zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
"Dopóki macie czas, czyńcie dobro!"

"Dopóki macie czas, czyńcie dobro!"

/św. Paweł/

 

Niedawno rozpoczął się rok szkolny i podziwialiśmy uroki ,,złotej, polskiej jesieni”. Niepostrzeżenie, bardzo szybko nasz krajobraz zamienił się w zimowy, co oznacza początek końca bieżącego roku kalendarzowego. Jaki on był? Podsumowania czas zacząć. Będzie to jednak podsumowanie tematyczne, dotyczące konieczności czynienia dobra.

Zespół Szkół w Chmielniku, czyli Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Gimnazjum funkcjonuje dopiero drugi rok szkolny. Cały czas uczymy się wzajemnej współpracy i wypracowujemy nowe zasady. Oprócz potrzeb naszej społeczności szkolnej staramy się także zauważać problemy, z jakimi borykają się ludzie wokół nas. Dowody na to? Bardzo proszę.

Od początku roku szkolnego trwa w naszej szkole akcja zbierania plastikowych nakrętek na wózek dla naszego niepełnosprawnego kolegi. Za tak niewiele można zdziałać tak dużo. Akcja ta przynosi same plusy: oprócz troski o czystość środowiska naturalnego możemy pomóc komuś, komu życie przygotowało trudny egzamin i potrzebę toczenia ciągłej walki o lepszy, bardziej komfortowy byt. Przynoszone nakrętki będą także przekazywane podopiecznym Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

W naszej placówce sprawnie funkcjonują Szkolne Koła ,,Caritas”. Na początku października z ich inicjatywy został ogłoszony i przeprowadzony konkurs w związku z obchodami 68. Tygodnia Miłosierdzia, który trwał w dniach 7 – 14 października. Szkolne obchody tego dnia przebiegały pod hasłem: ,,Bądź samarytaninem na co dzień”. Uczniowie mogli wziąć udział w licznych konkursach (np. wiedzowych, plastycznych). Głównym celem obchodów było uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka.

Kolejny już raz, również w październiku, szkoła nasza włączyła się w akcję ph. ,,Światełko pamięci dla Łyczakowa”, wymyśloną przez dziennikarzy polskiego Radia Lwów i polski konsulat we Lwowie. Zebrane w Polsce znicze przez cały dzień 1 listopada rozpalali i roznosili w najbardziej zapomniane rewiry cmentarza Polacy z Ukrainy. Na Cmentarzu Łyczakowskim oraz bliskim sercu Polaków Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie pochowano prochy młodych obrońców miasta z lat 1919 – 1921, dzięki wszystkim ludziom dobrej woli zapłonęły tysiące zniczy. Cieszymy się, że i w naszej szkole nie brakowało chętnych do rozświetlenia lwowskiego nieba w dniu Wszystkich Świętych. Wszystkie zebrane lampiony zostały przekazane do siedziby Telewizji Rzeszów, skąd specjalnym transportem przekroczyły granicę polsko – ukraińską.

Z dniem Wszystkich Świętych związana jest również kolejna akcja organizowana corocznie w naszej szkole. Uczniowie, należący do drużyn harcerskich, pełnili wartę przy grobie patrona Szkoły Podstawowej nr 1 - por. Jana Bałdy oraz jego towarzyszy broni z Armii Krajowej. Chwali się, że młodzi ludzie oprócz nawiedzenia mogił swoich bliskich zmarłych znaleźli czas dla tych, którzy oddali swe życie za ojczyznę.

Każde dziecko nie może się doczekać dnia 6 grudnia, kiedy to dobrotliwy święty, z białą brodą – ale co najistotniejsze – z workiem pełnym prezentów zapuka w drzwi ich domu lub delikatnym dzwonkiem zaznaczy swoją obecność. Aby wszystkie pociechy tego dnia otrzymały małe co nieco, uczniowie naszej szkoły, z inicjatywy Samorządów Uczniowskich i Szkolnych Kół ,,Caritas” przeprowadziły na przełomie listopada i grudnia zbiórkę na paczki dla dzieci będących pod opieką Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Akcja trwała bardzo długo, gdyż chętnych do dzielenia się z innymi, bardziej potrzebującymi, nie brakowało. Cieszy, że również i my wywołaliśmy u innych uśmiech na twarzy.

I jeszcze jeden przykład działania poprzez dobro. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czuć to (dosłownie!) na korytarzach naszej szkoły. Po lekcjach chętni uczniowie (a tych nie brakuje!) Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnych Kół ,,Caritas” wypiekali tradycyjne pierniki. Te aromatyczne ciasteczka w ostatnim tygodniu nauki zostaną przekazane, wraz ze staropolskimi życzeniami i kolędą, pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej im. Św. Ojca Pio w Chmielniku.

Sądzę, że przytoczone przeze mnie przykłady świadczą dobitnie o tym, że warto pomagać innym. Największy trud wynagrodzi nam uśmiech obdarowanej osoby. Dobrze, że w dobie kuszących ofert cyfrowych technologii dzieci oraz młodzież znajdują czas, by nieść innym dobro. Rok kalendarzowy zbliża się do końca, ale szkolny jeszcze trwa. Na pewno będzie jeszcze wiele okazji do wykazania się pasją społecznika. O chętnych do udziału w różnych inicjatywach, organizowanych w naszej szkole, martwić się nie musimy. Przeprowadzane akcje wpływają także pozytywnie na atmosferę pracy w naszej placówce. Podejmujemy wspólne decyzje i – także wspólnie – cieszymy się z ich pozytywnych efektów.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia: czas wyciszenia się i okazji do spędzenia wielu wzruszających chwil w gronie najbliższych osób. Oby nikomu z Czytelników nie zabrakło dobroci od innych ludzi w nowym roku. Życzę tego Wszystkim jak najserdeczniej!


Alicja Bukała
Zespół Szkół w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART