24 września br. uczniowie z klas 1-3 mieli okazję odwiedzić niesamowite miejsce - Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej. Oprócz zwiedzania obiektu, który bardzo się wszystkim podobał, mogli skorzystać z mini parku rozrywki. Dzieciaki bawiły się doskonale i wróciły z wyprawy zadowolone.
4 październik br. uczniowie klasy 7 i 8 udali się do kina Multikino w Rzeszowie. Celem wyprawy było obejrzenie filmu "Legiony" opowiadającego dzieje powstania formacji wojskowej utworzonej przez Józefa Piłsudskiego. Projekcja obrazu była poprzedzona lekcją historyczną przeprowadzoną przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który opowiedział nam o legionach. Dzięki temu mogliśmy z większym zrozumieniem odebrać film, który wszystkim bardzo się podobał
Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.
W ramach tej akcji odwiedziliśmy groby osób zasłużonych w naszej społeczności, zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej (mogiła w lesie), posprzątaliśmy bezimienny i opuszczony grób, odwiedziliśmy groby nauczycieli i pracowników naszej szkoły, wsparliśmy działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą (Cmentarz Łyczakowski).
23 października br. uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do teatru WDK w Rzeszowie. Obejrzeli musical "Balladyna" w wykonaniu Teatru Sabat. Spektakl stanowi adaptację dramatu Juliusza Słowackiego. "Balladyna" to szkolna lektura obowiązkowa i po przeczytaniu mogliśmy ją obejrzeć na scenie teatralnej. Przedstawienie spełniło nasze oczekiwania. Podobała nam się zarówno gra aktorska, elementy muzyczne, kostiumy, jak i cała oprawa artystyczna.
12 listopada br. mury naszej szkoły odwiedził Krystian Pyrzak - podróżnik z grupy Trzask. Opowiedział nam
o wyprawie do Ameryki Południowej, którą odbył wraz z dwójką przyjaciół. Odwiedzili oni Brazylię, a głównym celem wyprawy była Amazonia. Z opowieści pana Krystiana oraz ze zdjęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zobaczyliśmy, jak wygląda życie z dala od cywilizacji i jakie niebezpieczeństwa czają się w dżungli. Podróżnik opowiedział też o niecodziennych potrawach, których spróbował - larwy owadów, pieczone mrówki czy piranie. Całość została przekazana w bardzo interesujący i zabawny sposób.
15 listopada br. w naszej szkole odbyły się warsztaty SELF związane z profilaktyką uzależnień. Uczniowie z klas V-VIII pracowali ze specjalistami i dowiedzieli się wielu rzeczy na temat uzależnień. Prowadzący opowiedzieli o symptomach różnych uzależnień, mówili o tym, jak się przed nimi bronić. Po południu podobne warsztaty odbyły się dla rodziców naszych uczniów. Opiekunowie zostali uczuleni na pewne sprawy, dowiedzieli się jak zapobiegać uzależnieniom i w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z różnymi używkami. Mamy nadzieję, że zajęcia podniosły świadomość naszych wychowanków na temat uzależnień i uchronią ich od wpadnięcia w ich szpony.
13 listopada br. odwiedzili nas pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego. Opowiedzieli nam oni w ciekawej formie o swojej pracy, ale przede wszystkim przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się na drodze oraz w jej pobliżu. Mieliśmy także okazję obejrzeć samochód służący im w pracy oraz jego wyposażenie. Na zakończenie uczniowie dostali upominki w postaci odblaskowych worków, apaszek i zakładek do książek z charakterystycznym krokodylkiem stanowiącym logo Inspekcji Transportu Drogowego.
22 listopada br. naszą szkołę odwiedził teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem "Aniołek Gwiazdy Wigilijnej", które obejrzały dzieci z klas 0-III. Spektakl przybliżył nam zagadnienia związane z Bożym Narodzeniem i rozpoczął wprowadzanie nas w wyjątkową atmosferę nadchodzących świąt. Bajka bardzo nam się podobała.
27 listopada br. do naszej szkoły przybył teatr lalek „Bajka” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Kocmołuszek”. Akcja spektaklu rozgrywała się w malowniczej, fantastycznej scenerii na zamku Księcia Brudasa. Myślą przewodnią bajki było propagowanie zdrowego odżywiania, dbanie o higienę własną i otoczenia oraz promowanie zdrowego stylu życia. Dzięki ciekawym dekoracjom, kolorowym kukiełkom oraz niezwykle zabawnym dialogom dzieciaki z oddziałów 0-III oglądali przedstawienie
z ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni uśmiechami widzów oraz gromkimi brawami.
27 listopada br. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły, którym są Lwowskie Orlęta. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycił nas wyjątkowy gość - mająca swoje korzenie we Lwowie malarka, autorka portretu Antosia Petrykiewicza - pani Emilia Wołoszyn. Po odśpiewaniu hymnu w asyście sztandaru pani dyrektor zabrała głos, aby krótko przypomnieć historię obrony Lwowa w 1918 roku. Następnie nasz gość opowiedział nam o sobie i swojej rodzinie, zaprezentował obraz z wizerunkiem Antosia Petrykiewicza swojego autorstwa. Pani Emilia wyrecytowała także wiersz o Lwowie, za co otrzymała gorące oklaski. Potem nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VIII, V i IV pod kierunkiem pani Alicji Bukały oraz pana Tomasza Kotarby. Uczniowie opowiadali o obronie Lwowa, recytowali wiersze i śpiewali kresowe piosenki. Dzisiejszy dzień stanowił wspaniałą lekcję patriotyzmu i przypomniał nam, że musimy czcić pamięć o bohaterach tamtych czasów.
13 grudnia br. reprezentanci naszej szkoły, wraz z opiekunem, panem Radosławem Ziarno, wzięli udział w drugim Wojewódzkim Finale Szkolnej Ligi Rugby organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 31 w Rzeszowie. Turniej odbył się w obiekcie sportowym ROSiR. Nasze drużyny poradziły sobie doskonale. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii kl. IV, drugie miejsce w kategorii kl. V i drugie miejsce w kategorii kl. VI. Uczniowie przywieźli dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe, ale co najważniejsze, zdobyli nowe życiowe doświadczenia. Wiele pozytywnych emocji związanych z rywalizacją sportową i integracja z rówieśnikami to kolejne plusy wyjazdów, takich jak ten dzisiejszy. Gratulujemy serdecznie naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.
Oprócz wyżej wspomnianych działań społeczność naszej placówki bardzo intensywnie pracowała i organizowała zwyczajowe uroczystości wynikające z kalendarza wydarzeń szkolnych. To były naprawdę intensywne i bardzo efektywne cztery miesiące.
Katarzyna Mitoraj