zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”
Zbiórki publiczne Stowarzyszenia
SPRAWOZDANIE ZE ZBIÓRKI PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONEJ W GMINIE CHMIELNIK, W DNIU 25.11.2012 r.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Życzenia Świąteczne
Zwiedzamy Kraków
Wycieczka w Bieszczady
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”

Zakończył się projekt „Izba Tradycji – łączy pokolenia”. Powstała Izba Tradycji na poddaszu Domu Ludowego w Woli Rafałowskiej.

Było to możliwe dzięki:

 • dotacji z Programu Działaj Lokalnie VII – 6000 zł;
 • wkładowi Urzędu Gminy w Chmielniku – Fundusz Sołecki 25764,69 zł, dodatkowo 3000,00 zł (remont poddasza);
 • środkom własnym Stowarzyszenia, w kwocie 2575,79 zł – 1800 zł pochodziło ze sprzedaży książek (cegiełki w ramach zbiórki publicznej), 475,79 zł z 1% podatku dla OPP, a 300 zł – to wpłaty na wycieczkę;
 • darowiznom w naturze: 
  - poręcz firmy SAPCZECH-BIS umożliwiające bezpieczne poruszanie się po schodach;
  - płyty na tablicę z firmy ITS Rakszawa – wykonał wolontariusz;
  - fajerwerki otrzymaliśmy z firmy EKOPLAST Rzeszów
  - stół wiejski wykonał wolontariusz – Sołtys Wsi Wola Rafałowska
 • zaangażowaniu wielu osób; 18 członków Stowarzyszenia i 5 wolontariuszy przepracowało społecznie ok. 600 godz. na kwotę 14430 zł w tym ułożenie paneli, malowanie 1 pomieszczenia, wymiana oświetlenia, prace konserwatorskie, wykończeniowe i upiększające.

Dzięki projektowi powstała piękna, przestronna Izba Tradycji. Zakupiono 6 stołów i 30 krzeseł, wykonano stół wiejski. Pozyskano 100 przedmiotów, w tym bezcenną szafę z eksponatami podarowaną przez szkołę. Wykonywano wystawę „Drewniana zabudowa w Woli Rafałowskiej”, na której znalazło się 67 zdjęć drewnianych domów z naszej wsi. Zdjęcia wraz z opisami znajdą się w kolejnej książce o Woli Rafałowskiej oraz na płytce CD, jako materiał dokumentalny do dalszych badań.

W dniu 11 listopada 2012 r. odbyło się podsumowanie projektu, w prezentacji multimedialnej zaprezentowano wszystkie działania, pokazano jak wyglądały pomieszczenia przed remontem. Efekt zebrani ujrzeli po wejściu do Izby Tradycji, którą można było zwiedzić po uroczystym przecięciu wstęgi. Młodzież i dzieci pod kierunkiem pani z Biblioteki zaprezentowała program artystyczny związany z 11 listopada, a następnie zebrani (ok. 60 osób) udali się przed budynek Domu Ludowego, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne przy Ognisku Patriotyzmu. Niespodzianką na koniec był pokaz sztucznych ogni. Goście wpisali się do Pamiątkowej Księgi.

Z uwagi na ogrom prac w wyremontowanych pomieszczeniach poddasza lekcje muzealne „Opowieści z Babcinego kuferka” odbyły się zaraz po oddaniu Izby Tradycji. Wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej w naszej miejscowości wraz z nauczycielami mogły podziwiać całość zebranych zbiorów.

  

Praca przy tworzeniu Izby zjednoczyła bardziej członków Stowarzyszenia. Dołożymy wszelkich starań, aby Izba tętniła życiem. W dniu 25 listopada 2012 r. odbył się DZIEŃ OTWARTY w IZBIE TRADYCJI, na który zaproszono społeczeństwo za pomocą ogłoszeń w kościele, afiszy oraz audycji w Radio Rzeszów. Odwiedziło nas 71 osób.

22 grudnia pani etnograf przeprowadzi warsztaty robienia PAJĄKA BOŻONARODZENIOWEGO.

Od stycznia Izba Tradycji czynne będzie w drugą niedzielę miesiąca, w godz. od 13tej do 18tej. Na zwiedzanie można umówić się również drogą elektroniczną e-mail: naszawola@gmail.com lub telefonicznie 172304519.

 

 

   

 

 

 

Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART