zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2010 OŚWIATA I KULTURA
Akcja „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” w błędowskiej szkole

W Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Błędowej Tyczyńskiej podejmujemy różne formy edukacji związanej z bezpieczeństwem, również z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dlatego kolejny raz włączyliśmy się do akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Droga i bezpieczeństwo”. W III edycji programu wzięły udział dzieci z klas V i VI. W ramach przygotowania do I części akcji, na lekcjach techniki, dzieci opracowały ankietę dotyczącą bezpiecznej drogi do szkoły w naszej miejscowości. Każde dziecko przekazało arkusz ankiety do wypełnienia swoim dorosłym bliskim (rodzicom, dziadkom, sąsiadom, itp.). Wyniki wspólnie opracowano. Najważniejsze wnioski, wynikające z analizy ankiet wskazują na potrzebę oznakowania pionowego i poziomego przejścia dla pieszych w okolicach szkoły, montaż barierki ochronnej przy bramie wejściowej do budynku szkoły oraz budowę chodników. Podsumowanie I części akcji miało miejsce w dniu 2 października – Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kolejnym przedsięwzięciem, uczącym bezpieczeństwa, była wycieczka rowerowa zorganizowana w ramach lekcji wychowania fizycznego. Każdy uczestnik posiadał kartę rowerową oraz kamizelkę odblaskową (szkoła otrzymała je jako wyróżnienie w I edycji akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”). Przed wyjazdem przypomnieliśmy zasady bezpieczeństwa, a na trasie zwracaliśmy uwagę na oznakowanie drogi i zachowanie innych uczestników ruchu – czy sprzyja ono bezpieczeństwu na drodze. Widok grupy w kamizelkach wzbudzał pozytywne reakcje kierowców, większość zmniejszała prędkość. Wyjazd omówiliśmy zwracając uwagę na nasze zachowanie jako uczestnicy ruchu. Kolejne wycieczki na wiosnę. Może nie tylko my zaczniemy jeździć w kamizelkach odblaskowych…

II część akcji w naszej szkole związana była z Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych odbyła się 19 listopada w czasie zebrania z rodzicami. Przedstawiono multimedialna prezentację przygotowaną na podstawie materiałów dostępnych na stronie akcji. Temat przewodni – nadmierna prędkość - wywołał gorąca dyskusję zebranych rodziców.

Bezpieczeństwo dzieci, a zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego, od wielu lat jest w naszej szkole priorytetem nie tylko na zajęciach wychowania komunikacyjnego, ale również na spotkaniach z rodzicami i szkoleniach nauczycieli.


T. Kaczorowski


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART