zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2010 OŚWIATA I KULTURA
Wspólne przygotowania do świąt… - spotkanie szkół w Błędowej

Święta Bożego Narodzenia … czar wspomnień z dzieciństwa, pochylone głowy rodziców, cierpliwe dłonie pomagające wycinać, składać, malować i kleić. Szelest kolorowych papierków, bibułek, bogactwo „złotek”
i „sreberek” i subtelny zapach związanej jeszcze prawdziwej, żywej choinki. I tak każdego adwentowego wieczoru powstawały barwne łańcuchy, pawie oczka, cukierki ze złotek i bibuły, koszyczki na orzechy, a nawet szopka z własnoręcznie wykonanymi figurkami.

Takie wspomnienia rodzinnego domu pieczołowicie niejeden z nas przechowuje we własnym sercu i taki właśnie niezwykły klimat pragnęliśmy stworzyć organizując w naszej szkole gminne warsztaty plastyczne.

Na adwentowe robótki zaproszono uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy, którzy 8 grudnia przybyli do nas wraz z opiekunami. W świąteczną, adwentową atmosferę wprowadził nas nie tylko śnieg, który spowił całą okolicę. Zapach pierniczków i ciastek mieszał się z zapachem jodłowych gałązek, a smaczne, wspólne śniadanie zaostrzyło apetyt na twórcze działanie.

Warsztaty rozpoczęła prezentacja ozdób bożonarodzeniowych, a następnie każdy uczestnik otrzymał materiały plastyczne potrzebne do wykonania bombek, szyszek, gwiazdek itp.

W twórczej pracy pomagały praktyczne wskazówki i obserwacja osiągnięć kolegów i koleżanek. Powstały wspaniałe, niepowtarzalne dzieła, które zostały zaprezentowano na wspólnej wystawie, kończącej zajęcia. Wszystkie prezentowane na warsztatach ozdoby świąteczne są proste w wykonaniu i stanowią urokliwą formę spędzania czasu i budowania wspólnoty.

Nie sposób wymienić kolorów i wzorów bombek powstałych ze wstążek i metalizowanej, złotej i srebrnej krepiny. Zachwycał wszystkich realizm powstałych na warsztatach bibułkowych szyszek i gałązek jedliny. Podziwiano aniołki z bibuły i masy solnej, „pierniczki” z gliny i delikatne, ażurowe gwiazdki.

Mam nadzieję, że uczestnicy warsztatów spędzili owocnie czas w naszej szkole i odnaleźli, dzięki spędzonym wspólnie chwilom, klimat adwentowego przygotowania na Boże Narodzenie  i zachowają w swej pamięci urok świątecznych robótek.

Chociaż własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki nie są dzisiaj zbyt powszechne, jednak warto wrócić do tradycji zapamiętanych z dzieciństwa, ponieważ wspólne działanie doskonale buduje nastrój świąt i uroczystą atmosferę radosnego oczekiwania.

Warto zatrzymać uciekający czas i w tym roku stworzyć we wspólnocie rodzinnej czy szkolnej, własne, unikalne świąteczne ozdoby, które rozświetlą nasz dom i otoczenie uczynią niezwykłym i niepowtarzalnym, a dzięki spędzonym wspólnie chwilom w każdej rodzinie pojawi się niepowtarzalny nastrój najwspanialszych, rodzinnych świąt BOŻEGO NARODZENIA.

Iza Weron


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART