Z wielką dumą przyjęliśmy informację, że projekt konkursowy zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej został doceniony przez Narodowy Bank Polski i znalazł się na liście stu najlepszych projektów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt „Mali Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy”, zakładał popularyzację największych polskich osiągnięć ekonomicznych i gospodarczych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego założenia wpisały się w obchody „Roku dla Niepodległej”. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Narodowego Banku Polskiego w wysokości 5000,00 zł. Całkowity koszt projektu to 8605,00zł.
Od 1 października br. nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu w ramach, którego podjęła wiele działań. Jednym z nich były zajęcia warsztatowe dla nauczycieli organizowane przez Podkarpacie Centrum Doskonalenia w Rzeszowie na temat patriotyzmu gospodarczego i konkurencyjności polskiej gospodarki, reformy walutowej, czy powstania Banku Polskiego. Ich kontynuacją była praca z uczniami. W każdej z klas przeprowadzone zostały zajęcia wychowawcze, których celem było przede wszystkim wyposażenie uczniów w wiedzę ekonomiczną, promowanie postaw przedsiębiorczych, podniesienie świadomości ekonomicznej dzieci na temat współczesnego pieniądza. Uczniowie dzięki tym zajęciom dowiedzieli się, czym jest pieniądz, jaką funkcję odgrywa. Rozmawialiśmy na temat oszczędzania, lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych, młodzież poznawała postać Wojciecha Grabskiego.
Ciekawą formą promującą wiedzę na temat historii polskiego pieniądza oraz postaci bohaterów narodowych, których wizerunki zdobią znajdujące się współcześnie w obiegu banknoty w Polsce, były zajęcia edukacyjne w muzeum Okręgowym w Rzeszowie „Historia pieniądza polskiego”, w której brali udział nasi uczniowie. Dużą popularnością cieszyły się wystawy wypożyczone dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie: „Młodzi a Niepodległa” oraz „Ojcowie Niepodległej”.
Ostatnim z zaplanowanych działań w ramach Projektu było przeprowadzenie w szkole konkursów: na projekt banknotu lub skarbonki oraz na plakat promujący przedsiębiorczość. Konkursy potwierdziły tylko, że ekonomia jest nauką dostępną również dla tych najmłodszych. Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że udział naszej szkoły w projekcie był cennym doświadczeniem dla wszystkich w nim uczestniczących.
7 listopada 2018 r. spotkaliśmy się wspólnie ze społecznością szkolną, zaproszonymi gości ze środowiska lokalnego, by nie tylko móc podsumować projekt „My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy”, ale i również świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Opowiedz nam Ojczyzno”, zachęcali do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych i legionowych. Podczas tej uroczystości podsumowano gminny Konkurs „Laurka dla Ojczyzny”, w której wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Chmielnik. Ostatnim elementem uroczystości był „Bal Niepodległościowy” - animatorzy zapraszali uczniów, zaproszonych gości do Poloneza, a później do wspólnej zabawy przy muzyce. Chcielibyśmy, aby ten wyjątkowy dzień zapisał się w historii każdego ucznia naszej szkoły, jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.
Poprzez realizację Projektu NBP "My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy” stworzono społeczności szkolnej możliwość udziału w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, zajęciach edukacyjnych, dzięki którym poznali pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.
Magdalena Bąk-Maruszak
nauczyciel SP im. Stefana Kard Wyszyńskiego
w Woli Rafałowskiej