30.11.2013 mieliśmy okazję do wspólnego świętowania i podsumowania projektów realizowanych dzięki wsparciu i współpracy z Akademią Rozwoju i Filantropii w Polsce, Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności oraz Ośrodkiem Działaj Lokalnie w Futomie.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.
-
Wójt Gminy Chmielnik P. Krzysztof Grad,
-
Sekretarz Gminy Chmielnik P. Magdalena Wdowik-Reczek,
-
Skarbnik Gminy P. Maria Kmiotek,
-
Przewodniczący Rady Gminy P. Antoni Dzierżak,
-
Ksiądz proboszcz parafii w Zabratówce Stanisław Orszak,
-
Wojewódzka Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich P. Janina Kuźniar,
-
V-ce Przewodnicząca Wojewódzka Kół Gospodyń Wiejskich P. Stefania Michałek,
-
Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich P. Zofia Nizioł,
-
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chmielniku P. Bożena Gwizdała,
-
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabratówce P. Lucyna Gonek,
-
sołtysi wszystkich miejscowości Gminy Chmielnik,
-
przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasza Wola” w Woli Rafałowskiej,
-
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej P. Beata Wojnarowicz-Hondz,
-
przewodniczące i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Chmielnik,
-
zasłużeni strażacy – druhowie P. Jan Szczepański P. Stanisław Litwin, P. Mieczysław Wróbel, P. Alfred Kusz, P. Zdzisław Grządziel,
-
przedstawiciele OSP w Borówkach,
-
przedstawiciele Zarządu OSP w Zabratówce.
Rozpoczęliśmy nasze spotkanie o godz. 16.00. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zabratówce P. Aleksandra Szczepańska Przewodnicząca KGW w Zabratówce wraz z P. Wiesławem Szpyrką V-ce Prezesem OSP w Zabratówce przywitali zgromadzonych gości i uczestników podsumowania oraz zapoznali z harmonogramem wieczoru. Pan Artur Ciura pełnił rolę konferansjera.
Odbyła się prezentacja multimedialna projektu „Zdrowe, piękne, radosne – w każdym wieku”. Przypomnieliśmy sobie kolejne warsztaty oraz zdjęcia i slajdy z wycieczki zorganizowanej w Bieszczady. (Na temat samego projektu pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Wieści Gminnych”).
Następnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabratówce uświetniły spotkanie śpiewem i wesołymi przyśpiewkami.
Kolejnym punktem wieczoru była prezentacja multimedialna dotycząca projektu realizowanego w miejscowości Zabratówka przez strażaków, młodzież i wielu mieszkańców pt „Owocne wczoraj, aktywne jutro”, o której opowiedział Gminny Komendant Straży Pożarnej a zarazem koordynator projektu P. Marek Czarnota. Efektem pracy zespołu jest wydanie książki pod tym samym tytułem. Po prezentacji był czas na ogłoszenie konkursu na „Biesiadną potrawę”.
Na stole zagościły wspaniałe potrawy takie jak:
-
risotto z kurczakiem i warzywami
-
naleśniki ze szpinakiem
-
roladki wieprzowe nadziewane warzywami
-
kotleciki jarskie z kaszy jaglanej
-
oraz wyborne koreczki z ciekawym nadzieniem
Wybranej komisji bardzo trudno było zdecydować jednoznacznie - dlatego też wszystkie Koła Gospodyń otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Następnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku miały swój występ.
W miłej, ciepłej i przyjaznej atmosferze mieliśmy okazję porozmawiać, zaśpiewać biesiadne piosenki przy akompaniamencie akordeonu Pana Adama Ziobro. Zostaliśmy poczęstowani obiadem oraz pysznościami – dzięki staraniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz strażaków w Zabratówce.
Mamy nadzieję, że udział w projekcie „Zdrowe, piękne, radosne – w każdym wieku” umożliwił rozwijanie własnych zainteresowań i umiejętności poprzez udział w warsztatach florystycznych, wykonywania biżuterii, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz uzyskanie porad dotyczących dbania o swój wygląd i fryzurę.
Udział w projekcie „Owocne wczoraj, aktywne jutro” umożliwił wydanie publikacji, która jest „podziękowaniem dla wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem, pracą, swoją chęcią działania oraz wzorem osobowym na trwale wpisali się w historię naszej Małej Ojczyzny – Zabratówki”.
Korzyści wspólne z uczestnictwa w projektach to: zwiększenie aktywności lokalnej oraz wyzwolenie nowych pomysłów do realizacji dalszych, wspólnych działań w przyszłości.
Nadmienię też, że w dniu 2.12.2013 r. o godz. 11.00 została wyemitowana audycja w Radiu Rzeszów – dzięki współpracy z Panią redaktor Bernadetą Szczyptą, która miała na celu promowanie projektów.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Beacie Wojnarowicz-Hondz za wkład pracy, organizację i rozliczanie projektu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym Osobom za trud i poświęcony czas przy zbieraniu materiałów do książki, a szczególnie Panu Lesławowi Kuszowi, który udostępnił rodzinną kronikę.
Podziękowania należą się też Paniom z Zabratówki oraz Przewodniczącym poszczególnych Kół z:
Koordynator
Małgorzata Drążek