zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 OŚWIATA I KULTURA
Jubileusz z Miłoszem

Już od początku 2011 roku wiedzieliśmy, że tradycyjny już – X wieczór poetycki musi się odbyć. Nie było też wątpliwości, że tym razem bohaterem pewnej grudniowej niedzieli w Zespole Szkół w Chmielniku będzie Czesław Miłosz, nasz znany, współczesny poeta, noblista, który ogłoszony został przez Sejm RP literackim patronem roku 2011, w 100 rocznicę jego urodzin. Cały rok więc przyszło nam czekać na ten dzień i było warto.

11 grudnia b.r. z powodu Miłosza, dla Miłosza… ściągnęli do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Chmielniku liczni goście – przedstawiciele Urzędu Gminy, samorządu gminnego, szkół i instytucji oraz mieszkańcy Chmielnika, którzy stali się widzami, a zarazem uczestnikami poetyckiej inscenizacji, która wydarzyła się tu za sprawą gimnazjalnej młodzieży i nauczycieli. Czy to była biografia poety, zmyślenie czy też wielki sen (jak opiewał scenariusz) trudno powiedzieć, pewnie wszystko po trosze, jak to w poezji. Faktem jest, iż młodzież pod kierunkiem nauczycieli - Pani Darii Głodowskiej, Pani Barbary Piernickiej i Pana Witolda Raka, pozwoliła nam (widzom) na odkrywanie poety i jego twórczości. Jak wielka jest moc słowa, siła poezji w określaniu świata to wszystko można było poczuć słuchając wierszy, wspomnień poety w interpretacji uczniów, na tle scenografii, którą stanowiła wielka maszyna do pisania, z której zdawały się wypływać multimedialne obrazy podkreślające słowo. Dzięki zastosowaniu techniki audiowizualnej nawet sam Czesław Miłosz mówił do widza tekstami swoich utworów. Poezja była wszechobecna. Na koniec zaskoczenie: z widowni wyszedł widz, staną na scenie zaczął mówić miłoszowskim wierszem „Piosenkę o końcu świata”. Był to Pan Andrzej Pieczonka, który zechciał gościnnie wystąpić. Składamy za to serdeczne podziękowania.

Aby urozmaicić przybyłym gościom resztę wieczoru, zespół muzyczny, składający się z młodzieży gimnazjalnej, wykonał kilka utworów podkreślających poetycki nastrój.

Wszystkim gościom dziękujemy za uświetnienie imprezy swoim przybyciem, a rodzicom gimnazjalistów za przygotowanie poczęstunku, który sprzyjał miłej atmosferze podczas tego niezwykłego spotkania.

 


 

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 3 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART