zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2016 OŚWIATA I KULTURA
Sienkiewicz na wesoło?

Patronem literackim mijającego roku 2016 został Henryk Sienkiewicz. W całej Polsce odbywały się liczne imprezy poświęcone życiu i twórczości tego znamienitego polskiego pisarza. W Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku już we wrześniu uczciliśmy Sienkiewicza uczestnictwem w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie "Quo vadis", odbywającej się pod patronatem prezydenta RP. Czytali zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice. Mimo, że utwór nie należy do kanonu lektur w szkole podstawowej, uczniowie słuchali go z wyraźnym zainteresowaniem. Akcja ta miała być zachętą do zachwytu na doskonałą Sienkiewiczowską polszczyzną i pięknem polskiej literatury.

Chyba każdy Polak potrafi wymienić co najmniej jedno dzieło literackie Henryka Sienkiewicza. Liczne jego powieści, a zwłaszcza Trylogia, napawały Polaków narodową dumą. Mówi się o patriotycznych i chrześcijańskich wartościach, jakie autor przemycał w swoich utworach oraz o przepięknej polszczyźnie, brzmiącej na stronicach jego kolejnych dzieł, a także o ocalonych od zapomnienia językowych archaizmach. Rzadziej mówimy natomiast o Sienkiewiczowskim poczuciu humoru, wynikającym z wnikliwej obserwacji ludzkich postaw i charakterów. W Szkole Podstawowej nr 3 postanowiliśmy pokazać innego, mniej znanego Sienkiewicza. W ramach kółka teatralnego zrodził się scenariusz do jednej z jego nowel pt. Komedia z pomyłek. Utwór powstał w 1887 r. podczas pobytu pisarza w Ameryce i jest wynikiem, jak mówił sam autor, chęci ukazania "charakterystycznych rysów z tutejszego małomiejskiego życia".

Odegraniem tej właśnie komedii postanowiliśmy zakończyć Rok Sienkiewiczowski. Premiera przedstawienia odbyła się 10 grudnia podczas spotkania Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, w ramach mikołajowego prezentu od naszych uczniów. Natomiast 15 grudnia w naszej szkole miało miejsce Popołudnie z Henrykiem Sienkiewiczem. Obchodziliśmy je w iście rodzinnej atmosferze. Otóż, najpierw odbył się Rodzinny Turniej Wiedzy o Sienkiewiczu, w którym rywalizowały zgłoszone drużyny, składające się z uczniów i ich najbliższych. Wiedza na temat życia i twórczości pisarza, jaką posiedli wszyscy uczestnicy, była imponująca. Do końca trudno było wyłonić zwycięzców, udało się to dopiero w drugim etapie, kiedy poszczególne rodziny musiały wykazać się szybkością, spostrzegawczością i doskonałą współpracą, przy układaniu i wyklejaniu, z rozsypanki literowej, tytułu jednej z powieści Henryka Sienkiewicza. Po ogłoszeniu wyników, kiedy emocje już opadły, odbył się mały poczęstunek, a po nim uczniowie wystawili spektakl, na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza, pt. Komedia z pomyłek. Młodzi aktorzy chyba dobrze poradzili sobie z oddaniem komizmu postaci i sytuacji, bo widzowie chwilami wybuchali śmiechem - co było najlepszą recenzją. Miejmy nadzieję, że obcowanie z takim Sienkiewiczem, zachęciło naszą młodzież do dalszego odkrywania bogactwa różnorodnych dzieł literackich pisarza.

W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku, pragnę podziękować rodzicom za zaangażowanie w sprawy szkolne i wspaniałą współpracę. Natomiast wszystkim czytelnikom Wieści Gminnej życzę ciepłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i wielu powodów do uśmiechu w nadchodzącym nowym roku.

 

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 5 Lutego 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART