zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Krótkie podsumowanie działań w Szkole Podstawowej w Zabratówce

Czas od rozpoczęcia roku szkolnego do Świąt Bożego Narodzenia upłynął nam niezmiernie szybko. Pora na krótkie podsumowanie, a jest o czym opowiadać - był to wszakże okres intensywnej pracy i wielu wydarzeń.

11 września br. nasza uczennica Klaudia Koszela otrzymała wyróżnienie za pracę „List do taty”. Napisała go w ramach konkursu organizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP. Nagrodę odebrała z rąk senatora RP – Aleksandra Bobko. Dwie uczennice z klasy 6 (Agnieszka Przybyło i Klaudia Koszela) wzięły ponadto udział w serii trzech spotkań pod hasłem „Warsztaty metodyczne z robotyki edukacyjnej”. Podczas tych zajęć miały okazję zbudować swojego pierwszego robota oraz zaprogramować go do wykonywania określonych czynności. Stworzyły także jeździka i wspaniale się przy tym bawiły. Okazuje się, że programowanie nie musi być wcale skomplikowane, jest natomiast fantastyczną rozrywką i doskonałą formą nauki.

29 września tradycyjnie już włączyliśmy się w akcję edukacyjną „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”, a 2 października w „Sprzątanie Świata”. Tego dnia zorganizowano także w naszej szkole Dzień Chłopaka, który miał formę konkursu, podczas którego wybraliśmy Mistera Seniora i Mistera Juniora. 16 października obchodziliśmy Dzień Papieski, podczas którego wspominaliśmy wielkiego Polaka i patriotę, jedynego naszego rodaka, który zasiadał na tronie Piotrowym – Jana Pawła II. Dzień Patrona świętowaliśmy 25 października. Poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez naszego księdza proboszcza Władysława Stachnio oraz zaproszonego przez nas księdza prałata Władysława Jagustyna, oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom Lwowa. Uczniowie przygotowali także program artystyczny poświęcony dzieciom i młodzieży, broniącym swego miasta w listopadzie 1918 roku przed wojskami ukraińskimi. Tradycyjnie przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedziliśmy mogiłę bezimiennych w zabratowskim lesie, którą na stałe się opiekujemy. 3 listopada poczet sztandarowy na czele z panią dyrektor Lucyną Gonek uczestniczył w VII Zlocie Szkół im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Z kolei 10 listopada zorganizowano w naszej szkole 99. urodziny ojczyzny, na które każdy odział przygotował dla Polski prezent. Były to piosenki, wiersze oraz plakaty o tematyce patriotycznej. W dniach 13-17 listopada braliśmy udział
w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, wszystkie klasy przygotowywały sobie zdrowy posiłek, który następnie ze smakiem spożyły. 19 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Św. Krzyża w Rzeszowie, poświęconej 99. rocznicy obrony Lwowa przez jej bohaterskich mieszkańców. Ponadto 21 listopada bawiliśmy się na szkolnych Andrzejkach, a 6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Tego samego dnia braliśmy także udział w audycji muzycznej, prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha, poświęconej gitarze oraz muzyce gitarowej. Świętowaliśmy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – 23 listopada odbył się u nas apel, który przybrał formę akcji informacyjnej mającej na celu uświadomienie dzieciom ich praw oraz tego, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku ich łamania. 11 grudnia odwiedził nas teatr lalek „Bajka” ze spektaklem zatytułowanym „Magiczne słowo”, który przypomniał nam jak ważny jest w życiu szacunek do drugiego człowieka oraz zaczarowane słowa: proszę, przepraszam i dziękuję.

18 września br. wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki zorganizowanym w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Uczestniczyliśmy w pikniku naukowym, obejrzeliśmy łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, planetarium i różnorakie technologie kosmiczne. Przenośne planetarium 27 września odwiedziło też mury naszej szkoły, dzięki temu mogliśmy „odwiedzić inne planety i wziąć udział” w misji na Księżyc. 1 grudnia natomiast byliśmy z wizytą w Jednostce Wojskowej w Rzeszowie, gdzie uczestniczyliśmy w obchodach Święta 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Miało ono kilka etapów. Najpierw, w ramach dni otwartych koszar, oglądaliśmy sprzęt wojskowy, wojskowe pojazdy oraz uzbrojenie. Próbowaliśmy wejść na ściankę wspinaczkową i trafić do celu z broni palnej. Następnie wysłuchaliśmy pieśni reprezentacyjnej wojska polskiego odegranej przez orkiestrę tejże jednostki, obejrzeliśmy pokaz sprawności naszych żołnierzy, uroczysty apel oraz defiladę wojskową. Wszystko to było niezwykle interesujące i ekscytujące.

27 października nauczyciele i rodzice naszych uczniów wzięli udział w szkoleniu na temat cyberprzemocy, podczas którego zdobyliśmy wiele ważnych informacji i dostaliśmy szereg cennych wskazówek dotyczących zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom we wszechogarniającym nas świecie wirtualnym.

W bieżącym roku szkolnym powołane zostało w naszej placówce Szkolne Koło Caritas, które podjęło szereg działań mających na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

16 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w kolejnej edycji Biegu Niepodległości na wzgórze Św. Marii Magdaleny. Na podium w kategorii dziewcząt stanęły Laura Czarnota (II miejsce) i Agnieszka Przybyło (III miejsce). Z kolei nasi chłopcy zajęli w swojej kategorii II – Miłosz Lew oraz III miejsce – Konrad Koszela.

Mówiliśmy dużo o bezpieczeństwie, ale o tym nigdy dosyć. W związku z tym zaprosiliśmy do nas zaprzyjaźnionego funkcjonariusza policji (22 września) oraz inspektorów transportu drogowego (7 grudnia). Przypomnieli oni dzieciom zasady poruszania się po drogach, numery alarmowe, a na zakończenie rozdali wszystkim odblaskowe kamizelki.

W bieżącym semestrze odbyły się także różne konkursy. Jednym z nich był konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce przeprowadzony w klasach 4-7. Miał on formę testu sprawdzającego przyswojone wiadomości na temat tego wielkiego polskiego dowódcy. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Zdzisława Wąsacz, która w każdej klasie wyłoniła zwycięzcę: Mateusz Dykiel (kl. 4), Mateusz Lichtarski (kl.5), Aleksandra Ciura (kl. 6) oraz Laura Czarnota (kl. 7). Z kolei konkurs dotyczący rzeki Wisły został przeprowadzony przez panią Dorotę Bojda w formie znanego teleturnieju 1 z 10. W wyniku zaciętej rywalizacji jego laureatem został Konrad Koszela z klasy 7. Nasi uczniowie mieli też okazję wziąć udział w konkursie świątecznym, w którym należało wykonać stroik lub/i kartkę świąteczną.

Patrząc na powyższe działania, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nie próżnowaliśmy w ciągu tych czterech miesięcy. Z pewnością był to pracowity czas, który przyniósł jednak wszystkim naszym uczniom, rodzicom, gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły wiele radości oraz satysfakcji. Mamy nadzieję, że kolejny rok kalendarzowy i rozpoczynający się w lutym nowy semestr będą równie udane. W tym miejscu pragniemy także wyrazić ogromne podziękowanie wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w życie naszej szkoły życząc przy tym wielu sukcesów i powodów do zadowolenia w zbliżającym się roku 2018.

dr Katarzyna Mitoraj


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 9 Grudnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART