zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OŚWIATA I KULTURA
DKK rosną w siłę

 

DKK czyli Dyskusyjne Kluby Książki coraz śmielej wkraczają do naszych bibliotek. Działają na terenie całej Polski, a także za granicą. W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 100 Dyskusyjnych Klubów Książki, 54 dla dorosłych osób i 46 dla dzieci i młodzieży. Jest to projekt Instytutu Książki realizowany przez WiMBP w Rzeszowie. Biblioteka Wojewódzka jest koordynatorem nadzorującym nasze działania. Udostępnia nam również książki potrzebne dla klubów.

Jesteśmy dumni, że w tej grupie mamy swój udział. DKK działają bowiem we wszystkich bibliotekach naszej gminy. I tak w Bibliotece Gminnej od 2017 roku działa klub dyskusyjny dla dzieci, w filii w Błędowej Tyczyńskiej dwa kluby: dla dzieci oraz młodzieży. Wspomnę, że klub dla młodzieży to nowy nabytek, ponieważ powstał w tym roku, natomiast wcześniejszy działa od 2016 r. W Woli Rafałowskiej również istnieje jeden klub dla dzieci i jeden dla młodzieży. Oba są nowe i działają od obecnego roku. No i oczywiście filia w Zabratówce. Tam są prowadzone trzy kluby: jeden dla dzieci oraz dwa dla młodzieży. Biblioteka w Zabratówce jako pierwsza w naszej gminie zaangażowała się w działalność DKK. Pierwszy klub powstał tam w 2012 r.

Z założenia do DKK należą osoby, które lubią czytać oraz chcą się spotykać i podyskutować o książce. Proszę mi wierzyć, że niektóre tytuły potrafią wywołać naprawdę spore emocje. I dobrze, bo dyskusje o takich właśnie książkach są najlepsze, najciekawsze. Powodują, że chcemy podzielić się swoją opinią, skonfrontować ją ze zdaniem innych osób. Często dyskusje są naprawdę gorące, a zdania na jakiś temat podzielone. Nie sposób zdecydować kto ma rację, ale też nie to jest naszym celem. Absolutnie nie oceniamy – my rozmawiamy, zastanawiamy się, dociekamy. Czasem klubowicze mówią, że nie mogli doczekać się spotkania, ponieważ już chcieli porozmawiać o książce którą właśnie przeczytali. A spotkania odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu. My, jako moderatorki klubów dziecięcych i młodzieżowych wiemy, że na spotkaniach zawsze musi się dużo dziać. Dlatego oprócz dyskusji, która jest oczywistością, często wymyślamy różne zabawy, tańce itp. Można by powiedzieć, że jest to taki przerywnik, aby się poruszać, nabrać nowej energii i świeżego spojrzenia. Innym elementem, który motywuje do przynależności do klubu są spotkania z autorami. Bądźmy szczerzy, rzadko mamy okazję poznać pisarza, którego książki bardzo lubimy, lub nawet takiego, którego nie znaliśmy, ale jego spotkanie zmotywowało nas do sięgnięcia po jego książki. Dyskusyjne Kluby Książki nam to umożliwiają. Każda z bibliotek gościła u siebie pisarza, z którym mogli się spotkać członkowie DKK oraz wszyscy chętni. Z racji tego, że prowadzimy DKK dla dzieci oraz młodzieży, byli to autorzy, którzy piszą dla tych grup wiekowych. Odwiedzili nas m.in. Joanna Fabicka, Agnieszka Grzelak, Joanna Olech, Marta Fox, Grzegorz Kasdepke, Rafał Witek, Wojciech Widłak czy Marcin Pałasz. Wszystkie te spotkania są miło wspominane przez ich uczestników. Oprócz tego, że była możliwość poznania jakiegoś pisarza osobiście, to jeszcze można było z nim porozmawiać, zakupić książkę, poprosić o autograf czy zdjęcie. Wreszcie DKK jest to dobry sposób na spędzenie ze sobą czasu. Będąc członkami klubu dobrze się znamy i lubimy ze sobą przebywać. Zawsze też chętnie witamy nowe osoby. Im nas więcej to gorętsze dyskusje. A o to przecież chodzi.

Zachęcam wszystkich, którzy lubią książkę, na spotkania DKK. Wszelkie informacje można uzyskać w naszych bibliotekach. Zawsze chętnie przyjmiemy nowych członków. Jak już wcześniej wspomniałam nie ma u nas jeszcze klubów dla dorosłych. Może są chętni dorośli aby należeć do takiej grupy? Potrzeba tylko kilka osób i chęć do czytania oraz spotkań raz w miesiącu.

Zapraszamy do naszych klubów chętnych w każdym wieku.


Agnieszka Wąsacz
Moderator DKK dla dzieci i młodzieży w Błędowej Tyczyńskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART