zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2019 OŚWIATA I KULTURA
Świętowanie dnia niepodległości

 

Ubiegły roku obfitował w wydarzenia upamiętniające i podkreślające wagę 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale czy 101. rocznica jest mniejszą okazją do hucznego świętowania? Mieszkańcy Gminy Chmielnik udowodnili, że dzień 11 listopada powinien być zawsze wyjątkowym dniem. W 2019 roku obchodziliśmy również Święto Wolności, ponieważ 4 czerwca minęła 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Ten jubileusz także wybrzmiał podczas tegorocznych obchodów, które miały miejsce w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku.

Zazwyczaj podczas takich uroczystości oddajemy hołd żołnierzom poległym w boju, politykom i osobom zasłużonym dla Polski zapisanym na stałe na kartach historii. Ten rok zadedykowaliśmy zwyczajnym Polakom, którzy prawie przez sześć pokoleń mimo represji i prześladowań dbali o polską kulturę, czytali polskie książki, śpiewali pieśni i piosenki w ojczystym języku, uczyli swoje dzieci i wnuki pacierza po polsku, wyszywali na sztandarach hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ta praca u podstaw pozwoliła podtrzymać narodową tożsamość i ducha narodu, który miał w sobie siłę aby przeciwstawiać się zaborcom podczas postań narodowych i nie ustawać w dążeniu do wolności.

Chmielnicką uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Małgorzata Drążek i Wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad przywitali zebranych i uroczyście otworzyli lokalne obchody. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć program słowno-muzyczny w wykonani uczniów Szkoły Podstawowej im por. Jana Bałdy w Chmielniku. „Legenda o orle białym” jaką zaprezentowali była skróconą lekcją historii, która sprawiła że w niejednym oku zakręciła się łza. Po tych wzruszeniach publiczność została zaproszona do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, bo czymże byłoby czczenie odzyskania niepodległości bez tego akcentu.

Tak umocnieni słowem, wierszem, obrazem i pieśnią zebrani mogli przejść na plac przed budynkiem Urzędu Gminy i posilić także ciało, przygotowaną na kuchni polowej przez wykwalifikowanych kucharzy zupą ziemniaczaną.

Zakończenie tego dnia było bardzo widowiskowe. W niebo poleciały sztuczne ognie aby ogłosić wszem i wobec, że to dla Polaków ważny dzień.

Chmielnickie świętowanie zostało zainicjowane przez radnych gminy Chmielnik cztery lata temu. Rokrocznie gromadzi coraz liczniejszą publiczność. To dowodzi, że Polska nie jest nam obojętna i chętnie jako naród stajemy w szeregu by to podkreślić, nie tylko w błysku fleszy w dużych metropoliach, ale także w takich małych miejscowościach jak nasza.



 



Tekst i zdjęcia: Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 9 Grudnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART