Czas od rozpoczęcia roku szkolnego do Świąt Bożego Narodzenia upłynął nam niezmiernie szybko. Pora na krótkie podsumowanie, a jest o czym opowiadać - był to wszakże okres intensywnej pracy i wielu wydarzeń.
11 września br. nasza uczennica Klaudia Koszela otrzymała wyróżnienie za pracę „List do taty”. Napisała go w ramach konkursu organizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP. Nagrodę odebrała z rąk senatora RP – Aleksandra Bobko. Dwie uczennice z klasy 6 (Agnieszka Przybyło i Klaudia Koszela) wzięły ponadto udział w serii trzech spotkań pod hasłem „Warsztaty metodyczne z robotyki edukacyjnej”. Podczas tych zajęć miały okazję zbudować swojego pierwszego robota oraz zaprogramować go do wykonywania określonych czynności. Stworzyły także jeździka i wspaniale się przy tym bawiły. Okazuje się, że programowanie nie musi być wcale skomplikowane, jest natomiast fantastyczną rozrywką i doskonałą formą nauki.
29 września tradycyjnie już włączyliśmy się w akcję edukacyjną „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”, a 2 października w „Sprzątanie Świata”. Tego dnia zorganizowano także w naszej szkole Dzień Chłopaka, który miał formę konkursu, podczas którego wybraliśmy Mistera Seniora i Mistera Juniora. 16 października obchodziliśmy Dzień Papieski, podczas którego wspominaliśmy wielkiego Polaka i patriotę, jedynego naszego rodaka, który zasiadał na tronie Piotrowym – Jana Pawła II. Dzień Patrona świętowaliśmy 25 października. Poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez naszego księdza proboszcza Władysława Stachnio oraz zaproszonego przez nas księdza prałata Władysława Jagustyna, oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom Lwowa. Uczniowie przygotowali także program artystyczny poświęcony dzieciom i młodzieży, broniącym swego miasta w listopadzie 1918 roku przed wojskami ukraińskimi. Tradycyjnie przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedziliśmy mogiłę bezimiennych w zabratowskim lesie, którą na stałe się opiekujemy. 3 listopada poczet sztandarowy na czele z panią dyrektor Lucyną Gonek uczestniczył w VII Zlocie Szkół im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Z kolei 10 listopada zorganizowano w naszej szkole 99. urodziny ojczyzny, na które każdy odział przygotował dla Polski prezent. Były to piosenki, wiersze oraz plakaty o tematyce patriotycznej. W dniach 13-17 listopada braliśmy udział
w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, wszystkie klasy przygotowywały sobie zdrowy posiłek, który następnie ze smakiem spożyły. 19 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Św. Krzyża w Rzeszowie, poświęconej 99. rocznicy obrony Lwowa przez jej bohaterskich mieszkańców. Ponadto 21 listopada bawiliśmy się na szkolnych Andrzejkach, a 6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Tego samego dnia braliśmy także udział w audycji muzycznej, prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha, poświęconej gitarze oraz muzyce gitarowej. Świętowaliśmy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – 23 listopada odbył się u nas apel, który przybrał formę akcji informacyjnej mającej na celu uświadomienie dzieciom ich praw oraz tego, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku ich łamania. 11 grudnia odwiedził nas teatr lalek „Bajka” ze spektaklem zatytułowanym „Magiczne słowo”, który przypomniał nam jak ważny jest w życiu szacunek do drugiego człowieka oraz zaczarowane słowa: proszę, przepraszam i dziękuję.
18 września br. wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki zorganizowanym w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Uczestniczyliśmy w pikniku naukowym, obejrzeliśmy łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, planetarium i różnorakie technologie kosmiczne. Przenośne planetarium 27 września odwiedziło też mury naszej szkoły, dzięki temu mogliśmy „odwiedzić inne planety i wziąć udział” w misji na Księżyc. 1 grudnia natomiast byliśmy z wizytą w Jednostce Wojskowej w Rzeszowie, gdzie uczestniczyliśmy w obchodach Święta 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Miało ono kilka etapów. Najpierw, w ramach dni otwartych koszar, oglądaliśmy sprzęt wojskowy, wojskowe pojazdy oraz uzbrojenie. Próbowaliśmy wejść na ściankę wspinaczkową i trafić do celu z broni palnej. Następnie wysłuchaliśmy pieśni reprezentacyjnej wojska polskiego odegranej przez orkiestrę tejże jednostki, obejrzeliśmy pokaz sprawności naszych żołnierzy, uroczysty apel oraz defiladę wojskową. Wszystko to było niezwykle interesujące i ekscytujące.
27 października nauczyciele i rodzice naszych uczniów wzięli udział w szkoleniu na temat cyberprzemocy, podczas którego zdobyliśmy wiele ważnych informacji i dostaliśmy szereg cennych wskazówek dotyczących zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom we wszechogarniającym nas świecie wirtualnym.
W bieżącym roku szkolnym powołane zostało w naszej placówce Szkolne Koło Caritas, które podjęło szereg działań mających na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
16 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w kolejnej edycji Biegu Niepodległości na wzgórze Św. Marii Magdaleny. Na podium w kategorii dziewcząt stanęły Laura Czarnota (II miejsce) i Agnieszka Przybyło (III miejsce). Z kolei nasi chłopcy zajęli w swojej kategorii II – Miłosz Lew oraz III miejsce – Konrad Koszela.
Mówiliśmy dużo o bezpieczeństwie, ale o tym nigdy dosyć. W związku z tym zaprosiliśmy do nas zaprzyjaźnionego funkcjonariusza policji (22 września) oraz inspektorów transportu drogowego (7 grudnia). Przypomnieli oni dzieciom zasady poruszania się po drogach, numery alarmowe, a na zakończenie rozdali wszystkim odblaskowe kamizelki.
W bieżącym semestrze odbyły się także różne konkursy. Jednym z nich był konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce przeprowadzony w klasach 4-7. Miał on formę testu sprawdzającego przyswojone wiadomości na temat tego wielkiego polskiego dowódcy. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Zdzisława Wąsacz, która w każdej klasie wyłoniła zwycięzcę: Mateusz Dykiel (kl. 4), Mateusz Lichtarski (kl.5), Aleksandra Ciura (kl. 6) oraz Laura Czarnota (kl. 7). Z kolei konkurs dotyczący rzeki Wisły został przeprowadzony przez panią Dorotę Bojda w formie znanego teleturnieju 1 z 10. W wyniku zaciętej rywalizacji jego laureatem został Konrad Koszela z klasy 7. Nasi uczniowie mieli też okazję wziąć udział w konkursie świątecznym, w którym należało wykonać stroik lub/i kartkę świąteczną.
Patrząc na powyższe działania, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nie próżnowaliśmy w ciągu tych czterech miesięcy. Z pewnością był to pracowity czas, który przyniósł jednak wszystkim naszym uczniom, rodzicom, gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły wiele radości oraz satysfakcji. Mamy nadzieję, że kolejny rok kalendarzowy i rozpoczynający się w lutym nowy semestr będą równie udane. W tym miejscu pragniemy także wyrazić ogromne podziękowanie wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w życie naszej szkoły życząc przy tym wielu sukcesów i powodów do zadowolenia w zbliżającym się roku 2018.
dr Katarzyna Mitoraj