zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2015 OŚWIATA I KULTURA
Sportowe pasje w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku

Sport powinien być jednym z podstawowych elementów w życiu młodych ludzi. Nie ulega wątpliwości, że uprawiając sport, wdrażamy wiele wartości: ducha działania zespołowego, tolerancję, poczucie sprawiedliwości, utrzymywanie dyscypliny w grupie. Bazę dla aktywnego uprawiania go w wolnym czasie, aż do późnego wieku, zdobywamy już w kształtujących nas latach dzieciństwa i wczesnej młodości. Dlatego tak ważna jest rola wychowania fizycznego w szkole.

W naszym Zespole Szkół w Chmielniku zajęcia sportowe, zwłaszcza SKS, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wielu z nich uczestniczy w różnorodnych zawodach sportowych. Szczególnie wyróżniają się w tej dziedzinie Karolina Kozak, uczennica kl. IIb oraz Damian Tereszkiewicz, uczeń kl. IIIb Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku.

Zarówno Karolina jak i Damian pasją sportową zarazili się jeszcze w szkole podstawowej, a nauczyciele wychowania fizycznego w gimnazjum rozwijają tę pasję. Karolina doskonali swoją sprawność fizyczną uprawiając piłkę siatkową, ręczną i biegi. Wielokrotnie brała udział w biegach przełajowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, gdzie zajmowała wysokie miejsca. Wystarczy wymienić chociażby zajęcie I miejsca w Biegach Przełajowych w Chmielniku, IV miejsca w Powiatowych Biegach Przełajowych w Kamieniu, udział w Wojewódzkich Biegach Przełajowych w Kolbuszowej czy I miejsce w biegu na Wzgórze Marii Magdaleny.

Z kolei Damian Tereszkiewicz trenuje lekkoatletykę w Cywilno-Wojskowym Klubie Resovia Rzeszów. Bierze również udział w zgrupowaniach zaplecza kadry narodowej. Wyjeżdża na treningi do Głogowa, korzysta z hali sportowej i siłowni V LO w Rzeszowie oraz z siłowni należącej do Klubu Sportowego Galicja w Chmielniku.

Wspomina, że treningi ogólnorozwojowe rozpoczął już w kl. V szkoły podstawowej. Zestawy ćwiczeń często wyszukiwał sam w internecie. Od tamtej pory wziął udział w kilkuset zawodach sportowych, w których wielokrotnie zajmował wysokie miejsca. Szczególnie cieszą go takie osiągnięcia, jak: wyróżnienie za osiągnięcia sportowe w lekkoatletyce, zajęcie I miejsca w Finale Wojewódzkim Gimnazjady w biegach przełajowych na 1200m chłopców, I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Biegach Przełajowych, II miejsce w Halowych Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Młodzieży, I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Młodzików w Lekkoatletyce, XI miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików.

Karolina i Damian zgodnie przyznają, że uprawianie sportu kształtuje w nich siłę charakteru, wzmaga chęć do podejmowania wysiłku, uczy szacunku dla innych oraz pięknej, uczciwej walki zgodnej z zasadami „fair play”.

Pamiętajmy zatem, że w czasach, kiedy dzieci i młodzież stają się niewolnikami telewizji, gier komputerowych i Internetu, sport może być doskonałą odskocznią i przyjemną formą spędzania czasu wolnego.

Barbara Piernicka


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART