezpieczeństwo dzieci, a zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego, od wielu lat jest w naszej szkole priorytetem nie tylko na zajęciach wychowania komunikacyjnego, ale również na spotkaniach z rodzicami i szkoleniach nauczycieli.
T. Kaczorowski