zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2016 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Klub sportowy "Galicja” Chmielni"
Mikołajkowe spotkanie z teatrem
Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje
Życzenia
Klub sportowy "Galicja” Chmielni"

 

            

„Sport to zdrowie” powtarzają jak mantrę lekarze, media, rodzice i znajomi. Inni odnoszą się do podobnego stwierdzenia: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Takie i inne przykłady można by wymieniać godzinami i nikt nie ma wątpliwości, że jest to prawda. Sport i różne jego dyscypliny kształtują człowieka, pozwalają mu przezwyciężać własne słabości, hartować ducha i ciało. Tworzą niezwykłe więzi, a także przekuwają człowieka w dobry materiał i pomagają wieść porządne życie. Ludzkość od dawna interesowała się sportem, organizowała różnorakie zawody i tworzyła coraz to nowe dyscypliny aby sprostać własnym wymaganiom. Sport znosi podziały. Dzięki ciężkiej pracy i sile charakteru każdy może stać się olimpijskim mistrzem. Doprowadziło to do powstawania coraz większej ilości stowarzyszeń i klubów sportowych, kształcących dzieci i młodzież, pozwalające osiągać im zamierzone cele czy realizować sportowe marzenia. Dziś, niemal w każdej miejscowości na terenie Polski jest klub piłkarski. Nie wiadomo co sprawiło, że piłka nożna tak bardzo rozprzestrzeniła się po naszym kraju. Wiadomo jednak jak wpłynęła na ludzi. Od dużych miast po małe wioski dzieci, młodzież i dorośli z upodobaniem zagrywają się na boiskach szkolnych, miejskich czy gminnych. A jak to jest w Chmielniku?

W naszej miejscowości od 2001 roku istnieje Klub Sportowy „Galicja” Chmielnik, będący drużyną piłkarską. Od samych początków zrzeszał zawodników, trenerów, działaczy, sympatyków i kibiców. Minęło już 16 lat odkąd pierwszy raz zawodnicy w barwach „Galicji” wybiegli na stadion i rozegrali swój debiutancki mecz. To już 16 lat odkąd w świadomości mieszkańców zagościł fakt o istnieniu drużyny piłkarskiej reprezentującej ich miejscowość. Ilekroć słyszy się rozmowy: „Nasi w niedzielę wygrali 3:0”, które przyprawiają o szeroki uśmiech mówiącego, a tym szerszy jeśli „Nasi” wygrali z drużyną, której kibicuje jego towarzysz rozmowy. Może nic wielkiego, może to błahostka, ale duma i zachwyt bijące od kibica rodzimej drużyny sprawia iż utożsamia się on z nią. Obecnie niektórzy nie wyobrażają sobie niedzieli (oczywiści w czasie trwania rozgrywek ligowych) bez obecności na miejscowym stadionie i kibicowania drużynie z Chmielnika.

Na dzień dzisiejszy „Galicja” w swoich szeregach skupia trzy drużyny w trzech różnych kategoriach wiekowych. Najstarszych, czyli seniorów (od ukończenia 16 roku życia), młodszych, czyli juniorów starszych (mniej więcej od 13 do 18 roku życia) oraz najmłodszą grupę trampkarzy (13 lat i młodsi), a nad tym wszystkim czuwa bystre oko i niezliczona energia do działania Prezesa Klubu Jarosława Trawka. Gdybym miał opisać wszystkie zasługi, całe poświęcenie i pracę jaką Prezes wkłada we wszystkie drużyny to pewnie należałoby o tym napisać drugi artykuł. Nikogo nie okłamię stwierdzając, że dzięki Prezesowi Jarosławowi Trawka, Chmielnik może się poszczycić jednym z najlepiej zorganizowanych, zarządzanych i wyposażonych klubów piłkarskich z A i B klasy na całym Podkarpaciu. Należy jednak nadmienić, że tego wszystkiego nie udałoby się dokonać bez wsparcia Trenerów (byłych i obecnych), Zarządu Klubu oraz Sponsorów. Na dzień dzisiejszy w skład Zarządu wchodzą: wspomniany już Prezes Klubu – Jarosław Trawka, Skarbnik - Łukasz Wacławek, Sekretarz - Mariusz Nizioł, Członkowie Zarządu - Mateusz Tereszkiewicz i Adam Ciupak, oraz Komisja Rewizyjna w składzie - Szajna Wojciech, Piotr Szajna, Michał Stelmach.

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że organizacja do działania potrzebuje środków finansowych. I mimo, iż zawodnicy nie pobierają pieniężnych gratyfikacji to i tak na funkcjonowanie trzech drużyn piłkarskich potrzeba niemałych nakładów. Duża część pochodzi z dofinansowania z budżetu Gminy Chmielnik, która wspiera klub jako stowarzyszenie zajmujące się sportem. Pozostała część jest wspólnym wysiłkiem sponsorów, którzy dobrowolnie ofiarowują na klub potrzebne środki. Do ich grona zaliczamy:

  • AJ Profibud Sp. z o.o. Sp. k. z Prezesem Zarządu Andrzejem Śmiałkiem,
  • Delikatesy Centrum w Chmielniku z Właścicielem Piotrem Krztoniem,
  • Sklep Groszek w Chmielniku Bogumiły Żurek
  • SZiK Części Samochodowe z Prezesem Henrykiem Szydełko,
  • Dekor Prestige z Właścicielem Rafałem Rudnickim,

Drużyna seniorów „Galicji” Chmielnik w sezonie 2016/2017 (runda jesienna) znajduje się w B – klasie, czyli najniższej grupie rozgrywkowej. Nie jest to spowodowane słabością drużyny, czy niskim poziomem zawodników, a faktem, że „Galicja” nie „kupuje” i nie sprowadza zawodników z innych drużyn, aby awansować za wszelką cenę, lecz ciągle gra „swoimi” czyli w większości pochodzącymi z Gminy Chmielnik chłopakami. Silne przywiązanie do własnych zawodników tworzy fantastyczną i niesamowitą atmosferę w drużynie, gdzie każdy każdego bardzo dobrze zna. Powoduje to, iż drużyna jest inna niż wszystkie. To pozwala przetrwać wszelkie złe momenty (bo i takie się zdarzają) lecz także cieszyć się w jedyny w swoim rodzaju sposób ze zwycięstw. Obecnie drużynę seniorów prowadzi trener Rafał Babiak, który objął drużynę w poprzednim sezonie. W składzie gra 23 zawodników (część gra równocześnie w juniorach, ponieważ trener stara się powoli zaznajamiać młodszych zawodników z grą w najstarszej drużynie). Drużyna seniorska po zakończeniu rundy jesiennej zajmuję 7 lokatę w tabeli z dorobkiem 18 punktów. W lidze znajduje się 12 drużyn, m. in: Markovia Markowa, Głuchowianka Głuchów czy Arka Albigowa. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to niezbyt imponującym osiągnięciem lecz każdy kto popatrzy na tabelę zauważy, iż poziom jest bardzo wyrównany i do lidera brakuje jedynie 6 punktów.

Drużyna juniorów „Galicji” Chmielnik powstała, gdy seniorzy awansowali do A – klasy, co było wymogiem rozgrywania meczów w tej klasie rozgrywkowej. Trenerem nowo sformowanej ekipy został były zawodnik „Galicji” Piotr Garula, który świeżo ukończył kurs trenerski i zdobył uprawnienia. Drużyna juniorska cieszyła się i nadal cieszy ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży, głównie z Gminy Chmielnik, która mogła realizować się piłkarsko we własnej Gminie, a nie jeździć na treningi do Tyczyna czy Rzeszowa. Obecny sezon juniorzy rozgrywają w Lidze Okręgowej i plasują się po zakończeniu rundy jesiennej na 7 pozycji. Dość niska lokata spowodowana jest odejściem czołowych zawodników do drużyny seniorów, z racji ukończenia 18 roku życia. Jednak trener juniorów Piotr Garula pokazał, iż potrafi dokonywać rzeczy niemożliwych, gdyż już


w pierwszym sezonie awansował z dopiero co stworzoną od podstaw drużyną. Oprócz gry w sezonie wiosennym i jesiennym w lidze juniorów, podopieczni trenera Piotra Garuli biorą udział w różnych turniejach czy to halowych, czy na boiskach ze sztuczną nawierzchnią przywożąc niezliczoną ilość pucharów i trofeów. Na dzień dzisiejszy drużyna składa się z 25 zawodników.

Najmłodsza drużyna „Galicji” Chmielnik została utworzona dość niedawno i swoje mecze rozgrywa od poprzedniego sezonu. Kierowania drużyną trampkarzy podjął się Radosław Ziarno. Nie da się ukryć, iż najmłodsi podopieczni „Galicji” sprawili niemałą niespodziankę, zajmując w rundzie jesiennej 1 miejsce w swojej lidze i zapewniając sobie fotel lidera. Dodatkowo chłopcy nie próżnują i wyjeżdżają na turnieje krajowe oraz zagraniczne (m. in: na Węgry). Obecnie w skład trampkarzy wchodzi 22 zawodników.

Największym pragnieniem Klubu Sportowego „Galicja” Chmielnik jest awans seniorów do wyższej ligi rozgrywkowej, jak też i awanse pozostałych grup. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu sponsorów, kibiców i sympatyków, a także ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy zawodników i trenerów uda się to osiągnąć i ten sukces utrzymać na długo. Taka drużyna jak Galicja zasługuje na możliwość rozwoju i gry z zespołami z „wyższej półki” ponieważ niejednokrotnie udowodniła w rozgrywkach pucharowych, że potrafi pokonać drużyny pozornie będące lepszymi. Marzeniem Prezesa Klubu jest żeby Galicja kultywowała tradycje związane z zawodnikami, aby grali w niej głównie miejscowi oraz żeby młodzież z Chmielnika licznie zasilała szeregi drużyny. Mam nadzieję, że największym pragnieniem wszystkich jest aby „Galicja” Chmielnik zawsze osiągała zamierzone cele
i odnosiła sukcesy.

Z tego miejsca korzystając z okazji pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich zaangażowanych i tworzących klub sportowy „Galicja” Chmielnik. Bez Was, kibiców, sponsorów, działaczy, sympatyków, zawodników i zarządu, ten klub by nie istniał. Obejmujemy i zachowujemy w pamięci każdego, który położył cegiełkę na budowę tego jakże wspaniałego „domu” jakim jest nasz zespół.

Jeśli chcesz wspomóc Klub Sportowy „Galicja” Chmielnik, a nie bardzo wiesz jak, lub co można dla niego zrobić, przekaż nam 1% swojego podatku. Ciebie to nic nie kosztuje, a nam pomoże w realizacji sportowych przedsięwzięć. Aby to zrobić, podczas wypełniania formularza PIT wpisz w rubryce KRS: 0000270261 oraz cel szczegółowy KS Galicja Chmielnik 3104. Być może to właśnie twoja pomoc pomoże nam w awansie do wyższej ligi.

Mateusz Natowski


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART