zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Samochody ratowniczo-gaśnicze w OSP Wola Rafałowska
Życzenia w imieniu Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Chmielniku
Samochody ratowniczo-gaśnicze w OSP Wola Rafałowska

Dobry samochód pożarniczy to marzenie wielu Ochotniczych Straży Pożarnych. Już sama perspektywa pozyskania takiego samochodu pobudza do działania Zarządy OSP a także samych druhów OSP. W drugiej połowie mijającego 2011 roku pojawiła się szansa doposażenia jednostki OSP w Woli Rafałowskiej w średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Stara 266 typu GBA 2,5/16 z OSP z terenu gminy Głogów Małopolski. Strażacy z Woli Rafałowskiej wspólnie z przedstawicielem Urzędu Gminy p. Józefem Nawojskim oraz Komendantem Gminnym Związku OSP RP w Chmielniku dh. Markiem Czarnotą zapoznali się ze stanem technicznym pojazdu i podjęto decyzję w porozumieniu z Wójtem Gminy Chmielnik o zakupie samochodu. Koszty zakupu pojazdu ze strony budżetu Urzędu Gminy wyniosły 12 000 zł. w tym 6 000 pozyskano ze sprzedaży dotychczasowego samochodu gaśniczego OSP Wola Rafałowska typu URAL
z 1976 roku, który ze względu na powtarzające się awarie i trudności z pozyskiwaniem części zamiennych oraz duże koszty naprawy został wycofany z podziału bojowego. Sama jednostka OSP w Woli Rafałowskiej z własnych środków w wysokości 8 000 zł sfinansowała niezbędne remonty i modernizację pozyskanego samochodu. Pojazd jest sprawny technicznie, posiada zamontowaną nową autopompę o wydajności 1600 l/min, ponad to w OSP przeprowadzono konserwację podwozia i zamontowano środki łączności. Samochód posiada podobnie jak Star 266 z OSP Chmielnik jednomodułową czterodrzwiową kabinę dla sześcioosobowej załogi. Specjalistyczna zabudowa pożarnicza nadwozia pojazdu została wykonana w 2002 roku w Kamienicy Polskiej k/Częstochowy w PPHU BONEX s.c. Wszystkie schowki na sprzęt i wyposażenie pożarnicze wykonane zostały ze stali nierdzewnej i aluminium. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz autopompę wraz z tablicą sterującą, a także zamontowane działko wodno-pianowe. Z całą pewnością samochód ten spełnia wymagania miejscowych strażaków OSP i wzmocni gotowość operacyjną jednostki OSP w Woli Rafałowskiej. Jest to kolejny zmodernizowany samochód w tej OSP. Na początku mijającego 2011 roku miejscowi strażacy wzbogacili się również o lekki samochód ratowniczo-gaśniczy FORD TRANSIT S 100 w miejsce dotychczas użytkowanego ponad 26 – letniego ŻUKA. Samochód został przekazany nieodpłatnie przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie dla miejscowej jednostki OSP. Pojazd posiada nowoczesną kabinę dla 6 osób oraz zabudowany w tylnej części nadwozia przedział ze skrytkami na sprzęt i wyposażenie. Wszelkie prace modernizacyjne wraz z kosztami zakupu niezbędnych materiałów i części poniosła OSP w Woli Rafałowskiej.

Miejscowi strażacy mogą zaliczyć mijający rok do bardzo udanych pod względem pozyskania specjalistycznego sprzętu, pomimo trudności finansowych zarówno Urzędu Gminy jak również skromnych środków finansowych samej jednostki OSP udało się zrealizować to, co wcześniej wydawało się praktycznie niemożliwe do wykonania. Potrzeba tylko pełnego zaangażowania i konsekwencji działań w realizacji wytyczonych celów.


Jan Kucaj


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 2 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART