zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2019 OŚWIATA I KULTURA
"TRÓJKA" pomaga i uczy pomagać innym

  

W dzisiejszym świecie nie wszyscy mają równe szanse. Dlaczego warto bezinteresownie pomagać innym ludziom? Przede wszystkim dlatego, że pomoc słabszym, pokrzywdzonym sprawia, że możemy naprawdę nazwać się ludźmi. Pomaganie innym bez oczekiwania na policzalne korzyści sprawia, że każdy czuje się lepszy, bardziej wartościowy. Pomoc innym nadaje życiu głębszy sens, sprawia, że można poczuć, po co się żyje. Zrozumienie, słuchanie drugiego człowieka pozwalają też dowiedzieć się wiele o nas samych, odkryć i poznać siebie. Pomoc innemu to najbliższa forma przebywania z drugim człowiekiem.

W programie wychowawczym naszej szkoły szczególne miejsce zajmuje przykazanie miłości bliźniego. Wiemy, że wrażliwość jest nieodzowna w dzisiejszym świecie, który często postrzega człowieka tylko w wymiarze ekonomicznym. Dzięki wrażliwości świat jest trochę bardziej sprawiedliwy, a my sami ubogacamy swoje człowieczeństwo.

Dlatego dzieci i młodzież w Szkole Podstawowej nr 3w Chmielniku chętnie podejmują akcje na rzecz osób potrzebujących pomocy. Ponieważ jest ich coraz więcej postanowiliśmy je przedstawiać z nadzieją, że dobro czynione przez naszych uczniów znajdzie jak najwięcej naśladowców.

W listopadzie 2019 roku Nasza Szkoła organizowała zbiórkę pluszaków, zabawek, przyborów szkolnych dla „Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej „Tęczowy Domek” w Rzeszowie. Placówka przeznaczona jest dla dzieci, które z uwagi na stan zdrowia wymagają szczególnej opieki medycznej, rehabilitacyjnej i terapeutycznej. "Tęczowy Domek" powstała głównie z myślą o niepełnosprawnych i chorych somatycznie dzieciach z możliwością schorzeń sprzężonych lub towarzyszących. Dzieci, które z powodu swojej sytuacji życiowej potrzebują opieki instytucjonalnej w ramach pieczy zastępczej, a ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznego leczenia, rehabilitacji i terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb, znajdą w tej Placówce bezpieczne miejsce do życia i rozwoju, a także wsparcie w pokonaniu trudności.

Na co dzień jesteśmy skupieni na sobie, swoich potrzebach, swoich sprawach. Często nie zauważamy innych, ich problemów, ich ograniczeń. Wówczas to, co nas dotyka, odbieramy jako gigantyczne problemy, z którymi nie można sobie dać rady. Dlatego dzieci i młodzież z Naszej Szkoły miały możliwość przyjrzeć się tym, którzy mają gorzej. Dzięki takim spotkaniom z osobami, którzy bezinteresownie chcą pomagać innym, uczymy ich docenić to, co się sami posiadają, i wyzwalamy w nich chęć niesienia pomocy w miarę swoich możliwości. Przykładem tutaj może stanowić PAH.

Polska Akcja Humanitarna powstała z potrzeby polskiego społeczeństwa. W kraju, który wciąż pamiętał historyczne doświadczenie wojny oraz ograniczenia wynikające z powojennego systemu politycznego, pomoc drugiemu człowiekowi była symbolem wolności. Działania PAH pozwoliły Polakom stać się społeczeństwem, które zamiast przyjmować wsparcie, wspólnie niesie pomoc na całym świecie.

W ramach „Polskiej Akcji Humanitarnej” pod hasłem „Wiem i Działam” skierowanej do szkół podstawowych, do Naszej Szkoły w dniu 6.12.2019 roku została zaproszona Pani Aleksandra Ludwin. Pani Ola jest studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, która we wrześniu tego roku wyjechała do Tanzanii na miesięczną misję i wolontariat. Pani Ola opowiedziała nam o tamtejszej kulturze, realiach życia, edukacji oraz przełamywała stereotypy dotyczące Afryki.

Nigdy też nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie. Wierzę, że to, co wysyłamy w świat, wróci do nas prędzej czy później. Jeśli w świat, do ludzi wyślemy dobro, naszą pomoc, nasz czas – to na pewno zaprocentuje. Los może się szybko odmienić, każdy zna przecież kogoś, kto był królem życia, a nagle wszystko się odmieniło – wypadek czy choroba. Nigdy nie wiadomo, kiedy my będziemy potrzebowali pomocy.

Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. To też nauka udzielania pomocy i proszenia o nią. Choroba, bieda, ograniczenia – nie są wstydliwymi sprawami. To część życia i trzeba pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego.

Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nie jest bezdusznym miejscem, gdzie rządzi tylko pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.

 

Pedagog szkolny SP nr 3 w Chmielniku
Natalia Dziadosz-Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 20 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART