zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2014 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Co słychać w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” Wycieczka krajoznawcza Odrzykoń - Prządki - Stępina
Zyczenia
"Opowiem Ci o wolnej Polsce"
Co słychać w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” Wycieczka krajoznawcza Odrzykoń - Prządki - Stępina

Korzystając z pięknej pogody 5 października 2014 r. zorganizowaliśmy dla mieszkańców wycieczkę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z najstarszych średniowiecznych warowni na Podkarpaciu – ruin zamku Kamieniec. Dzieje i losy zamczyska odzwierciedlają wzloty i upadki Rzeczypospolitej. Można tam obejrzeć historyczny mur graniczny będący powodem starego sporu między dwoma rodami zamieszkującymi zamek Kamieniec: rodziną Skotnickich i rodziną Firlejów. Historia, swary tych dwóch rodów stała się kanwą najwybitniejszej komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Hrabia Aleksander Fredro był jednym z właścicieli zamku "Kamieniec" w XIX wieku.

 

Następny etap wycieczki to Rezerwat Przyrody Prządki, który tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20 m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba, Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne. Rezerwat położony jest w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest jego największą atrakcją turystyczną. Dzisiejsza powierzchnia chroniona wynosi 13,63 ha. Wyodrębniono 5 szlaków turystycznych. Spacer wśród monumentalnych, najpiękniejszych skał na Podkarpaciu był przyjemnością. Ruch na świeżym powietrzu zaostrzył apetyt więc wróciliśmy do Odrzykonia, gdzie na ognisku upiekliśmy kiełbaski.

Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Stępiny, gdzie znajduje się Tunel schronowy – naziemny schron kolejowy wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej. Kompleks w Stępinie został zbudowany w latach 1940–1941. W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim; w tunelu schronowym zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera.
W 1944 roku schrony w Stępinie były przez krótki okres użytkowane przez szpital polowy Armii Czerwonej. W późniejszym okresie przejęło je Ludowe Wojsko Polskie. Od 2000 roku schron został wykreślony z ewidencji wojskowej i przekazany gminie Frysztak. Obecnie tunel schronowy w Stępinie jest udostępniony do zwiedzania i pełni rolę atrakcji turystycznej.

Warsztaty florystyczne


Pod koniec października zaprosiliśmy mieszkańców na warsztaty florystyczne „Zasady i sposób układania kompozycji cmentarnych”, które poprowadził pan Kamil Furman z Albigowej. Panie zgłębiały tajniki florystyki układając kompozycje. Można było je kupić.

Projekt „AKTA w DL” zakończony

Stowarzyszenie realizowało projektu „AKTA w DL”- Aktywni, Kreatywni, Twórczy Amatorzy w Domu Ludowym, na który udało się pozyskać dotację w wysokości 5500 zł z Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji.

Głównym celem projektu był tętniący życiem 80-cio letni Dom Ludowy oraz odkrywanie i rozwijanie zdolności, pasji i zainteresowań mieszkańców poprzez zwiększenie oferty i udział w proponowanych działaniach.

Projekt „AKTA w DL” – były to warsztaty, zajęcia sportowe, plener malarski, spotkania, wystawy.

  • Plener malarski „Wolańskie pejzaże”, poprowadził społecznie (z grupą osób uzdolnionych plastycznie w wieku 10 – 48 lat) absolwent ASP w Krakowie - pan Wojciech Witowski. Powstały piękne prace, które można obejrzeć w Izbie Tradycji w Woli Rafałowskiej. Z dotacji zostały zakupiono sztalugi, materiały malarskich: pędzle, farby, płótno. Odbędą się kolejne warsztaty – malowanie martwej natury.
  • Warsztaty modelarskie odbywały się przez 8 tygodni z 6 osobową grupą dzieci i młodzieży. Przeprowadził je społecznie student budownictwa – Grzegorz Szajna. Zakupiono potrzebne materiały i narzędzia, a efektem jest makieta wiejskiej zagrody w Izbie Tradycji.
  • „Wirtualna podróż po Europie” było to spotkanie mieszkańców z uczestnikami wypraw busem, miłośnikami podróży, którzy każde wakacje spędzają zwiedzając Europę. Jednym z nich z jest mieszkaniec naszej wsi - student lotnictwa, Maciej Piotrowski.
  • „MUZA” Muzyczne Ugrupowanie Zakręconych Amatorów było to warsztaty wokalne od lipca do listopada, w których uczestniczyła 20 osobowa grupa, w wieku 6 – 34 lat.

W lipcu i sierpniu społecznie prowadziła je pani Agnieszka Kołodziej – pracownik Biblioteki Publicznej w Woli Rafałowskiej. Przygotowała z dziećmi i młodzieżą piękne wieńce dożynkowe oraz oprawę muzyczną wiejskich dożynek. Od sierpnia warsztaty odpłatnie prowadziła pani Justyna Szela-Adamska. Efekt zaprezentowany został podczas podsumowania 11 listopada. Z dotacji zakupiony został wzmacniacz oraz mikrofony bezprzewodowe, których Stowarzyszenie nie posiadało.

  • Adaptacja pomieszczeń na siłownię. Pomieszczenia piwnicy Domu Ludowego zostały odnowione, pomalowane, zakupione zostały wykładziny i wygląda o niebo lepiej. Adaptację wykonała społecznie młodzież z panem sołtysem Janem Kasiakiem oraz pracownicy oddelegowani przez Urząd Gminy.

 
Siłownia przed remontem

 
po remoncie

  • Wystawa „Odkrywamy pasje i talenty mieszkańców” ukazująca dorobek artystyczny mieszkańców i efekty warsztatów oraz tablice „25 lat wolnej Polski” przypominająca Obrady Okrągłego Stołu, które były jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i „80 lat Domu Ludowego” prezentująca stare zdjęcia i dokumenty.


 Wystawa prac mieszkańców


 Makieta wykonana podczas
warsztatów modelarskich

  • Tradycyjnie 11 listopada rozpalono obok Domu Ludowego Ognisko Patriotyzmu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom i uczestnikom projektu za zaangażowanie oraz UG w Chmielniku za regranting, dzięki któremu możemy pozyskiwać środki na nasze działania w ramach Programu Działaj Lokalnie.

Stowarzyszenia „Nasza Wola” z dotacji Urzędu Gminy w Chmielniku na realizację zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Chmielnik” sfinansowało:

Teatr ART-RE dla dzieci


1.XII.2014 r. dzieci w Woli Rafałowskiej odwiedził teatr z Krakowa „ART-RE” ze spektaklem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci świetnie się bawiły, a na zakończenie otrzymały od Stowarzyszenia drobny mikołajkowy upominek. Spektakl obejrzało 60 osób (dzieci i dorosłych).

Warsztaty artystyczne – ozdoby choinkowe

11.12. 2014 r. zorganizowaliśmy warsztaty artystyczne, na których panie ze Stowarzyszeni (społecznie) uczyły jak ze wstążki i bombki zrobić pięknego aniołka. Praca sprawiła wszystkim sporo radości.

Wyrazy podziwu i uznania dla pomysłodawców i realizatorów projektu Musical Podwórko. Brawo, brawo, brawo!!!!

Mamy utalentowaną, ambitną i pracowitą młodzież, która przygotowała wspaniały spektakl. Są rewelacyjni, grali wspaniale i profesjonalnie. Cieszymy się bardzo, że pięcioro z nich to mieszkańcy Woli Rafałowskiej. Jesteśmy z nich dumni.


Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART