zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2019 OŚWIATA I KULTURA
Pracowity semestr w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce

24 września br. uczniowie z klas 1-3 mieli okazję odwiedzić niesamowite miejsce - Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej. Oprócz zwiedzania obiektu, który bardzo się wszystkim podobał, mogli skorzystać z mini parku rozrywki. Dzieciaki bawiły się doskonale i wróciły z wyprawy zadowolone.

4 październik br. uczniowie klasy 7 i 8 udali się do kina Multikino w Rzeszowie. Celem wyprawy było obejrzenie filmu "Legiony" opowiadającego dzieje powstania formacji wojskowej utworzonej przez Józefa Piłsudskiego. Projekcja obrazu była poprzedzona lekcją historyczną przeprowadzoną przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który opowiedział nam o legionach. Dzięki temu mogliśmy z większym zrozumieniem odebrać film, który wszystkim bardzo się podobał

Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

W ramach tej akcji odwiedziliśmy groby osób zasłużonych w naszej społeczności, zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej (mogiła w lesie), posprzątaliśmy bezimienny i opuszczony grób, odwiedziliśmy groby nauczycieli i pracowników naszej szkoły, wsparliśmy działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą (Cmentarz Łyczakowski).

23 października br. uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do teatru WDK w Rzeszowie. Obejrzeli musical "Balladyna" w wykonaniu Teatru Sabat. Spektakl stanowi adaptację dramatu Juliusza Słowackiego. "Balladyna" to szkolna lektura obowiązkowa i po przeczytaniu mogliśmy ją obejrzeć na scenie teatralnej. Przedstawienie spełniło nasze oczekiwania. Podobała nam się zarówno gra aktorska, elementy muzyczne, kostiumy, jak i cała oprawa artystyczna.

12 listopada br. mury naszej szkoły odwiedził Krystian Pyrzak - podróżnik z grupy Trzask. Opowiedział nam
o wyprawie do Ameryki Południowej, którą odbył wraz z dwójką przyjaciół. Odwiedzili oni Brazylię, a głównym celem wyprawy była Amazonia. Z opowieści pana Krystiana oraz ze zdjęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zobaczyliśmy, jak wygląda życie z dala od cywilizacji i jakie niebezpieczeństwa czają się w dżungli. Podróżnik opowiedział też o niecodziennych potrawach, których spróbował - larwy owadów, pieczone mrówki czy piranie. Całość została przekazana w bardzo interesujący i zabawny sposób.

15 listopada br. w naszej szkole odbyły się warsztaty SELF związane z profilaktyką uzależnień. Uczniowie z klas V-VIII pracowali ze specjalistami i dowiedzieli się wielu rzeczy na temat uzależnień. Prowadzący opowiedzieli o symptomach różnych uzależnień, mówili o tym, jak się przed nimi bronić. Po południu podobne warsztaty odbyły się dla rodziców naszych uczniów. Opiekunowie zostali uczuleni na pewne sprawy, dowiedzieli się jak zapobiegać uzależnieniom i w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z różnymi używkami. Mamy nadzieję, że zajęcia podniosły świadomość naszych wychowanków na temat uzależnień i uchronią ich od wpadnięcia w ich szpony.

13 listopada br. odwiedzili nas pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego. Opowiedzieli nam oni w ciekawej formie o swojej pracy, ale przede wszystkim przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się na drodze oraz w jej pobliżu. Mieliśmy także okazję obejrzeć samochód służący im w pracy oraz jego wyposażenie. Na zakończenie uczniowie dostali upominki w postaci odblaskowych worków, apaszek i zakładek do książek z charakterystycznym krokodylkiem stanowiącym logo Inspekcji Transportu Drogowego.

22 listopada br. naszą szkołę odwiedził teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem "Aniołek Gwiazdy Wigilijnej", które obejrzały dzieci z klas 0-III. Spektakl przybliżył nam zagadnienia związane z Bożym Narodzeniem i rozpoczął wprowadzanie nas w wyjątkową atmosferę nadchodzących świąt. Bajka bardzo nam się podobała.

27 listopada br. do naszej szkoły przybył teatr lalek „Bajka” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Kocmołuszek”. Akcja spektaklu rozgrywała się w malowniczej, fantastycznej scenerii na zamku Księcia Brudasa. Myślą przewodnią bajki było propagowanie zdrowego odżywiania, dbanie o higienę własną i otoczenia oraz promowanie zdrowego stylu życia. Dzięki ciekawym dekoracjom, kolorowym kukiełkom oraz niezwykle zabawnym dialogom dzieciaki z oddziałów 0-III oglądali przedstawienie
z ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni uśmiechami widzów oraz gromkimi brawami.

27 listopada br. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły, którym są Lwowskie Orlęta. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycił nas wyjątkowy gość - mająca swoje korzenie we Lwowie malarka, autorka portretu Antosia Petrykiewicza - pani Emilia Wołoszyn. Po odśpiewaniu hymnu w asyście sztandaru pani dyrektor zabrała głos, aby krótko przypomnieć historię obrony Lwowa w 1918 roku. Następnie nasz gość opowiedział nam o sobie i swojej rodzinie, zaprezentował obraz z wizerunkiem Antosia Petrykiewicza swojego autorstwa. Pani Emilia wyrecytowała także wiersz o Lwowie, za co otrzymała gorące oklaski. Potem nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VIII, V i IV pod kierunkiem pani Alicji Bukały oraz pana Tomasza Kotarby. Uczniowie opowiadali o obronie Lwowa, recytowali wiersze i śpiewali kresowe piosenki. Dzisiejszy dzień stanowił wspaniałą lekcję patriotyzmu i przypomniał nam, że musimy czcić pamięć o bohaterach tamtych czasów.

13 grudnia br. reprezentanci naszej szkoły, wraz z opiekunem, panem Radosławem Ziarno, wzięli udział w drugim Wojewódzkim Finale Szkolnej Ligi Rugby organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 31 w Rzeszowie. Turniej odbył się w obiekcie sportowym ROSiR. Nasze drużyny poradziły sobie doskonale. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii kl. IV, drugie miejsce w kategorii kl. V i drugie miejsce w kategorii kl. VI. Uczniowie przywieźli dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe, ale co najważniejsze, zdobyli nowe życiowe doświadczenia. Wiele pozytywnych emocji związanych z rywalizacją sportową i integracja z rówieśnikami to kolejne plusy wyjazdów, takich jak ten dzisiejszy. Gratulujemy serdecznie naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.

Oprócz wyżej wspomnianych działań społeczność naszej placówki bardzo intensywnie pracowała i organizowała zwyczajowe uroczystości wynikające z kalendarza wydarzeń szkolnych. To były naprawdę intensywne i bardzo efektywne cztery miesiące.

Katarzyna Mitoraj


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART