zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OŚWIATA I KULTURA
Moje Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynamy dwudziestego czwartego grudnia tradycyjna wieczerza wigilijną i ubieraniem choinki. Żeby nasze święta były piękne, smaczne i udane, kosztuje nas to dużo pracy i wysiłku. Mama piecze placki: makowce, serniki, pierniki i pierniczki, które z rodzeństwem malujemy specjalnymi pisakami w różne wzory. Każdy z nas ma jakieś zajęcie podczas gotowania potraw wigilijnych gdyż jest ich dwanaście: żurek z grzybami, kapusta z grochem, ryba, trzy rodzaje pierogów, kompot z suszek, gołąbki i zupa grochowa. W dzień wigilii pomagamy mamie ubierać choinki: jedna dużą i jedna małą. Mama przygotowuje stół wigilijny, a my wyglądamy pierwszej gwiazdki. Pamiętamy o tradycyjnym białym obrusie, sianku, opłatku i wolnym miejscu dla przybysza. Wigilie rozpoczynamy modlitwą, przeczytaniem Pisma Świętego. Następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Po spożyciu wieczerzy wigilijnej śpiewamy kolędy. O północy idziemy na pasterkę. W święto Bożego Narodzenia wędrujemy do kościoła i podziwiamy szopkę. Po przyjściu do domu świętujemy dalej. Zajadamy się plackami, sałatkami, ciastkami. Ja bardzo lubię Święta Bożego Narodzenia ponieważ z całymi rodzinami jesteśmy razem, pachnie cynamonem i piernikami. Pięknie i kolorowo świeca lampki na choince, błyszczą bombki i łańcuchy. W tle słychać śpiew kolęd i pastorałek. Wszyscy cieszymy się z narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

Krystian Kapusta

 

Kl V SP im. Orląt Lwowskich w Zabratówce Opiekun P. mgr Lucyna Gonek


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART