zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku - ćwiczenia

 

Zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej budynków właściciel lub zarządca obiektu użyteczności publicznej powinien, co pewien czas przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Dyrekcja Dom Pomocy Społecznej Caritas im. św. Ojca Pio wraz Zarządem Gminnym ZOSP RP w Chmielniku wspólnie zorganizowały ćwiczenia, których założeniem było realne sprawdzenie możliwości przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców placówki.

Ćwiczenia odbyły się we wtorek 20 listopada. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie procedury prowadzenia ewakuacji z budynku użyteczności publicznej, sprawdzenia skuteczności sposobu alarmowania o zagrożeniu oraz powiadamiania o konieczności ewakuacji, sprawdzenia obowiązujących procedur i przeszkolenia personelu placówki, sprawdzenia czasu potrzebnego na opuszczenie obiektu przez wszystkie osoby w nim przebywające, sprawdzenie przygotowania służb ratowniczych do podejmowania tego typu akcji. Równie duże znaczenie dla strażaków miało się zapoznanie się z drogami ewakuacyjnymi w budynku, rozmieszczeniem pomieszczeń z uwzględnieniem przechowywania materiałów łatwopalnych oraz wyposażenia mogących powodować zagrożenie dla mieszkańców.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w jednym pomieszczeń domu pomocy powstał pożar, czego efektem było silne zadymienie całego budynku. Pod czujnym okiem dyrekcji placówki, pracownicy placówki przy pomocy przybyłych na miejsce strażaków przeprowadzili sprawną ewakuację osób znajdujących się w zagrożonym terenie. Przed ratownikami postawiono zadania odnalezienia i bezpiecznego ewakuowania osób, które nie opuściły obiektu po ogłoszeniu alarmu, ustalenia co i gdzie się pali oraz skutecznego przeprowadzenia akcji gaśniczej. Dodatkową trudnością postawioną przed ratownikami była konieczność ewakuowania „osób poszkodowanych” za pomocą podnośnika strażackiego.

Ćwiczenia przebiegły zgodnie z przyjętymi założeniami. Ewakuacja została przeprowadzona sprawnie, a zastępy strażaków biorące udział w akcji dobrze wywiązywały się z postawionych zadań. W manewrach wzięły udział zastępy z jednostek OSP Błędowa Tyczyńska – Krzywa, OSP Chmielnik, OSP Wola Rafałowska, OSP Zabratówka i zastęp z jednostki PSP w Rzeszowie.

  Marek Czarnota


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART