zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2015 OŚWIATA I KULTURA
Jak spędziliśmy Popołudnie z Teatrem Polskim?

Mijający już rok 2015 został ogłoszony przez Sejm RP - Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Z tej okazji, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku, odbyło się Popołudnie z Teatrem Polskim, zorganizowane dla środowiska lokalnego.

250. rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia w Polsce pierwszego teatru publicznego, to niepowtarzalna okazja do zastanowienia się nad ponadczasową rolą tej instytucji, a w końcu - do obcowania ze sztuką teatralną, często dziś niedocenianą. To wszystko było celem naszych przygotowań, już od października, zmierzających do zorganizowania w szkole imprezy promującej polski teatr.

24 listopada b.r. szkolna sala gimnastyczna zamieniła sie na chwilę w salę teatralną: scenografia imitująca kurtynę z doczepionymi biało - czerwonymi literami - TEATR NARODOWY, scena z dywanem oddzielona od widowni, wokoło barwne, teatralne afisze. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości i wprowadziła wszystkich w tematykę spotkania. Następnie uczennica szóstej klasy przedstawiła prezentację multimedialną na temat historii i idei teatru publicznego w Polsce. Jego powołanie w 1765 r. stało się jednym z wydarzeń ustanawiających system opieki państwa nad kulturą. Prezentacja wskazywała na wartość, jaką ma dla życia społecznego i indywidualnego, a także dla dziedzictwa i kultury narodowej m.in. Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a także Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tych rozważaniach nie można było pominąć Tadeusza Kantora - wybitnego twórcy i reformatora teatru, gdyż właśnie obchodziliśmy 100. rocznicę jego urodzin. Po tej teoretycznej analizie, wreszcie przyszedł czas na sztukę.

"Chcecie bajki? Oto bajka: była sobie Pchła Szachrajka..." - tak zaczął się spektakl, w wykonaniu teatrzyku szkolnego, o przygodach pewnej pchełki, która zwykła robić psoty. Scenariusz przedstawienia przygotowany został na podstawie znanego utworu Jana Brzechwy pt. "Pchła Szachrajka". Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż jedną ze sztuk w repertuarze Teatru Narodowego była właśnie "Pchła Szachrajka", ze znakomitą obsadą aktorską.

Nasi szkolni, mali aktorzy bardzo sie starali, aby wypaść profesjonalnie. Świetnie poradzili sobie z interpretacją tekstu, oddając żartobliwy wyraz utworu, co zostało nagrodzone gromkimi brawami publiczności.

Popołudnie z Teatrem Polskim zakończyły gratulacje składane przez widzów młodym artystom oraz wymiana myśli, przy skromnym poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili to popołudniowe spotkanie.

Monika Wójcik
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART