zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)"

"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)"

Wisława Szymborska

 

A jednak się zdarzył, jak co roku i to już po raz jedenasty, tradycyjnie w grudniu – „wieczorek literacki”, który miał miejsce 14.12.2012 r. w Zespole Szkół w Chmielniku.

Jest to impreza środowiskowa od wielu lat przygotowywana przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum, poświęcona znanej postaci związanej z literaturą. Pani dyrektor Zespołu Szkół Barbara Mucha, witając przybyłych gości na tegorocznym "wieczorku", słusznie zauważyła, że choć ta impreza zdarza się już po raz 11., każda z nich jest całkowicie inna od poprzedniej. Różnica tkwi nie tyle w pomysłowości realizatorów, ale przede wszystkim w tematyce i wyjątkowości postaci, którym jest poświęcona.

W tym roku impreza zaciekawiała tym bardziej, że miała być kompozycją twórczości dwóch znanych osobistości - Janusza Korczaka i Wisławy Szymborskiej. Pomysł na takie nietypowe zestawienie zapewne zrodził się z dwóch powodów: po pierwsze rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka - wspaniałego pedagoga, pisarza, lekarza, a w końcu prekursora działań na rzecz praw dziecka, po drugie ten sam rok nie oszczędził nam straty jaką była śmierć Wisławy Szymborskiej 1 lutego b.r. - polskiej poetki, eseistki, krytyka literackiego, tłumaczki, felietonistki, a w końcu laureatki nagrody Nobla.

Na spotkanie przybyli liczni goście - przedstawiciele Gminy i szkół, rodzice uczniów ZS, a także absolwenci naszego Gimnazjum. Ten grudniowy wieczór sprzyjał atmosferze jaka się wytworzyła w sali, gdzie odbywało się widowisko. Była to doskonała okazja do spotkania i rozmowy przy kawie i ciasteczkach. Przy okazji dziękuję rodzicom, którzy jak zawsze przygotowali ten miły poczęstunek.

Scenografia całego przedstawienia nawiązywała do teatralnej garderoby, w którą doskonale wkomponowane były żywe postacie młodych aktorów. Spektakl okazał się kombinacją elementów charakterystycznych dla obydwu wielkich osobowości. Tak więc życiową filozofię Korczaka doskonale odzwierciedlił przedstawiony fragment „Króla Maciusia Pierwszego” - miłość do dzieci, ale przede wszystkim spojrzenie na dziecko jako człowieka i wiara w jego możliwości. Tu jednak nie skończyły się nawiązania do Korczaka. Mimo, że w dalszej części przedstawienia młodzież recytowała już tylko poezję Wisławy Szymborskiej, to jednak i tutaj, choćby w wierszu „Jeszcze” czy "Obóz głodowy pod Jasłem" nawiązującym do wojny i historii narodu żydowskiego, z fragmentami filmu „Korczak” przewijającymi się w tle, widzowie natychmiast uświadomili sobie jego żydowskie korzenie (Henryk Goldszmit), altruistyczną pracę w Getcie warszawskim, a w końcu śmierć w obozie zagłady w Treblince, która przypieczętowała wszystko w co w życiu wierzył. Człowiek - to właśnie on znalazł upust w poezji Szymborskiej, człowiek w całej swojej złożoności. Egzystencjalne wiersze poetki przypomniały widzom, że w czasie wojny to nie tylko człowiek - ofiara, ale i człowiek - oprawca, natomiast dziś człowiek wchodzi w jeszcze inne role, wynikające z funkcjonowania współczesnego świata. Oglądający ten spektakl mieli okazję do pewnej refleksji czerpanej właśnie z deklamowanych wierszy Szymborskiej. Refleksja dotyczyła naszego życia np. że życie jest jak premiera w teatrze w dodatku bez próby i grana tylko raz, że nic się nie powtórzy...

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Chmielniku składają serdeczne podziękowania uczestnikom tegorocznego „wieczorku literackiego” za przybycie i stworzenie naprawdę niepowtarzalnej atmosfery.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem życzę wszystkim zdrowia, pogody ducha, aby następny rok był ciągiem samych najlepszych zdarzeń.

Zespół Szkół w Chmielniku
Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART