zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Działania Kół Gospodyń Wiejskich

 

Działania Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik skupione są wokół kultywowania tradycji lokalnych, dziedzictwa kulturowego, dbałości o gwarę, ochrony od zapomnienia dawnych legend, przyśpiewek, przepisów kulinarnych i obrzędów. Niezwykle istotną sprawą jest dla nich także integracja – wspólne spotkania
i działania. Działają więc wspólnie na różnych obszarach od sześciu lat, a umożliwia to Program „Działaj Lokalnie”. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku corocznie bierze udział w konkursie grantowym w ramach tego Programu aplikując o środki finansowe niezbędne do podejmowania różnorodnych przedsięwzięć. Działania w ramach projektów są różne, ale nadrzędnym celem wszystkich, takim „dobrem wspólnym” jest właśnie integracja. Tak więc łączyła nas już kuchnia podczas przygotowywania tradycyjnych regionalnych potraw, potem czerpaliśmy z kultury, tradycji i kuchni innych regionów Polski, dbaliśmy o nasze zdrowie i poznawaliśmy najbliższa okolicę podczas marszów nordic walking, wspólnie dbaliśmy o swój wizerunek, poszukiwaliśmy piosenek i melodii charakterystycznych dla naszych okolic i wydaliśmy śpiewnik dla potomnych.

Ostatni projekt pt. "Jak jo se zaśpiwom jak jo se zanuce" w rozbudził w uczestnikach potrzebę "bycia na scenie", prezentowania swoich osiągnięć szerszej publiczności i potrzebę uznania artystycznych dokonań przez innych. Rozbudziły się również potrzeby tworzenia i obcowania ze sztuką, już nie tylko z tradycyjnym folklorem, ale potrzebą sięgania po coś z wyższej półki. Dlatego zrodził się pomysł na projekt pt. "Gospodynie na scenie”. Stał się on swoistą kontynuacją ubiegłorocznych działań. W efekcie powstało humorystyczne przedstawienie pt. „Baba i Chłop” zawierające ciąg scenek z życia mieszkańców wsi osadzone w latach 70. Wykorzystano w nim przyśpiewki i piosenki ludowe, nad zebraniem których grupa pracowała w poprzednim roku. Reżyserem tego scenicznego przedsięwzięcia oraz autorem scenariuszu była Pani Halina Borowska. O obsadzie, scenografii, rekwizytach decydowali sami uczestnicy projektu. Praca nad spektaklem dostarczała uczestnikom wiele radości. Częste i intensywne próby nie zniechęcały, wprost przeciwnie: dodawały energii i wzmagały zaangażowanie. Premiera przedstawienia odbyła się 29 listopada. Spektakl został nagrodzony gromkim brawami i pochlebnymi opiniami zaproszonych Gości i lokalnej społeczności.

W ramach projektu Panie i Panowie z Kół Gospodyń mieli także okazję obejrzeć spektakl teatralny „Kolacja dla głupca” w Teatrze im Wandy Siemaszkowej. Żywa gry aktorska dostarczyła uczestnikom wielu emocji, pozwoliła poczuć prawdziwego ducha teatru i dała możliwość spojrzenia na spektakl pod kątem własnego udziału w przygotowywanym przedstawieniu.

Projekt zmierzał do rozbudzenia potrzeby do "bycia na scenie" i być może będzie inspiracją do utworzenia amatorskiej grupy teatralnej.

Wspólnie realizowane działania są dowodem na to, że mała ojczyzna to dobre miejsce aby się rozwijać, tworzyć i bez względu na wiek nie bać się urzeczywistniać swoich marzeń.

 

„Gospodynie na scenie” to projekt realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie X" 2017. Jest to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie - Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dubiecko, Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.

Irena Szczypek
Beata Wojnarowicz - Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART