zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OŚWIATA I KULTURA
Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki

Kolejny rok w pracy bibliotekarek powoli przechodzi do historii. Jak wszystkie poprzednie ten też był niezwykły. Jego niezwykłość postrzegamy przez pryzmat realizowanych w ciągu tych ostatnich 12 miesięcy działań. Nasza placówka prowadzi wiele różnorodnych aktywności. Jednak dzięki dodatkowym środkom finansowym o jakie biblioteka może się ubiegać i jakie w tym roku udało się nam pozyskać za sprawą małych grantów, ich liczba jeszcze wzrosła. Były to projekty skierowane do kilku grup wiekowych. Jednak największą intensywnością działań, ilością spotkań i systematycznością wyróżniał się ten skierowany do naszych najmłodszych - „Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki”. Był współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundację Generator Inspiracji.

Była o nim już mowa na łamach kwartalnika. Gwoli przypomnienia, był to pięciomiesięczny projekt, którego beneficjentami było 14 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. We wszystkich zajęciach uczestniczyli również rodzice. Nasza wędrówka miała poprzez książkę, która stanowi nieodzowny atrybut w pracy bibliotekarza odkrywać krok po kroku magię słów. Na początku są to te najprostsze słowa, bo nasi mali uczestnicy na starcie projektu byli u progu tej trudnej sztuki jaką jest mowa. Poprzez kontakt z rówieśnikami sukcesywnie ją rozwijali. Podróży towarzyszył bogaty świat kolorów i dźwięków, który czyni życie każdego człowieka, nie tylko małego dziecka radośniejszym. Elementy matematyki, aby nie zniechęcała wplatane były mimochodem. Aktorzy z krakowskiego teatru ART- RE odwiedzili nas 4 razy. Ich interaktywne spektakle pozwalały najmłodszym zaistnieć po raz pierwszy na scenie i poznać magię teatru. Lęki jakie towarzyszą dzieciom w kontakcie ze zwierzętami próbowała oswajać Małgorzata Głubisz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi: Buffy i Deli. Zajęcia tego typu uczyły dzieci prawidłowych zachowań w kontaktach ze zwierzętami, poprzez obserwację i bliski kontakt dały możność poznania psich zwyczajów i to, jak należy się psem opiekować. Miało miejsce również spotkanie ze Św. Mikołajem, który spotkał się z liczniejszą, bo 33 osobową grupą dzieci rozdając prezenty. Świętowanie projektu zostało uczczone urodzinowym tortem, ponieważ biblioteczna Akademia Malucha zbliżyła się do swoich pierwszych urodzin.

Dzieci to bardzo bezpośredni odbiorcy, od razu wiadomo czy to co robimy im się podoba. Ta łatwość weryfikacji włożonej pracy sprawiła, że zajęcia były dostosowywane do aktualnych potrzeb najmłodszych. Czasami było to dużo tańca i zabawy, innym razem zajęcia wyciszające i relaksacyjne lub plastyczne. Ale zawsze osnute wokół książki. Być może o rezultatach przekonamy się za parę miesięcy, a może lat. Dzisiaj wiemy, że przestrzeń jaką udało się stworzyć dzięki temu projektowi i projektowi bliźniaczo podobnemu, który go poprzedzał, chcemy wspólnie z najmłodszymi i ich rodzicami wypełniać w każdy wtorek radosnym dziecięcym śmiechem. Akademia Malucha, bo tak dumnie mówią o niej dzieci jest miejscem, w którym, w przyjaznym otoczeniu i atmosferze najmłodsi członkowie naszej społecznością mogą rozwijać swoje zainteresowania nie tylko czytelnicze. Jedynym co nas ogranicza w tej wędrówce poszukiwaczy jest nasza własna wyobraźnia. Dzieci z naturalną łatwością uczą dorosłych jak puszczać wodze fantazji i bawić się na całego. Pokazują, że w bibliotece, tej skarbnicy ludzkiej myśli, która kojarzy się z ciszą i znudzonymi bibliotekarkami też można bawić się doskonale!

Rodziców ze swoimi pociechami, którzy chcą się przekonać czy to prawda zapraszamy już wkrótce do biblioteki na nową odsłonę. Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.bibliotekachmielnik.pl i fanpage’u.

Wszystkim uczestnikom zakończonego projektu, Dzieciom i ich Rodzicom, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałość, współpracę i życzliwość.


 

Koordynator projektu Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 4 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART