zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Co nowego w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik?
Minął kolejny rok działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska "Nasza Wola" KRS 0000307811
Zdrowych, spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
Co nowego w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik?

PROJEKT: „DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”

 

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 30 listopada 2011 r. uczestniczyło w realizacji projektu „Działania na rzecz osób niepełnosprawnych”. Projekt ten został objęty patronatem organu administracji publicznej - Wójta Gminy Chmielnik. Gmina ze swego budżetu przeznaczyła na realizację projektu kwotę w wysokości 4000 zł.

Na organizowanych przez siebie spotkaniach integracyjnych i okolicznościowych, Stowarzyszenie prowadziło zarazem terapię zajęciową z zakresu poprawy sprawności manualnych dzieci i osób dorosłych, związane z wykonywaniem ozdób, dekoracji o różnej tematyce, głownie świątecznej. Spotkania zaś skupiały się wokół takich kręgów tematycznych, jak „Tradycje wielkanocne”, „Święto rodziny”, „Kolory jesieni”.

Podczas wyjazdów turystyczno-krajoznawczych prowadzona była integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W ciągu siedmiu miesięcy, czyli od początku kwietnia do końca listopada zostały zorganizowane trzy wyjazdy.

Podczas pierwszej wycieczki dzieci odwiedziły Arboretum w Bolestraszycach, gdzie mogły podziwiać unikalną florę. Korzystając z wizyty na ziemi przemyskiej, organizatorzy zaproponowali zwiedzanie zabytków Przemyśla.

Druga wycieczka zahaczała o ziemię małopolską. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Park Miniatur Budownictwa w Inwałdzie, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Całej imprezie towarzyszył klimat religijny, który sprzyjał integracji uczestników. Miniatury najciekawszych budowli świata i zwierząt prehistorycznych wzbudziły powszechne zaciekawienie, natomiast zabawy integracyjne na miasteczku zabaw rozweseliły i zrelaksowały wycieczkowiczów.

Podczas trzeciej wycieczki uczestnicy odwiedzili Muzeum Lalek w Pilźnie. Dzieci poznały kolejne etapy powstawania lalki i wzięły udział w warsztatach artystyczno-manualnych, podczas których mogły własnoręcznie wykonać rekwizyty teatralne. Celem wyjazdu było przygotowanie do udziału w sztuce teatralnej i terapii zajęciowej.

Podczas realizacji projektu, Stowarzyszenie systematycznie pracowało nad poprawą warunków życia osób niepełnosprawnych, dbając nie tylko o polepszanie warunków materialnych, ale również o krzewienie wartości duchowych. W tym celu dwukrotnie zorganizowane zostały wyjazdy do kina Helios i teatru Maska w Rzeszowie.

Dzięki pracy w projekcie na rzecz osób niepełnosprawnych, nastąpiło wzmocnienie więzi emocjonalnych pomiędzy członkami Stowarzyszenia.

W projekcie „Działania na rzecz osób niepełnosprawnych” pracowało wiele osób. Znaleźli się w tym gronie jednak ludzie, bez których Stowarzyszenie nie sprostałoby podjętym zadaniom. Są to: pani Alicja Gil, pan Jan Kłosowski i pani Iwona Czarnota. W gronie zasłużonych należy też postawić Radę Gminy i pana Wójta Gminy Chmielnik, którzy zapewnili wsparcie finansowe i interesowali się pracą Stowarzyszenia oraz problemami osób niepełnosprawnych.

Zofia Puterla
Przewodnicząca Stowarzyszenia


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 2 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART