Podsumowanie Roku Kolberga

Kończący się rok kalendarzowy poświęcony był wybitnemu polskiemu etnografowi, folkloryście i kompozytorowi Oskarowi Kolbergowi. To właśnie On wykonał mozolną pracę związaną z „ocalaniem” dorobku ludowego poszczególnych części naszego kraju. Dokonując zapisów pieśni, melodii tańców oraz legend „zostawił po sobie to, co przyda się ludziom na długo”, a zarazem stanowi dorobek polskiej kultury ludowej.
Rok Kolberga w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku był obchodzony wieloaspektowo. Przed Świętami Wielkanocnymi nauczycielki historii, panie: Joanna Stodolak i Zdzisława Wąsacz, zorganizowały wśród uczniów konkursy wiedzowe i plastyczne związane z tradycjami tych Świąt. Odbyły się też warsztaty taneczne, na których dziewczęta z klasy IV poznały niektóre tańce rzeszowskie. Wystawy prac plastycznych i opisy zwyczajów świątecznych były ozdobą całego okresu wielkanocnego.
W październiku został ogłoszony rodzinny konkurs literacki związany z wymyśleniem legend o rodzinnych miejscowościach oraz własnych nazwiskach. Zachęcono również doświadczone gospodynie do przygotowania jadła wiejskiego z minionych lat. Zaproponowano też zorganizowanie pokazu mody retro, w której dominować miały stroje ludowe z naszych okolic.
25 listopada odbyło się w Szkole podsumowanie Roku Kolberga. Podobnie, jak w latach ubiegłych, miało ono charakter wielopokoleniowego, integracyjnego, popołudniowego spotkania: nauczycieli, uczniów oraz ich rodzin, czyli rodziców i dziadków. Jak zwykle dopisali Goście o różnym przekroju wiekowym.
Impreza przebiegała w kilku etapach. Najpierw wszyscy zebrani na szkolnym korytarzu obejrzeli fragment filmowego wesela rzeszowskiego w wykonaniu zespołu „Bandoska”, następnie uczennice klasy V zatańczyły polkę przygotowaną przez panią Zdzisławę Wąsacz, zaś zaproszeni przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Chmielnika Górnego wykonali wiązankę pieśni ludowych. Ważnym elementem wystroju były dawne narzędzia wiejskie, których prezentacji dokonała Kinga Sitarz wraz ze swoim Dziadziem Tadeuszem.

Z folklorem związany był także kołacz weselny oraz ręcznie haftowane obrusy, które to, jako dodatkowe eksponaty, przygotowała pani Bogumiła Jaworska.
W czasie spotkania nie zabrakło też prezentacji strojów ludowych. Pani Agnieszka Wąsacz, przedstawicielka Biblioteki Gminnej w Chmielniku i zarazem mama, przyniosła i zaprezentowała dziecięcy strój ludowy, w którym występują członkowie zespołu „Chmielnickie Kłosy”. We własnych strojach wystąpili Goście z Koła Gospodyń oraz kilka uczennic: Dominika Wąsacz, Klaudia Urbańska i Paulina Ciura. Swój dziecięcy gorset zaprezentowała też Magdalena Jaworska, a w strojach retro - z lat 60-ych XX wieku (modne sukienki w kwiaty i kropki) - pojawiły się na wybiegu: Julia Kotarba, Paulina Trawka i Magdalena Jaworska.
Do pojęcia „retro” wpisała się też prezentacja albumu rodzinnego, na którym przodkowie ubrani byli według obowiązującej na przełomie XIX i XX wieku mody „wiejskiej”. Album wspólnie z mamą wykonał i zaprezentował Jakub Drąg.
Honorowym Gościem spotkania była pani Halina Borowska (emerytowana nauczycielka naszej Szkoły), która prezentowała wiersze swojego - i nie tylko – autorstwa. Są to wzruszające utwory o wsiach naszej gminy.
Przybyli uczestnicy, a zwłaszcza Babcie i Mamy, zadbały o wiejskie jadło. Stoły uginały się od: proziaków, kapuśniaków, wiejskich chlebków, masła, serków, miodu, pieczonych ciasteczek i ziemniaków. Nie zbrakło też „pamuły” i gomółek. Rodzina państwa Cyrulów i Dralów nie tylko przygotowała kilka potraw, a Babcia wraz z wnuczkami: Justynką, Agatką, Olą i Małgosią, prezentowały dawne, sprawdzone przepisy, częstowały też smacznym miodem oraz rozdawały swoje przepisy rodzinne zainteresowanym biesiadnikom.
Po solidnym posiłku uczestnicy wysłuchali prezentacji prac literackich uczniów, wspomaganych przez rodziców, dotyczących legend o naszych okolicznych wsiach, przysiółkach oraz własnych nazwisk.
Legendy o miejscowościach zaprezentowały: Małgorzata i Aleksandra Cyrul, Aleksandra Zagórska, Agata Czarnota, Klaudia Urbańska. Opowieści o nazwach przysiółków przedstawiły: Weronika Korbecka, Agnieszka Hałoń, zaś wyjaśnieniem etymologii własnych nazwisk zajęły się: Paulina Trawka, Agata Czarnota, Karolina Rusinek, Krystian Kuk oraz pani Elżbieta Świerk. Prace literackie zostały wydane w zbiorku „Ocalmy folklor od zapomnienia” i można je przeczytać wypożyczając z biblioteki szkolnej.
Całemu przedsięwzięciu przyświecały słowa Oskara Kolberga: „…to, co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo”. Inicjatorką i koordynatorką spotkania była pani Elżbieta Świerk.
Dopełnieniem listopadowego spotkania było wręczenie nagród i podziękowań, których dokonała pani Dyrektor Bożena Gwizdała aktywnie wspierająca tego typu działania.
Składamy gorące podziękowania wszystkim Uczestnikom, również tym niewymienionym z nazwiska, dziękując za wspólne działania na rzecz łączenia pokoleń poprzez kultywowanie rodzimych tradycji i zwyczajów. Dziękujemy też Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku. za pomoc w organizacji spotkania.

Elżbieta Świerk